Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu La Ilahe Illallah Muhammedur Rasulullah Deyinceye Kadar Insanlarla Savaşma Emri

S Çevrimdışı

selefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDU'R-RASULULLAH DEYİNCEYE KADAR İNSANLARLA SAVAŞMA EMRİ BABI

1- EBU BEKİR ve ÖMER (r.anhüma) HADİSİ: Ebu Hureyre (ra) şöyle dedi: Rasulullah'ın (sav) vefatı üzerine Ebu Bekir(-i sıddık halife) olup arap kabilelerinden irtidad edenler eski küfürlerine döndüklerinde (ordu göndermeye teşebbüs etmişti).
Ömer:
- Ey Müslümanların halifesi! Bunlara karşı nasıl harp açarsınız? Rasulullah (sav):
"Biz müslümanlar, "LA İLAHE İLLALLAH" diyene kadar şirk ehli ile mukateleye memuruz, kim ki bu şehadet kelimesini söylerse İslam hakkı müstesna, benden malını ve nefsini korumuştur, hesabı da Allah'a aittir."
demişti. Hz.Halife cevaben:
- Vallahi her kim namazla zekatı ayırırsa, bunlarla harp ederim. Çünkü zekat mali bir haktır. Allah'a yemin ederim ki, bunlar, Rasulullah'a (sav) verdikleri bir dişi oğlağı benden esirgerlerse bundan dolayı muhakkak onların boynunu vururum, buyurdu. Bunun üzerine Ömer:
-Vallahi bildim ki mürtecilerin katli hakkındaki halifenin bu hükmü, Cenab-ı Hakk'ın Ebu Bekr'in gönlünde yarattığı genişliğin eseridir. Bu sayede mukatelenin hak olduğunu öğrendim, diye Hz.Sıddık'ı tasdik etti.

2- EBU HUREYRE (ra) HADİSİ: Şöyle demiştir: Rasulullah (sav):
"LA İLAHE İLLALLAH deyinceye kadar insanlarla kıtal yapmaklığım bana emrolundu. Her kim LA İLAHE İLLALLAH derse, İslam'ın hakkı olan kısas yolu müstesna benden yana malını ve nefsini korumuştur, hesabı ise Allah'a (cc) kalmıştır."
buyurdu.

3- İBN-İ ÖMER (ra) HADİSİ: Şöyle dedi: Rasulullah (sav) buyurdu ki:
"Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Rasulü olduğuna şehadet, namazı ikame, zekatı eda edinceye kadar insanlarla muharebe etmek bana emrolundu. Onlar bunları yapınca kanlarını ve mallarını benden korumuş olurlar. Ancak İslam'ın hakkı mukabili olmak müstesna. İnsanların (gizli işlerinden dolayı olan) hesapları da Allah'a aittir."

Üst Ana Sayfa Alt