Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Laiklik Islamla Beraber Yaşayabilir (!)

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dün Yeni Şafak'ta ''Arap baharında İslam'a yolculuk'' başlıklı yazısında Hayrettin Karaman, despot idarelerin zulmü altında yaşayan ülkelerde başlayan hareketlerin Batı tarafından başlatılmadığını söyledi.

Hayrettin Karaman, çağdaş sömürücü Batı'nın bu hareketlere müdahil olmaları ise tabii bir durum olduğunu öne sürdü:

"Bu hareketi başlatanların çağdaş sömürücü Batı olduğu kanaatinde değilim. Başlatan zulümdür, baskıdır, despot yöneticilerin çağı okuyamamalarıdır, gerilimin patlamasıdır. Hareket bir kere başlayıp sonuç almaya yönelince dünya düzeni kurucu ve oyuncularının kendi menfaat ve politikaları istikametinde işe müdahil olmaları tabiidir. Ama bu herşeyin onların dediği ve istediği gibi olacağı manasına gelmiyor."

"Meseleye bu yazıda rejim bakımından yaklaşmak istiyorum" diyen Karaman, heyecanlı ve hesapsız bazı müslümanları eleştirerek "farklı iradelerin çatıştığı bir toplumda bir grup istediğini başkalarına dayatamaz" tezini öne sürdü. Nebevi metodla ilgili bir değinide bulunmadığı dikkat çeken Hayrettin Karaman dünya şartlarını gözönünde tutarak, adım adım mükemmele gitmek gerektiğini savundu:

"Heyecanlı ve hesapsız bazı müslümanlar, farklı kesimlerin yaşadığı bu ülkelerdeki reformları, İslam'a uygunluk yönünden değerlendiriyor ve olumsuz sonuçlara varıyorlar. Bunlara katılmıyorum. Normal bir sosyal değişim bir adımda olmaz. Farklı iradelerin çatıştığı bir toplumda bir grup her istediğini başkalarına dayatamaz. Adım adım mükemmele gitmeyi amaçlayanlar, hem ülke hem de dünya şartlarını göz önünde tutmak durumundadırlar."
Karaman'dan Laiklikle ilgili 'ilginç' değiniler

Hayrettin Karaman Laik kesimin de beklentilerinin aynı olduğunu belirterek:

"Bir de laik(çi) kesim var; onlar da olup biteni kendi davalarına uygun olarak değerlendirmeyi tercih diyor ve bu baharın laik-demokratik ulus devletler ürünü vereceğini düşünüyor, umuyor ve söylüyorlar."

Gannuşi'nin rejim anlayışı

Karaman, Gannuşi'nin 'dengeli siyaset' ve laiklik anlayışını ise olumlayarak şöyle anlatıyor:

Geçtiğimiz ayda Tunus Nahda Partisi başkanı Raşid el Gannuşi'nin Tunus resmi kanalı Vataniye 1'de yaptığı açıklamaları TİMETÜRK nakletmişti (8 Haziran). Burada geçen şu ifade, Arap Baharı'nın ilk adımını atan ülkenin önde gelen ve tabanı olan liderinin rejim anlayışı bakımından önem arzediyor:

Gannuşi'nin 'dengeli siyaset' anlayışı

"Dengeli siyaset, Yusuf Kardavi tarafından geliştirilmiş bir kavramdır. Dengeler ve öncelikler üzerinden kurulan bir kavramdır. Maslahat fıkhının bir bölümüdür bu. Çünkü İslam insanların maslahat ve faydalarını korumak için geldi. Buna göre yaptığınız tüm amellerde hayır ile şer (fayda ile zarar) arasındaki dengeye korumanız gerekiyor. Dini, nefsi, aklı, malı, canı, aileyi, eşitliği, çevreyi ve özgürlüğü korumak için geldi İslam. Dengeli siyaset için buna riayet etmemiz gerekiyor!

"Sizden anladığım kadarıyla ılımlı laiklik İslam'a aykırı değil?" şeklindeki soruya da şu cevabı veriyor:

Gannuşi'nin Ilımlı Laiklik anlayışı

"Tabii ki laiklik dışlayıcı olmadığı sürece İslam'la beraber yaşayabilir. Ilımlı laikliğin getirdiği kazanımları İslam ile de getirebiliyoruz. Ilımlı laiklikte hoşgörü ve ötekiyi kabul etmek var. Farklılık ve renklilik var. Bütün bunlar islamda var zaten. Ama İslam'ın laikliğe ihtiyacı yok.

Başka örnekler de var!

Arap Baharı'nın yönünün İslam olduğu kanaatimi destekleyen başka örnekleri gelecek bir iki yazıya bırakıyorum.

vahdethaber

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ömer dizisindeki o atalarından kopamayan kavmiyetçi Mekke müşriklerini her gördüğümde, gözümün önüne günümüzün laikleri aklıma geliyor.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayrettin Karaman, despot idarelerin zulmü altında yaşayan ülkelerde başlayan hareketlerin Batı tarafından başlatılmadığını söyledi.

Bu saidçi tayfa başındanberi meşrutiyet , cumhuriyet , demokrasi falan taraftarıdır. Hatta bu uğurda ittihat terakkiyi de sanırsam cumhuriyetin ilanını da desteklemişlerdir. demokrasi ile de aralaı ii .

Ama benim aklıma takılan şu , Yani imamlar kureyştendir , hadi kureyş kabilesinden olmadı ne bilim osmanoğlu kabilesinden falan oldu , hz muavviye oğluna aktardıysa hz ali den sonra da onun oğlunu seçenler oldu . Nerede burda cumhuriyet ???? Cidden cumhuriyet islami denilebilir mi ?

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
islamın içinde her inanış yaşabilirmi aslında soru bu olmalı yoksa islam kendi dışındaki bütün inanışları yok mu eder bu yok ediş direk olmasada zamanlamı olur.

benim görüşüm islam ilk önce inanmış ve kalabalıklar haline gelmiş diğerlerini yok saymaz içinde yaşatır ama zaman içinde onları eritmeyemi çalışır yoksa önünü açarmı derseniz bence amacı eritmektir derim

M Çevrimdışı

mehmet-4

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
laiklik islamla nasıl beraber yaşayacak...laik devletin başkanı yada görevlileri açılan genelevlere diskolara barlara meyhanelere ruhsat veriyor..oralardan vergi alıyorlar...böyle yerlerin açılması islam şeriatında yok doğal olarak..böyle belamlar neye hizmet ediyor bende onu anlamıyorum...

Üst Ana Sayfa Alt