Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'an Okumakla Ilgili Hadisler

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kur’an hafızı kıyamet günü gelecek ve Kur’an:

−‘Ey Rabbim! Onu süsle’ diyecek. Bunun üzerine ona keramet tacı giydirilecek.

Sonra Kuran:

−‘Ey Rabbim! Ona daha ver’ diyecek. Bunun üzerine ona keramet hullesi giydirilecektir.

Sonra Kuran:

−‘Ey Rabbim! Ondan razı ol’ diyecek bunun üzerine:

−‘Oku ve yüksel’ buyuracak ve her ayet okuyuşunda bir hasene ilave edilecek.”

Tirmizi 3075.

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmrân İbnu Husayn (radıyallahu anhümâ)'ın anlattığına göre;

İmrân, Kur'ân okuyan, arkasından da buna mukabil halktan dünyalık taleb eden birisine rastlamıştı. "İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci'un, deyip arkasından şu açıklamayı yaptı:

"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim:

"Kim Kur'ân okursa (isteyeceğini) Allah'tan istesin. Zira bir takım insanlar zuhur edecek, onlar Kur'ân okuyup, okudukları mukabilinde halktan (dünyalık) isteyecekler."

Tirmizî, Sevabu'l-Kur'ân 20, 2918.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amir bin Abdullah bin Zübeyr (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:

“Babamın yanına geldim bana:

−‘Nerdeydin?’ diye sordu.

Bende:

−‘Kendilerinden daha hayırlısını görmediğim, Kur’an’ı Kerim’i okuyan bir gurup buldum. Onlardan birini Allah korkusu o kadar kaplamıştı ki, cezbeye geliyordu. Onlarla birlikte oturdum dedim.’

Bunun üzerine babam:

−‘Bundan sonra onlarla beraber oturma! Dikkat et! Onlar sapıktır! İnsanları saptırıyorlar!’ dedi ve babam şöyle dedi:

−Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i Kur’an’ı Kerim okurken gördüm. Ebu Bekir ve Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı da Kur’an’ı Kerim okurken gördüm. Hiçbirisinde bu cezbe halini görmedim. Sen bu gurubun, Allah’tan, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ebu Bekir ve Ömer (Radiyallahu Anhuma)’dan daha fazla korktuğunu mu zannediyorsun? Babamın dediklerinin doğru olduğunu anladım ve onları terk ettim!”

Hâkim el-Müstedrek.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Suffe ehlinden bir takım insanlara yazı yazmayı ve Kur’an okumayı öğrettim. Onlardan bir şahıs bana ok atmak için bir yay hediye etti. Ben içimden, bu bir mal değildir. Onunla Allah yolunda ok atarım; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gideyim bunu ona sorayım dedim.

Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldim ve:

−Ya Rasulallah! Kendilerine yazı ve Kur’an öğrettiğim kimselerden bir şahıs bana bir yay hediye etti. Bu bir mal değildir bununla Allah yolunda ok atarım dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Onun sebebiyle ateşten bir halka ile halka takınmak ve sevinmek istersen onu kabul et’ buyurdu.”

Ebu Davud 3416, İbni Mace 2157, Hakim 2/41, Beyhaki 6/125/11681, Albânî Sahiha 256.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
1795- Ali b. Ebî Tâlib'in bildirdiğine göre Resûlullah (salalahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:
*"Kur'ân'ı ezberleyen, helalini helal, haramlarını da haram sayan kişiyi Yüce Allah cennete sokar ve onu ailesinden on kişiye sefaatçi kılar."*

Şuabu’l İman

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
1811- İbn Ömer'in bildirdiğine göre Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:
*"Kur'ân (akılda tutulması bakımından) bağlı develere benzer. Şâyet kişi develerini sık sık kontrol ederse onları elinde tutar. Kendi haline burakırsa da elinden kaçırır. Kur'ân hafızı da geceleri ve gündüzleri onu okursa aklında tutar. Okumadığı zaman da unutur.*"
Şuabu’l İman

H Çevrimdışı

Hira

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Haris el-A'ver anlatıyor: "Mescide uğramıştım, gördüm ki halk, zikri terkedip malayani konulara dalmış, konuşuyor. Hz. Ali (radıyallahu anh)'ye çıkıp durumdan haberdar ettim. Bana: -"Doğru mu söylüyorsun, öyle mi yapıyorlar?" dedi, Ben: -"Ben Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)'ın şöyle söylediğini işittim: -"Haberiniz olsun bir fitne çıkacak!" Ben hemen sordum: -"Bundan kurtuluş yolu nedir Ey Allah'ın Resûlü?" Buyurdu ki: -"Allah'ın Kitabı (na uymak)dır. O'nda sizden önceki (milletlerin ahvaliyle ilgili) haber, sizden sonra (kıyamete kadar) gelecek fitneler ve kıyamet ahvali ile ilgili haberler mevcut. Ayrıca sizin aranızda (iman-küfür, taat-isyan, haram-helal vs. nevinden) cereyan edecek ahvalin de hükmü var. O, hak ile batılı ayırdeden ölçüdür. O'nda herşey ciddidir, gayesiz bir kelam yoktur. Kim akılsızlık edip, O'na inanmaz ve O'nunla amel etmezse, Allah onu helak eder. Kim O'nun dışında hidayet ararsa Allah onu saptırır. O Allah'ın sağlam ipidir. O, hikmetli olan zikirdir, O dosdoğru yoldur. O, kendine uyan hevaları koymaktan, kendisini (kıraat eden) delilleri iltibastan korur. Alimler ona doyamazlar. Onun çokca tekrarı usanç vermez, tadını eksiltmez. İnsanı hayretlere düşüren mümtaz yönleri son bulmaz, tükenmez, O öyle bir kitaptır ki, cinler işittikleri zaman şöyle demekten kendilerini alamadılar: "Biz, hiç duyulmadık bir tilavet dinledik. Bu doğruya götürmektedir, biz onun (Allah kelamı olduğuna) inandık" (Cin 1). Kim ondan haber getirirse doğru söyler. Kim onunla amel ederse ücrete mazhar olur. Kim onunla hüküm verirse adaletle hükmeder. Kim ona çağrılırsa, doğru yola çağrılmış olur. Ey A'ver, bu güzel kelimeleri öğren."

Kaynak: Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 14, 2908.

Üst Ana Sayfa Alt