Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kurban İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurban İle İlgili Konular
(1) Kurban Kesmenin Vucubiyeti ve Fazileti
(443) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İmkânı olup da kurban kesmeyen kimse bizim namazgâhımıza yaklaşmasın’ buyurdu.”
İbni Mace (3123) Hakim (2/389) Ahmed (2/321) Albânî (6490 Cami)
(2) Kurban Kesmek Müslümanların Sünnetidir
(444) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim kurbanını namazdan önce keserse, o ancak kendi nefsi için et kesmiş olur. Herkim de namazdan sonra keserse, o kurban kesme ibadetini tam yapmış ve müslümanların sünnetine isabet etmiş olur’ buyurdu.”
Begavi (1113) Buhari (5617)
(3) Kurban Keserken Allah’ın İsmini Anıp Tekbir Getirme
(445) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Kurban bayramına şahid oldum. Hutbesini bitirince minberden indi. Ona bir koç getirildi, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu:
‘Bismillahi Vallahu Ekber Haza Anni ve Ammen Lem Yudahhi Min Ümmeti’ dedi ve kendi eliyle kesti.”
Ebu Davud (2810) Tirmizi (1521) Ahmed (14901)
(446) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki tane alaca koç kurban etti. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i ayağı kurbanlarının yan taraflarına basılı Allah’ın ismini anıp tekbir getirerek onları kendi eliyle keserken gördüm.”
Buhari (5627) Müslim (1966/17) Ebu Davud (2794) Nesei (4399) Tirmizi (1494) İbni Mace (3120) Begavi (1119) İbni Hibban (5900) Ahmed (3/99) Albânî (1137 İrva)
(4) Kurban Keserken Hayvana Eziyet Vermemek
(447) Şeddad bin Evs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den iki şey ezberledim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Allah her şeye karşı iyi muameleyi yazmıştır. Bu sebeple öldürdüğünüz zaman güzellikle öldürün. Keseceğiniz vakit güzel kesin. Her hangi biriniz hayvan keseceği vakit bıçağını bilesin ve güzel keserek kestiği hayvanı rahatlatsın’ buyuruyordu.”
Müslim (1955/57) Ebu Davud (2815) Nesei (4417) Tirmizi (1409) İbni Mace (3170) İbnu’l-Carud (839) İbni Hibban (5883) Begavi (2873) Ahmed (4/123124) Albânî (2231 İrva)
(5) Kurbanın Bayram Namazından Sonra Kesileceği
(448) Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kurban bayramı günü namazdan sonra bize hutbe irad etti ve:
‘Herkim bizim namaz kıldığımız gibi namaz kılar, bizim kurban kestiğimiz gibi kurban keserse şüphesiz ki o kimse kurban ibadetini yerine getirmiştir. Herkim de kurbanını namazdan önce kesmiş ise o et için kesilmiş koyundur’ dedi. Bunun üzerine Ebu Burde bin Niyar (Radiyallahu Anh) ayağa kalktı ve:
−Ya Rasulallah! Vallahi ben kurbanımı namaza çıkmadan önce kestim. Onu keserken bu günün yeme ve içme günü olduğunu bildiğim için acele ettim. Onun etinden kendim yedim, aileme ve komşularıma da yedirdim dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘O et için kesilen koyundur’ buyurdu. Ebu Burde (Radiyallahu Anh):
−Benim yanımda yaşını doldurmamış bir oğlak var, o iki koyunundan daha hayırlıdır, o bana kurban olarak yeterli midir ?’ dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet, senin için yeterlidir. Ancak senden sonra hiç kimseye yeterli olmayacaktır’ buyurdu.”
Ebu Davud (2800) Buhari (Ter: ) Müslim (1961/5) Nesei (15624407) Tirmizi (1508) Darimi (2/80) İbnu’l-Carud (908) Beyhaki (9/276) Ahmed (3/281-282) Albânî (1154 İrva)
(449) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim kurbanını namazdan önce keserse, o ancak kendi nefsi için et kesmiş olur. Herkim de namazdan sonra keserse, o kurban kesme ibadetini tam yapmış olur’ buyurdu.”
Buhari (5617) Müslim (1961/5) Ebu Davud (2800) Nesei (4407) Tirmizi (1508) Darimi (2/80) İbnu’l-Carud (908) Beyhaki (9/276) Begavi (1113) Ahmed (4/281) Albânî (1154 İrva)
(6) Kurban Olacak Hayvanların Yaşları
(450) Asım bin Kuleyb babasından rivayet ederek şöyle dedi:
“Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabından Beni Süleym’e Kabilesine mensup Mucâşi denilen bir adamla beraber bulunuyor idik. O bize şöyle tahdis etti:
Koyun çok az bulunuyordu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir münadiye emretti de münadi: Şüphesiz ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘El-Cezea Es-Seniyyenin kifayet ettiği şeye kifayet eder’ buyurdu diye nida etti.”
Ebu Davud (2799) Nesei (4395) İbni Mace (3140) Beyhaki (9/270) Albânî (1146 İrva)
Not: Kurban olacak hayvanların yaşları, yukarıdaki hadiste iki ifadeyle gelmiştir: El-Cezea ve Es-Seniyye.
El-Cezea: Deveden dört yaşını bitirmiş ve beş yaşına girmiş devedir. Sığırdan iki yaşından üç yaşına kadar sığırdır. Koyundan yaşını bitirmiş yahut bitirmek üzere olan koyundur. Keçiden bir yaşını bitirmiş iki yaşına girmiş keçidir.
Es-Seniyye: Deveden beş yaşını bitirmiş altı yaşına girmiş deve, Sığırdan üç yaşını bitirmiş dört yaşına girmiş sığır, davardan iki yaşını bitirmiş üç yaşına girmiş davardır.
Koyun kurban edecek kimseler, yaşına girmiş veya yaşına yaklaşmış bir koyunu kurban edebilirler. Keçi kurban edecek kimseler, iki yaşına girmiş bir keçiyi kurban edebilirler. Sığır kurban edecek kimseler üç yaşına girmiş bir sığırı kurban edebilirler.
(7) Kurbandan Hiç Bir Şeyin Kasaba Verilmemesi
(451) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kurbanlıklarına nezaret etmemi etlerini, derilerini ve çullarını tasadduk etmemi; kasaba bunlardan bir şeyi ücret olarak vermememi bana emretti ve:
‘Biz ona kesim ücretini kendi yanımızdan veririz’ buyurdu.”
Müslim (1317/348) Buhari (1625) Ebu Davud (1769) İbni Mace (3099) İbnu’l-Carud (483) Darimi (2/74) Beyhaki (9/294) Ahmed (1/79123) Albânî (1161 İrva)
(8) Kurban Kesecek Kimse Zilhicce Ayı Girdikten Sonra Saçını, Tırnağını ve Vücudundaki Kılları Kesemez
(452) Said bin El-Müseyyeb şöyle dedi:
“Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha)’yı işittim şöyle diyordu:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Herhangi birinizin keseceği kurbanlık hayvanı varken Zilhicce ayının hilali görülürse artık o kimse kurbanını kesene kadar vucudundaki kıllardan, saçından ve tırnaklarından hiçbir şeyi almasın’ buyuruyordu.”
Müslim (1977/42) Nesei (4373-4376) İbni Mace (3149-3150) Beyhaki (9/266) Ahmed (26536)
(9) Kurban Olması Caiz Olmayan Hayvanlar
(453) Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aramızda ayağa kalktı ve parmaklarıyla işaret ederek Benim parmaklarım ve parmak uçlarım onun parmaklarından ve parmak uçlarından daha kısadır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Dört şey kurban olmaz.
1−Körlüğü iyice belli kör hayvan,
2−Hastalığı iyice belli hasta hayvan,
3−Topallığı iyice belli topal hayvan ve
4−İliği gidecek kadar kemiği kırılmış hayvandır’
buyurdu.”
Ravi Ubeyd, Bera bin Azib (Radiyallahu Anh)’a:
−Ben dişteki noksanlığı kerih görüyorum dedim. Bera bin Azib (Radiyallahu Anh):
−Kerih gördüğünü bırak kurban etme, ancak kendi kerih gördüğün şeyi de başkalarına haram etme dedi.
Ebu Davud (2802) Nesei (4381) Tirmizi (1497) İbni Mace (3144) İbnu’l-Carud (907) Begavi (1123) Tayalisi (740) Malik (2/482) Ahmed (18535) Albânî (1148 İrva)
(10) Sığırı Yedi Deveyi On Kişi Ortaklaşa Kesebilir
(454) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile bir seferde beraber idik. O esnada kurban bayramı girdi. Biz sığırda yedi, devede on kişi ortak olduk.”
Nesei (4404) Tirmizi (905) İbni Mace (3131)
(11) Kişinin Hanımı İçin Kurban Kesmesi Caizdir
(455) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hanımlarının namına sığır kurban etti.”
Müslim (1211/119) Buhari (397) Humeydi (206) Ebu Davud (1782) İbni Mace (2963) İbni Hibban (3834) İbni Huzeyme (2936) Beyhaki (1/308) Begavi (1913)
(12) Kurban Etini Üç Günden Fazla Bekletmek
(456) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kurban etini üç günden fazla saklamayı yasakladı. Daha sonra onu yememize ve saklamamıza ruhsat verdi. Ebu Said (Radiyallahu Anh)’ın kardeşi Katâde bin Nu’man (Radiyallahu Anh) yolculuktan geldi. Ona kurban etinden yapılan kadîd yemeği sundular. Katâde (Radiyallahu Anh):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kurban etini üç günden sonraya bırakmayı yasaklamış değil miydi? dedi. Ebu Said (Radiyallahu Anh):
−Kurban etini saklama hususunda yeni bir iş gelişti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizi kurban etini üç günden daha fazla saklamaktan men ediyordu. Sonra onu yememiz ve saklamamız hususunda bize ruhsat verdi.”
İbni Hibban (5926) Nesei (4440) Ebu Yağla (997) Ahmed (3/23)
(13) Kurbanın Karnından Çıkan Cenin Yenebilir
(457) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e kesilen hayvnın karnıda bulunan yavruyu sordum? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Dilersenin onu yiyiniz’ buyurdu.
Müsedded’in rivayetinde dedik ki:
−Ya Rasulallah! Biz deve kesiyoruz, sığır ve koyun kesiyoruz, onun karnında küçük yavru buluyoruz onu atalım mı, yoksa yiyelim mi? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘İsterseniz yiyebilirsiniz. Onun kesilmesi annesinin kesilmesinden ibarettir’ buyurdu.”
Ebu Davud (2827) Tirmizi (1376) İbni Mace (3199) İbni Hibban (5889) İbnu’l-Carud (900) Darimi (2/84) Begavi (2789) Tabarani (3631 Mucemu’l-Kebir) Abdurrezzak (8642) Ahmed (3/39)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Güncel İnşaALLAH

Üst Ana Sayfa Alt