Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haftanın Konusu Kurban Kesenlerin Tecrübeleri

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun aleykum kardeslerim, bu konu altindan tercübelerinizi paylasirsaniz kurban kesmeye niyetli olan kardeslerimizi, kendi kurbanlarini kendilerinin kesmesi icin belkide tevsik olacaktir.

Duruma göre ben de ilk kurban kesme animi yazabilirim :islam-tr:

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
daha tavuk bile kesmedim :D

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ilk kurbanım olacak bu yıl inşaallah,ve daha önce hiç kesmedim,şirk ve küfrün kol gezdiği ve insanların asıllıddin meselelereini bilmeyip,şirkleriyle iç içe yaşarken ve bende müslümanlığına şahid olmadığım birinede kurbanımı kestiremiyeceğime göre,tabiki iş başa düşmüş ve ben kesecem Allahın yardımıyla inşaallah....

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam. abi bi sorum olacak kurbanla ilgili, benim ailem ehl-i tevhid değil, tağuta kulluktan vazgeçmiyorlar (hatta aşırı derecede kulluk ediyorlar), her sene ben veriyorum vekaleti, eğer onlar verirse vekaleti ben o eti yiyebilir miyim ?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Ve aleykum selam. abi bi sorum olacak kurbanla ilgili, benim ailem ehl-i tevhid değil, tağuta kulluktan vazgeçmiyorlar (hatta aşırı derecede kulluk ediyorlar), her sene ben veriyorum vekaleti, eğer onlar verirse vekaleti ben o eti yiyebilir miyim ?

ahi onlar Allaha ve peygamberine inanıp islamın beş şartını ve imanın 6 şartını kabul ediyorlarsa müşriklik sıfatına sahipseler kitap ehlinin hükümlerine tabi olurlar.Onlara itaat edilmez ama yiyecekleri ve kestikleri yenir.Yalnız bunlar kestiklerini herhangi bir dedeye,türbeye veya ölen kimseye adamamaları ve Allah adına kesmeleri gerekir.Bunlardan haberin olduğu vakit o da sana helal olmaz.Hırıstıyanlar ve yahudiler de müşriklik sıfatı vardır ama,Allahu Teala bunları önceden bildiği ve bu ümmete zorluk vermemek için kitabı ve peygamberine iman edenlerin kestikleri yiyeceklerini yemekten ve kadınları ile evlenmekten men etmemiştir.Bunun için Allaha Hamd et.Bunlar Ehli kitap olmamalarına rağmen ehli kitabın özelliklerini taşımaktadırlar.Nitekim peygamberimiz bir hadisinde bunlar için,Ebu Saîd el-Hudrî’nin aktarımına göre, Allah’ın Resûlü şöyle buyurdu:
“Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler deliğine girecek olsalar siz de onları takib edeceksiniz.” Ashâb dedi ki: “Ey Allah’ın rasûlü! Bu (izleyeceklerimiz yahûdi ve hıristiyanlar mı?” Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Ya kimler olacak?” “Kişi, dostunun dini üzeredir. İnsan kiminle dostluk kurduğuna dikkat etsin!”
demiş onların kestikleri de yenmez dememiştir.
Allahı ve hiçbir peygamberi kabul etmeyen ateist ve kitaplara inanmayan ehli kitap harici inançlara sahip kişilerin ne kestikleri yiyeceği ne de kadınları helal olmaz.

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Biiznillah her sene kendim koç keserdim ama bu bayram Elhamdulillah 5 muwahhid kardeşlen beraber dana ya niyetlendik ve aldık inşaallah Rabbim bizim ve bütün muwahhid müslümanların bu güzel amelini makul we kabul buyurur..Allahumme Aminn..

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ahi onlar Allaha ve peygamberine inanıp islamın beş şartını ve imanın 6 şartını kabul ediyorlarsa müşriklik sıfatına sahipseler kitap ehlinin hükümlerine tabi olurlar.Onlara itaat edilmez ama yiyecekleri ve kestikleri yenir.Yalnız bunlar kestiklerini herhangi bir dedeye,türbeye veya ölen kimseye adamamaları ve Allah adına kesmeleri gerekir.Bunlardan haberin olduğu vakit o da sana helal olmaz.Hırıstıyanlar ve yahudiler de müşriklik sıfatı vardır ama,Allahu Teala bunları önceden bildiği ve bu ümmete zorluk vermemek için kitabı ve peygamberine iman edenlerin kestikleri yiyeceklerini yemekten ve kadınları ile evlenmekten men etmemiştir.Bunun için Allaha Hamd et.Bunlar Ehli kitap olmamalarına rağmen ehli kitabın özelliklerini taşımaktadırlar.Nitekim peygamberimiz bir hadisinde bunlar için,Ebu Saîd el-Hudrî’nin aktarımına göre, Allah’ın Resûlü şöyle buyurdu:
“Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler deliğine girecek olsalar siz de onları takib edeceksiniz.” Ashâb dedi ki: “Ey Allah’ın rasûlü! Bu (izleyeceklerimiz yahûdi ve hıristiyanlar mı?” Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Ya kimler olacak?” “Kişi, dostunun dini üzeredir. İnsan kiminle dostluk kurduğuna dikkat etsin!”
demiş onların kestikleri de yenmez dememiştir.
Allahı ve hiçbir peygamberi kabul etmeyen ateist ve kitaplara inanmayan ehli kitap harici inançlara sahip kişilerin ne kestikleri yiyeceği ne de kadınları helal olmaz.
Cezakallahu hayr ahim.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban kıyamet günü boynuzları kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeble kestiğiniz kurbanlar dan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.”
(İbn Mâce, Edaha: 3; Hâkim,ve Tirmizî rivayet etmiş olup Tirmizî: 'Bu hasen-garîb bir hadistir." demiştir

Esselamualeykum Rahmatullahi ve Berekad akhiler

Malumunuz önümüz Kurban Bayramı inşaALLAH Bu ameli yerine getirmede tecrübe sahibi olan akhiler kurban bayramı günü veya evvelinde nasıl bir hazırlık yapılması,kurban alırken nelere dikkat edilmesi,kurbanlığın yaşı nasıl tahmin edilir ? çobanlık yapan akhiler bilir gerçi :) uygun fiyata bulunduğunuz illere göre nereden alınır ? kurban kesiminde nelere dikkat edilmesi lazım ? daha önce hiç kesim yapmamış birine tavsiyeleriniz ? bu konu altında paylaşımlarınızı cevaplarınızı bekliyoruz inşaALLAH :)

Üst Ana Sayfa Alt