Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Lösemiler, Yetimler, Yaşlılar ve Hayvanlar İçin Açılan Kurumlara Para Bağışlamak Caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU :
Ebu Hayseme
Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuh.
Hocam malumunuz yaşadığımız ülke İslami bir Devlet tarafından yönetilmiyor. Bu sebeple bu tür kurumlarda bir çok masiyet işlenebiliyor. Misal,
Lösemiler ile ilgili kurumlar lösemilerin eğitimini de karşılıyor ve haliyle Laik-Demokrat yetiştiren mevcut okullara gönderiyor.
Hakeza Yetimhaneler de öyle.
Ancak bu tür zorluk çekenlere yardım etmek te (özellikle yetimlerle ilgili birçok ayet var) önemli bir şey. Hal böyleyken bu tür kurumlara para bağışlamak caiz midir? Cezakumullahu Hayran.
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Bahsettiğiniz gibi müslümanlarca denetlenemeyen ve Daru'l harbin vatandaşlarının kimi zaman iyi niyetle de olsa İslami hassasiyetlere önem verilmeden açılan bu tür hayır(!) kurumlarında pek çok hayırsızlıklar, istismarlar ve haksız kazançlar elde edenler olduğu malumumuzdur. Birde yardım amaçlı düzenlenen günlerde alkollerin dağıtıldığı, yardım paralarının faiz evleri hesabına yatırılmaya davet edildiği aşikârdır.
Akıllı müslümanın malını nerede kazanıp nereye harcadığına dikkat edendir. Gerçekten bu tür ağır hastalıklara yakalanan mağdur insanlar mevcuddur. Bundan dolayı infak ecrine ulaşmak isteyen mâli durumu musait sorumluluk sahibi muslumanların, bizzat bu hastaları (islami ve maddi durumları) bilerek, seçerek, nokta atışı yapmaları elzemdir. Gerekirse hem kendini belli etmeden hem karşı tarafı rencide etmemeye gayret göstererek çeşitli güvenli aracılar vasıtasıyla o hastaya yardımda bulunması en uygun olandır diye düşünüyorum.

Silinen Konu Eklendi

İlgili Konu

Yardım Derneklerine ve Alışverişlerde Banka Hesap Nolarıyla Para Yatırmak Caiz mi?

Çözüldü - Yardım Derneklerine ve Alışverişlerde Banka Hesap Nolarıyla Para Yatırmak Caiz mi?

Okul, Noelde Hasta Çocukları Sevindirmek İçin Bağış Toplamasına Katılmak?
Çözüldü - Okul, Noelde Hasta Çocukları Sevindirmek İçin Bağış Toplamasına Katılmak?

Üst Ana Sayfa Alt