Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Kutsallaştırılan Tasavvuf Büyüklerine Verilen Şirk Sıfatlar

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kutsallaştırılan Tasavvuf Büyüklerine Verilen Şirk Sıfatlar

İbni Teymiyye;130445' Alıntı:

Tasavvufçular tarafından büyüklerine hürmeten verdikleri meşhur sıfatlardan olan : (K.S) ( قُدِّسَ سِرُّهُ Kuddise Sirruhu = Allah, ruhunu, sırrını kutsasın, temizlesin) ifadesi de bir şahıs için kullanılacak ifadeler değildir. Aksine ''K.S'' ifadesi, Alemlerin Rabb'ı olan Allah (c.c.) için kullanılır.
Şu ayette olduğu gibi:

''Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.'' (Bakara 2/30)

Ayette geçen takdis ifadesi ''kuddise'' ifadesinin köküdür. Aslen hiç bir mezheb, hadis, fıkıh ehli alimler salih bir kul veya alim olarak bilinen birinin ismi anılırken ''kuddise sirruhu'' ifadesini kullanmadılar. Aksine ''rahimehullah, rahmetullahi aleyh vb''ifadeler kullandılar. Peki bu ''K.S'' ifadesi nereden geldi? diye sorarsanız, şöylece açıklayabiliriz:

Allah (c.c.) , Rasulu, İslam ve müslümanları severken ölçülü bir şekilde sevmeyince sevgi şekilleri ve bu sevgi ifadeleri haliyle karışık bir hali alır. "Kuddise sirruhu" ifadesi de Arab hıristiyanların arasında meşhur olan ifadedir. Arab hıristiyanlar kendi din adamlarını ''Kaddesena Papa'' diye anarlardı. Tasavvuf ehli de buradan esinlenerek " قَدَّسَ الله سِرَّهُ Kaddesellahu sırrahu = Allah onun ruhunu mubârak kılsın arındırsın, temizlesin demişlerdir.
İlim ehlinin açıklamalarına göre kuddise sirruh ifadesi de İslam'a giren ve kendisi ile beraber bâtılları ile islam'a giren hıristiyanlardan kalmadır. Aynı ifadeler '' بدیع الزمان سعید نورسی Bediuzzaman Said Nursi '' kelimesini şahıslar için kullanmamak gibidir. Her ne kadar bu sıfatı daha önceden birkaç kişi daha kullanmış olsa da uygun değildir. Mesela, Arab edebiyatında önemli bir alim olan Bediuz'zaman el-Hemedani (v.398/1008), büyük bir bilim adamı olan Bediu'z zaman Ebu’l-İzz İsmail el-Cezeri (12.13. y.y.) ve İran'lı Bediu'z zaman Füruzanfer (v. 1970) gibi şahsiyetlere bu ifade verilmiştir.

''(O), göklerin ve yerin Bedi'dir (eşsiz yaratıcısıdır). Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol" der, o da hemen oluverir.'' (Bakara 117)

Said Nursi Şualar isimli eserinde bu konuda şöyle der:
"Celcelûtiye, Süryânice bedî’ demektir ve bedî’ mânâsındadır. İbâreleri bedî’ olan Risâle-i Nur, Celcelûtiye’de mühim bir mevki tutup ekser yerlerinde tereşşuhâtı göründüğünden, kasîdenin ismi ona bakıyor gibi verilmiş. Hem şimdi anlıyorum ki, eskiden beri benim liyâkatim olmadığı halde bana verilen "Bediüzzaman" lâkâbı, benim değildi, belki Risâle-i Nur’un mânevî bir ismi idi. Zâhir bir tercümânına âriyeten ve emâneten takılmış. Şimdi o emânet isim, hakîki sahibine iâde edilmiş." (8. Şua, 33. Mektup, sf: 449)

Mektubat - Sayfa 449 - Risale-i Nur Külliyatı

Sözün özü:

"Kuddise Sirruhu", "Bediuzzaman" ifadesi vb'leri Allah cc için kullanılır. Kullara beslenilen sevgiler bizleri haddi aşmaya sevk etmemelidir.

Bir İnsana Bediu'z Zaman Demek Câiz Değildir!

Selamun âleykum...

Son düzenleme:
yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
masallah abdulmuiz .. ben de bu yaziyi okuyunca yenilemek istemistim, masallah guzel bir yazi birde ben K S kislatmasini sofi sitelerinde goruyordum ama anlamini bilmiyordum :) bu sekilde ogrenmiste olduk .. allah razi olsun .. ibniteymiye arkadasimiz sitede yok her halde rabbim onada merhamet etsin .. amin

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aynı ifadeler '
'Bediuzzaman
'' kelimesini şahıslar için kullanmamak gibidir.

''(O), göklerin ve yerin Bedi'dir (eşsiz yaratıcısıdır). Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol" der, o da hemen oluverir.'' (Bakara 117)

Sözün özü:

"Kuddise Sirruhu", "Bediuzzaman" ifadesi vb'leri Allah cc için kullanılır. Kullara beslenilen sevgiler bizleri haddi aşmaya sevketmemelidir.

Selamun aleykum...

Selamun aleykum ve rahmetullah,

"Bedî" isminin Allah'a mahsus olduğu neye dayandırılıyor? Nede olsa ayetteki isim 'yer ve gökler'e izafe edilmiş. Ayrıca sözlüklerde "Bedî" kelimesi 'yaratıcı' dışında mubdi' / mucit gibi manalara da hamlediliyor. Bu lakap ile de anladığım kadarıyla "zamanların mucidi", yani büyük fikir sahibi, marifetli, usta gibi özellikler kastediliyor. Geçenlerde bunun bir neşitte Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) için kullanıldığını duydum, oradaki maksat da muhtemelen Arap yarımadasının sosyal yapısını değiştirip, İslam gibi bir dini yaymasıdır. Ayrıca 12. yüzyılda yaşayan mühendis mucit İbnul Cezeri için de bu lakabın (بديع الزمان أَبو العز بن إسماعيل بن الرزاز الجزري) kullanıldığına rast geldim.