Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kütüb-i Sitte’nin 6 Müellifi’de, Arap asıllı değiller..‏

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-İmam Buhari: Buharalı; Semerkant/ Özbekistan; Mecusi bir dedenin torununu aslen Fars

-İmam Müslim: Nişaburlu; İranlı aslen Fars… Kuşeyri diye bilinen Arap kabilesinin azatlı kölesi…

-İmam Nesai: İran/ Horasan’ın Nesa kasabasından; aslen Fars…

-İmam Ebu Davud: İran, Afganistan sınırında Sicistanlı; aslen Fars

-İmam İbn Mace: İran, Kazvin şehrinden, aslen Fars

-İmam Tirmizi: Özbekistan’ın Tirmiz şehrinden aslen Fars

İbnu's-Salâh’ın kaydettiğine göre meşhur tâbi'î İbn Şihab ez-Zuhrî, Emevi Halifesi Abdulmelik b. Mervan'la görüşmek üzere Şam'a gelir. Huzuruna çıktığında aralarında şöyle bir konuşma geçer:

“Nereden Geliyorsun?”
“Mekke'den.”
“Ardında Mekke'lilere ilimde yön verecek kimi bıraktın?”
“Atab. Ebi Rabâhı.”
“Ata Arap mı, mevâliden mi?”
“Mevâliden”.
“Onlara ne ile yön verecek?”
“Dindarlık ve rivayetle.”
“Haklısın. Dindar ve rivayete ehil olanların yükselmeleri gerekir. İlmiyle Yemenlilere kim yön veriyor?”
“Tâvûs b. Keysân.”
“Arap mı mevâliden mi?”
“Mevâliden.”
“ Onlar arasında nasıl yüceldi?”
“Ata'yı yücelten neyse onunla.”
“Haklısın. Ona da bu yaraşır. Mısırlılara kim yön veriyor?
“Yezid b. Ebî Hubeyb.
“Arap mı, yoksa mevâliden mi?
“Mevâliden.
“Şam halkına ilmiyle öncülük eden kim?
“Mekhûl.
“Arap mı, yoksa o da mevâliden mi?
“ O da mevâliden. Huzeyl'den bir kadının azatlısı.”
“el-Cezîre halkına ilimde önderlik eden kim?”
“Meymûn b. Mihrân.”
“Arap asıllı mı, mevâliden mi?”
“Mevâliden.”
“Horasanlılara ilimde kim öncülük ediyor?”
“Dahhak b. Muzahim.”
“Arap mı, mevâliden mi?”
“Mevâliden.”
“Peki, Basralılara ilmiyle önderlik eden kim?”
“el-Hasen b. Ebi'l-Hasen.”
“Arap mı, yoksa mevâliden mi?”
“Mevâliden.”
“Yazıklar olsun! Peki, Küfe ehline ilimde önderlik eden kim?”
“İbrahim en-Nehâi.”
“Arap kökenli mi, yoksa mevâliden mi?”
“Arap kökenli.”
“Yazıklar olsun ya Zuhrî. Gözlerim yaşardı. Allah'a and ederim ki ilimde Araplara köleler öncülük ediyorlar. Arap asıllı olanlara minberlerden hitap ediliyor. Hitap edenler Arap olmayanlar. Arap asıllı olanlar, onlar ise dinliyorlar.”
“Ey Mü’minlerin emiri ilim Allah'ın emridir. Onu hıfzeden elbette üstün olur. Kaybeden ise düşer.”

Abdurrahman b. Zeyd b. Eşlem ise şöyle demiştir

“Abâdile öldükten sonra her tarafta Fıkıh, Medine hariç, mevâlinin elinde idi. Yüce Allah Medine'yi öteki beldelerden ayırarak ona Kureyşli bir fakih nasib etti. Medine fakihi Saîd İbnu'l-Museyyeb tartışmasız Arap aslındandır.”
( Not : Mevali Arap olmayan Müslüman demektir )

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hadis imamlarının asılları ile ilgili kaynak nedir ?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hepsinin fars asıllı olduğunun söylenmesi sana da ilginç gelmedi mi ?

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar Eğer Amaç araştırmak ve veri ortaya koymaksa ilginç bir araştırma.Yok eğer bu araştırmaya bakarak günümüz araplarının çoğunun Tağutları destekler nitelikle zenginlik içinde yüzüyor olmalarına bakarak eleştirmek ise buna Karşıyım.Arabın arap olmayana bir üstünlüğü yoktur vesselam

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben araştırdım kendim İngilizce kaynaklardanda baktım ve doğruladım, ingilizce kaynaklarda daha ayrıntılı bilgiler veriliyor

ilginç bir araştırma ingilizçe kaynaklar sence ne kadar dogru olabilir? hadi dogru oldu arap olmadı fars oldu isterse cezayirli olsunlar biz kişin itikatine bakarak onu dikkat alıyoz kuran kerime ters olan bir söz satan alınmaz

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Lübnan asıllı hristiyan arap bir arkadaşım vardı, Kuran'ıanlıyor musun diye sorduğumda anlamadığını onun dilinin ayrı olduğunu söylemişti. Yani arapça bilen herkes Kuranı anlamıyor. Ki Arap olmak hiç kimseye üstünlük getirmeyecek bunun ayeti bile var tartışılması saçma olduğu gibi aksini düşünmek bir nevi küfür olmalı.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Benim bildiğim kadarıyla doğru bir bilgi. Ancak niye bu kadar şaşırıldı anlamadım. Nice Arap olmayan insan, Araplardan daha iyi arapça biliyor olabilir. Bunun örnekleri mevcuttur. Allah-u alem..