Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kuşkonmaz Camiine Kuş Konmamasinin Sebebi

T Çevrimdışı

talutayni

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mimar Sinan'ın şaheserlerinden biri KUŞKONMAZ CAMİİ kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir noktada olduğu için kuşlar camiye yaklaşmıyor.

KUKONMAZ.jpg

Şemsi Paşa Cami, halk arasında bilinen meşhur adıyla Kuşkonmaz cami Mimar Sinanın dehasını konuşturduğu önemli eserlerinden birisidir.

Mimar Sinan’ın şaheseri cami, kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir noktada olduğu için kuşlar camiye yaklaşmıyor. Üsküdar sahilini süsleyen tarihi Kuşkonmaz Camii, hikayesiyle de dikkat çekiyor. Gerçek ismi Şemsi Paşa olan camiyi diğer camilerden farklı kılan ise 16. asırda yaşamış olan Şemsi Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı camiye kuşlar yaklaşamıyor.

Şemsi Paşa’nın “Üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır?” sorusu üzerine ilmi ve mimari dehasını kullanan Mimar Sinan, Üsküdar’a kuşların konmadığı bir cami inşa etmiş. Caminin yapımından önce bir araştırma yapan Mimar Sinan, Üsküdar’da kuzeyden ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir nokta bulunca caminin yapılacağı yer de ortaya çıkmış. Kuzey ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağını düşünen Mimar Sinan, sahilin kıyısındaki yeri tespit etmiş ve böylelikle caminin yapımına başlanmış. 1580 yılında ibadete açılan bu cami zaman içinde halk arasında “Kuşkonmaz Camii” olarak anılmaya başlamış. Üsküdar’ın simgelerinden biri olan cami günümüzde “kuş konmayan cami” olarak biliniyor.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mimar Sinan'ın şaheserlerinden biri KUŞKONMAZ CAMİİ kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir noktada olduğu için kuşlar camiye yaklaşmıyor.

KUKONMAZ.jpg

Şemsi Paşa Cami, halk arasında bilinen meşhur adıyla Kuşkonmaz cami Mimar Sinanın dehasını konuşturduğu önemli eserlerinden birisidir.

Mimar Sinan’ın şaheseri cami, kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir noktada olduğu için kuşlar camiye yaklaşmıyor. Üsküdar sahilini süsleyen tarihi Kuşkonmaz Camii, hikayesiyle de dikkat çekiyor. Gerçek ismi Şemsi Paşa olan camiyi diğer camilerden farklı kılan ise 16. asırda yaşamış olan Şemsi Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı camiye kuşlar yaklaşamıyor.

Şemsi Paşa’nın “Üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır?” sorusu üzerine ilmi ve mimari dehasını kullanan Mimar Sinan, Üsküdar’a kuşların konmadığı bir cami inşa etmiş. Caminin yapımından önce bir araştırma yapan Mimar Sinan, Üsküdar’da kuzeyden ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir nokta bulunca caminin yapılacağı yer de ortaya çıkmış. Kuzey ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağını düşünen Mimar Sinan, sahilin kıyısındaki yeri tespit etmiş ve böylelikle caminin yapımına başlanmış. 1580 yılında ibadete açılan bu cami zaman içinde halk arasında “Kuşkonmaz Camii” olarak anılmaya başlamış. Üsküdar’ın simgelerinden biri olan cami günümüzde “kuş konmayan cami” olarak biliniyor.
Gavsul azam efendimizin saadeti dareyni iktiza etme gayretinden mütevellid olmak üzere teyr kutbunun izni olmamasının neticesidir bu durum yanılıyor olmalısınız.:kıskıs:yale

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
camileri karıstırmış olabilirsin : )

Muhacir abi, şimdi ben ne güzel
Surekli kuskonmaz caminde konan kuşların konduğunu görmüş bilir kişi gibi, karizmatik karizmatik yorumlamisim niye oyle diyorsun.
Şu kardesine niye kıyak gecmiyorsun.
neden yani.=)

O değilde geçenlerde haberlerde verdiler,
Kamera ile çekmisler konan kuşları filan hatta kuslar için su icmelik yerler filan bile yapmışlar ufak tefek.

Hatta şemsi paşa mi başkası mi bilmem iyi dinlememisim demek ki, zamanin dedikosuna göre beddua filan etmişler de sebebini hatirlamiyorum su an.
Gerçi cami yaptirasin uzerine kuşlar konmaya da denmez herhalde abesle iştigal olur zannimca.
Neyse Şu arvise bakim ben yaw merak ettim.

Ama ozetle kuşlar konuyo gordum tvde.))
(camileri karistirmadilarsa tabi)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Surekli kuskonmaz caminde konan kuşların konduğunu görmüş bilir kişi gibi, karizmatik karizmatik yorumlamisim niye oyle diyorsun.
neden yani.=)

Kamera ile çekmisler konan kuşları filan hatta kuslar için su icmelik yerler filan bile yapmışlar ufak tefek.

Hatta şemsi paşa mi başkası mi bilmem iyi dinlememisim demek ki, zamanin dedikosuna göre beddua filan etmişler de sebebini hatirlamiyorum su an.
Gerçi cami yaptirasin uzerine kuşlar konmaya da denmez herhalde abesle iştigal olur zannimca.

:kıskıs

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
neden yani.=)

500 sene sonunda sahil konumunda değişiklik olmuş olabilir , 2,5*500=1250 cm 12,5metre değişiklik yapmıştır

http://www.internethaber.com/anadolu-25-cm-batiya-kayiyor-14035h.htm

bunun en uç örneğini efesde görmüştüm liman var deniz 6 km ötede :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
500 sene sonunda sahil konumunda değişiklik olmuş olabilir , 2,5*500=1250 cm 12,5metre değişiklik yapmıştır

http://www.internethaber.com/anadolu-25-cm-batiya-kayiyor-14035h.htm

bunun en uç örneğini efesde görmüştüm liman var deniz 6 km ötede :)

Yani baktim da bu kuzey güney ruzgarlarinin kesiştikleri yerlerden mütevellit konamiyor filan diye rivayetler var ne kadar doğru bilmem de
Ama senin dediğin gibi kayma olmusşa o vakit ruzgarlarin kesiştiği yerden kopma olmuş ve zamanla da konmayan kuşlar konar olmuş olabilir.

Ama aklima sey de gelmiyor değil
Acaba sehzadebasi camiindeki gibi kilit taşı mevzusu vardi ya hani. 3 -5 yy sonra kemerlerdeki sıkıntılari hesap eden ve not birakan koca yürekli Sinan bu sapmayi da hesaplamis" caminin bir köşesine ilerde kayma olur da kuşlar konmaz ise yapılacaklar sunlar" diye bir not birakmis olabilir mi?
Olsa Tam efso birsey olurdu.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
bununla ilgili bi belgesel izledim bugun,
bi rivayete gore Şemsi Paşa'nın temizlik takıntısı var, başka bir rivayete göre de kuş korkusu var. ama onda öte sokullu ile surekli bitmek bilmeyen bir yariş var aralarinda
bu yarişlari kazanan hep sokullu olmuş.
aralarındaki bu gerilim ve yarış halka yaramış.
tam artık semsi pasa, sokulluya
bak gordun mu oyle cami yaptirdim ki
kuslar bile konmuyor diyecek zamana gelir ki
mimar sinanin gec teslim etme huyundan ötürü,
ne sokullu
ne de şemsi paşa
caminin bitimini goremez. :D

Üst Ana Sayfa Alt