Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Louai El Sakka hakkında 9 yıl 6 ay hapis cezası çıktı

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
El Kaide davasında karar çıktı

Tevhidigenc.com Haber Merkezi

Sakka: Beni serbest bırakın, Suriye’de savaşayım

El Kaide’nin Türkiye yapılanması içerisinde, 15 ve 20 Kasım 2003′te düzenlenen bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla ilişkin görülen davada karar çıktı. Tutuklu sanık Louai Sakka’ya 9 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İstanbul’da 15-20 Kasım 2003′te meydana gelen patlamalara ilişkin dava, Yargıtay tarafından kısmen bozulmuştu. Yerel mahkemenin ‘örgüt yöneticisi olmak ve patlamaları gerçekleştirmek’ suçlarından verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onaylayan Yargıtay 9.Ceza dairesi aralarında Louai Sakka’nın da bulunduğu 26 sanık hakkında “Patlayıcı madde imal etmek, Taksirler yangına sebebiyet vermek, Örgüt Üyeliği, Örgüte yardım yataklık” gibi suçlardan verilen hapis cezalarını bozmuştu. Bozmanın ardından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Louai Sakka ile Seyit Erkul getirildi. Tutuksuz sanıklar Bülent Yıldız ile Onur Şen’in de hazır bulunduğu duruşmada sanıklar karar öncesi son savunmalarını yaptı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen karar öncesi tutuklu sanıklar Louai Sakka ile Seyit Ertul salona alındı. Sanıklar oturunca Mahkeme Başkanı Ömer Diken ayağa kalkmalarını söyledi. Sakka ise “Ne ayağa kalkacağım?” diye tepki gösterdi. Daha sonra kendisine tepki gösteren mahkeme başkanına, Sakka ”Hemen hakaret davası açın. Kahrolsun Mossad, kahrolsun Esad” diye bağırmaya devam etti. Diken, bunun üzerine Sakka’nın salondan çıkarılması talimatını verdi.

Sanık Erkul: El-Kaide’li değildim ancak şimdi El-Kaide’liyim

Savunma yapan Erkul, “Benim bu dosyadan alındığımda El- Kaide ile bağlantım yoktu. Ancak uğradığım bu haksızlıklardan sonra artık El-Kaide’liyim. Bize ceza veren heyetin ve Yargıtay’ın, Allah’ın laneti üzerine olsun” dedi. Bu sözlere mahkeme başkanı Ömer Diken sert tepki gösterdi.

Sakka: Firari sanık Zor, Suriye’de şehid düştü

Savunmasında Suriye’de yaşananlara değinen Sakka, “Suriye’de katil Esad’a karşı mücadele eden mücahitleri selamlıyorum” dedi. Kandıra F Tipi Cezaevi’nden geçtiğimiz aylarda firar eden başka suçlardan tutuklu sanık Mikail Zor hakkında da konuşan Sakka, “Kendisi ile havalandırma bölümünden bağırarak konuşuyorduk. Kendisine kötü işleri bırakmasını söyledim ve cihada davet ettim. Suriye’deki olaylar başlayınca dayanamadı ve benim de teşvikimle kaçtı. Suriye’de 2 hafta önce şehit düştü” diye konuştu.

Daha sonra Sakka, “Beni serbest bırakın, Suriye’de savaşayım. Tüm dünya önünde söz veriyorum savaştıktan sonra geri gelip teslim olacağım” diye talepte bulundu

Mahkeme başkanı savunmasının ardından Sakka’ya yerine oturmasını söyledi. Sakka, “Sen kimsin ben senin sözünle oturacağım” diye yanıt verdi. Bu sözler üzerine mahkeme başkanı, jandarmaya talimat vererek Sakka’yı zorla salondan dışarı çıkarttırdı. Sakka dışarı çıkartılırken, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Louai Sakka, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması, resmi belgede sahtecilik, taksirle yangına neden olmak” suçlarından 9 yıl 6 ay hapis ve 18 bin lira adli para cezası ile cezalandırdı.

Ardından kararı açıklayan Mahkeme, sanık Louai Sakka’yı “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması, resmi belgede sahtecilik, taksirle yangına neden olmak” suçlarından 9 yıl 6 ay hapis ve 18 bin lira adli para cezası ile cezalandırdı.

Diğer sanıklarada ceza verildi

Sanık Baki Yiğit’in “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak, resmi belgede sahtecilik” suçlarından 20 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar veren Mahkeme, 11 sanığın “terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanık Seyit Ertul’un “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan 6 ay hapsine karar veren mahkeme, sanık Hakan Yiğit’in aynı suçtan 5 yıl hapsine hükmetti.

Mahkeme, sanık Hamed Obsysı’nın “resmi belgede sahtecilik ve taksirle yangına neden olmak” suçlarından 2 yıl 11 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, 3 sanığın beraatine, 4 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine, 3 sanık hakkındaki davanın ayrılmasına hükmetti.

Beyanları alınamadığı gerekçesiyle 3 sanığın dosyasını ayıran heyet, sanıklar Cemile Akdaş ve Feyzullah Birişik’in, suç işledikleri sabit bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine, sanıklar Metin Ekinci, Servet Özcan, Hüseyin Suat Öz ve Süleyman Uğurlu hakkında açılan davanın ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine de karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Fevzi Yitiz, Yusuf Polat, Harun İlhan, Baki Yiğit ve Louai Sakka’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis, Adnan Ersöz ve Osman Eken’in müebbet hapis, 41 sanığın da çeşitli hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin karar vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yayımladığı ilamla, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince, “örgüt yöneticisi olmak” suçundan sanıklar Louai Sakka, Fevzi Yitiz, Yusuf Polat ve Harun İlhan’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile Adnan Ersöz ve Osman Eken hakkında verilen müebbet hapis cezasını onamıştı.

Daire, sanıklardan Seyit Ertul’a, “El Kaide terör örgütünün Konya bölgesindeki grubunu kurmak ve yönetmek” suçundan verilen 18 yıl hapis cezasının da onanmasına karar vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ayrıca, bazı sanıklar ve suçlar yönünden verilen beraat ve hapis cezası kararlarının da bozulmasına hükmetmişti.

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Rabbim sabır versin kardeşlerimize inanın ailesi 3 ayda bir geliyor
Louai Sakka'nın tek başına görüşe biliyor zor rabbim sabır ihsan eylesin

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Kardeşler konuyu hem güncelleme hemde kardeşlerimizin hangi cezaevlerinde ve koğuşlarda kaldıklarına dair elimizde bilgi varsa paylaşalım ve inseallah onları unutmamak adına onların maddi sıkıntılarını gidermek adına iletişime geçelim inseallah bana hangi cezaevlerinde kaldıklarını bilen varsa dm ile iletişime geçebilirler Allah sizden razı olsun

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler konuyu hem güncelleme hemde kardeşlerimizin hangi cezaevlerinde ve koğuşlarda kaldıklarına dair elimizde bilgi varsa paylaşalım ve inseallah onları unutmamak adına onların maddi sıkıntılarını gidermek adına iletişime geçelim inseallah bana hangi cezaevlerinde kaldıklarını bilen varsa dm ile iletişime geçebilirler Allah sizden razı olsun
Aynen iştirak ediyorum, bilen varsa banada yazsın

Üst Ana Sayfa Alt