Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Leblebi Helvası Nasıl Yapılır?

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Leblebi Helvası Nasıl Yapılır?

8495345229_46163ccebd_z.jpg

Selamun aleykum kardeşlerim, cumamız mübarek olsun. Bugün ki yazımda hepimizin ortak zaaflarından bahsetmek istedim. Okumak isteyenler BURAYA tıklayabilirler.

8496447930_45896a201d_z.jpg

Evde yenmeyen leblebiniz varsa sakın atmayın. Robottan geçirip un haline getirin ve muhteşem tarifler hazırlayın. Ben leblebileri un haline getirip öncelikle nefis bir helva hazırladım. Tadı gerçekten çok güzel oluyor. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Leblebi helvasını benden önce de yapanlar olmuş fakat, benim tarifim yine özgün bir tarif oldu. Denemek isteyenler için işte tarifim:

LEBLEBİ HELVASI

Malzemeler

• 1 su bardağı leblebi tozu (ben bir su bardağı leblebiyi çekerek elde ettim.)
  • 100 gr. tereyağı (yarısını sıvıyağ olarak kullanabilirsiniz)
  • 1 su bardağından biraz eksik toz şeker (çok tatlı seviyorsanız tam bir bardak ekleyin)
  • 1.5 su bardağı sıcak süt (aslında soğukta olsa fazla bir şey farketmiyor.)
8495345243_0a286da3db_z.jpg

Leblebi helvası nasıl yapılır?

• Tereyağını tavaya koyup eritin
  • Leblebi tozunu ekleyin. Hafifçe kavurun.
  • Üzerine şeker ve sütü ekleyin hızla karıştırın.
  • Toparlandıktan sonra 3-4 dakika kadar karıştırarak pişirmeye devam edin.
  • Hafif ılınınca kalıpla veya elinizde sıkarak şekil verin.
  • Afiyet şifa olsun. Şükrünüz bol olsun
Cahide’nin notu: Eğer isterseniz leblebi ununu kavurma aşamasında içine badem, ceviz, fıstık gibi çerezler ekleyebilirsiniz.
8496447988_9f65a32d4a_z.jpg

CAHİDE

Not: Acılı leblebili varsa eğer un haline getirip kurabiye hamuruna katabilirsiniz. Tabi tuzlu kurabiyler için geçerli.
Ayrıca humus tozu satılıyormuş nohutun çiğ hali. Bu da olur fakat nohutun iyice kavrulması gerekiyor çiğ kokmasın diye.

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Wa 'alaykum as salam wa rahmatullah

Masha'Allaah cok güzel görünüyor! :: Paylasim icin Allah azza wa jall razi olsun

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Amin cümlemizden :)

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Amin kardeşim :)