Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mehmet Beşir Eryarsoy Kimdir?

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
M.Beşir ERYARSOY kimdir?
47.jpg

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bircok islami kitabin tercümesini PARAYLA yapan bir mütercimdir.

Benim bildigim piyasada hasan el bennanin kitaplarini ilk tercüme eden isimdir, son zamanlarda selefi bildigimiz yayinevlerinin kitaplarini tercüme etmektedir. Ancak bu tercümelere neler karistigini en iyi Rabbimiz bilir.

Benim sahsi görüsüm, özellikle akidevi konularda olan kitaplari sadece ve sadece tevhidi saglam olan mütercimler kullanilsin zira bu kitaplarda olabilecek yanlisliklerin telefisi cok zor olur.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bircok islami kitabin tercümesini PARAYLA yapan bir mütercimdir.

Benim bildigim piyasada hasan el bennanin kitaplarini ilk tercüme eden isimdir, son zamanlarda selefi bildigimiz yayinevlerinin kitaplarini tercüme etmektedir. Ancak bu tercümelere neler karistigini en iyi Rabbimiz bilir.

Benim sahsi görüsüm, özellikle akidevi konularda olan kitaplari sadece ve sadece tevhidi saglam olan mütercimler kullanilsin zira bu kitaplarda olabilecek yanlisliklerin telefisi cok zor olur.

Önermiş olduğun şahıslar ve akide kitapları nelerdir benim açmış olduğum konuda cevap verirmisin kardeşim adana için hangi cemaat yada kişleri önerirmisin?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Guraba Yayınları San. ve Tic. Ltd. Şti.

arama tusundan ERYARSOY diye aratabilirsin.

poleninde cevirttigi kitaplar mevcuttur.

Kardes bu sekilde arastirmak kafani bir hayli karistirabilir. Onun yerine sana önerilen kitaplardan bazilarini okuyup, piyasada hangi konularda farkliliklar var bunun üstüne gidersen daha yararli olabilir,

Elestirimin yaninda sunu da belirtmek isterimki cok güzel cevirdigi (okudugumuz) kitaplari da mevcuttur.

Benim dikkate cekmek istedigim mesele hakimiyyet konularinda dikkatli olmamiz gerekir.

Mesala bir yayin evi, cikarmis oldugu iman kitabinda imani süper islemisken disarida o yayin evini temsil eden hoca ve talabeleri insanlari akp ye oy vermeye cagirabiliyor bunlari ayirt edebilmemiz gerek. Yoksa bu adamdan cikan hic bir kitap okunmaz anlaminda demiyorum.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
türkiye de tevhidi cemaatler arasında sevilen sayılan birisi idi.Son bölünmede legal olma ve oy verme konusunda metod değişikliğine gittiği için tevhidi cemaatlerin bir çoğu tarafında itibarını yitirmiştir.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Guraba Yayınları San. ve Tic. Ltd. Şti.

arama tusundan ERYARSOY diye aratabilirsin.

poleninde cevirttigi kitaplar mevcuttur.

Kardes bu sekilde arastirmak kafani bir hayli karistirabilir. Onun yerine sana önerilen kitaplardan bazilarini okuyup, piyasada hangi konularda farkliliklar var bunun üstüne gidersen daha yararli olabilir,

Elestirimin yaninda sunu da belirtmek isterimki cok güzel cevirdigi (okudugumuz) kitaplari da mevcuttur.

Benim dikkate cekmek istedigim mesele hakimiyyet konularinda dikkatli olmamiz gerekir.

Mesala bir yayin evi, cikarmis oldugu iman kitabinda imani süper islemisken disarida o yayin evini temsil eden hoca ve talabeleri insanlari akp ye oy vermeye cagirabiliyor bunlari ayirt edebilmemiz gerek. Yoksa bu adamdan cikan hic bir kitap okunmaz anlaminda demiyorum.

peki hakimiyet konusunda ahmed kalkanın kitplarını okumaya karar verdim malum guraba hakimiyet üzerine pek durmuyo uluhiyetin sadece yalnız ibadetlerin Allaha yöneltilmesi üzerinde duruyo senin tavsiye ettiğin hakimiyet noktasında yazarlar yada ilk benim gibi bişi bilmeyenlere yönelik okumalarını tavsiye ettiğin çok yönlü bi kitap varmı hakimiyet mefhumunda itikadımız ehlisünne olsun ki ne belam nede müşrik ne de mrcie olalım ziyaeddin el kudsinin kitapları nasıldır harici tekfirci gözüyle bakıyolar ve böyle bi insanın varlığının olmadığını iddia edenler bile var?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

peki hakimiyet konusunda ahmed kalkanın kitplarını okumaya karar verdim malum guraba hakimiyet üzerine pek durmuyo uluhiyetin sadece yalnız ibadetlerin Allaha yöneltilmesi üzerinde duruyo senin tavsiye ettiğin hakimiyet noktasında yazarlar yada ilk benim gibi bişi bilmeyenlere yönelik okumalarını tavsiye ettiğin çok yönlü bi kitap varmı hakimiyet mefhumunda itikadımız ehlisünne olsun ki ne belam nede müşrik ne de mrcie olalım ziyaeddin el kudsinin kitapları nasıldır harici tekfirci gözüyle bakıyolar ve böyle bi insanın varlığının olmadığını iddia edenler bile var?

yazimi tam anlamamissin sanirim, yayinevinlerini temsil edenlerle cikan kitaplar cok farkli olabiliyor.

Gurabadan cikan Ehli sünnet vel cemaate göre iman adli kitap ile Hasan Karakayanin hazirladigi Islam Akaidi kitaplari bana göre bu alanda türkce kaynak kitaplardir tavsiye ederim.

Sahis olarak kisilerde hata bulmak cok kolay, ki zaten bir cogu adina artik sisteme yaranmak mi dersin, maslahat mi dersin, daha cok kisiye hitap etmek mi dersin yoksa cidden akidesi o mu dersin konusmalarinda cok fasol verebiliyorlar, bunun örneklerini saymakla bitmez.

Adam partiyi övebilir ama yayinevinden cikan kitaba bakarsin oy vermedigin ve uzak durdugun halde acaba dersin bana da küfür ya da günah bulasir mi...

O yüzden forumda isimleri konusmak cok ciddi hata.

Konusmamiz gereken eserlerde olan hatalardir, bunuda malesef forumda konusabilen yok.

Ilk is X sahsi surda su meselede sunu dedi hadi hurra o cemaat ya da yayinevinden cikan tüm kitaplar cöpe.

Allahdan korkmak lazim, o zaman piyasada kitap kalmaz...

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yazimi tam anlamamissin sanirim, yayinevinlerini temsil edenlerle cikan kitaplar cok farkli olabiliyor.

Gurabadan cikan Ehli sünnet vel cemaate göre iman adli kitap ile Hasan Karakayanin hazirladigi Islam Akaidi kitaplari bana göre bu alanda türkce kaynak kitaplardir tavsiye ederim.

Sahis olarak kisilerde hata bulmak cok kolay, ki zaten bir cogu adina artik sisteme yaranmak mi dersin, maslahat mi dersin, daha cok kisiye hitap etmek mi dersin yoksa cidden akidesi o mu dersin konusmalarinda cok fasol verebiliyorlar, bunun örneklerini saymakla bitmez.

Adam partiyi övebilir ama yayinevinden cikan kitaba bakarsin oy vermedigin ve uzak durdugun halde acaba dersin bana da küfür ya da günah bulasir mi...

O yüzden forumda isimleri konusmak cok ciddi hata.

Konusmamiz gereken eserlerde olan hatalardir, bunuda malesef forumda konusabilen yok.

Ilk is X sahsi surda su meselede sunu dedi hadi hurra o cemaat ya da yayinevinden cikan tüm kitaplar cöpe.

Allahdan korkmak lazim, o zaman piyasada kitap kalmaz...

peki beni bu konuda yönlendir bende senin gibi düşünüyorum geçmişte de Alparslan Kuytul için tamamı ile adaletsiz eleştiri yapankara karşı duruşum malum buda dolaylı yoldan aynı şeyi düşündüğümüzü gösteriyor dediğim gibi hakimiyet mefhumunda tavsiye edeceğin kitap lazım delilleri ile olması tercihimdir. :)

dün zaten eryarsoyun konferansına katıldım uslübu beni etkilemedi ama ilmi gayet güzel :)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Cevabimi tekrar okursan icinde önerilen kitaplar var.

Ayrica Alpaslan Kuytulun herhangibi ilmi yoktur.

Cevresinde ezheri okudugu söylenir ancak bu da efsanedir. ( Sinif arkadasi bizzat bana onun 1. sinifdan terk ettigini demisti)

Hos olsada fark etmez, zira ilimsiz oldugu malumdur.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
=DjKarakurt
peki beni bu konuda yönlendir bende senin gibi düşünüyorum geçmişte de Alparslan Kuytul için tamamı ile adaletsiz eleştiri yapankara karşı duruşum malum buda dolaylı yoldan aynı şeyi düşündüğümüzü gösteriyor dediğim gibi hakimiyet mefhumunda tavsiye edeceğin kitap lazım delilleri ile olması tercihimdir. :)

dün zaten eryarsoyun konferansına katıldım uslübu beni etkilemedi ama ilmi gayet güzel :)

Tekrar Selamunaleyküm Muhterem Akhi ler,

DjKarakurt kardeş kuytul ile ilgili teslimiyetçi fikirlerinden feragat ettiğin için size Allahtan muvaffakiyet dilerim.Lakin takip edilecek kişiler içinde "çoğunlukla" geçmişten yada şu anda yaşamayan alimleri takip etmenizi tavsiye ederim.Aynı devirde yaşayan alimleri takip ettiğinizde bir sözü hoş geldiğinde doğru yolu bulmuş diye düşünüyorsun,bir süre sonra kararından dönebiliyorlar,onlar belki daha doğrusunu buluyor yada sapıyorlar sonuçta değişiyorlar,sen onların değiştiğinden haberin olmadığı için,son haliyle sapıtmış olarak ta bir söz söylese dikkate almak durumunda kaliyor ve sende sapıyorsun yada daha doğrusuna ulaştığı halde haberin olmadığı için,sen yanlış yola devam etmiş oluyorsun.Kişiler gelir geçer ama hak devam eder.Hakkı kişilere özgü kılmamalıyız.Hakkı anlatan alimlere bakmalıyız ama sadece hak olan taraflarını almalıyız.Eğer,gösterdiği yol üzerinde şirk kavramları barındırıyorsa kesinlikle uzak durmalıyız.Görüşleri arasında hata unsurları yada maslahat gördüklerin barınıyorsa sadece dinlemeli ama hak nerede diye bulmaya çalışmalısın.Hz.Alinin söylediği gibi,"Hakkı bulan Hak ehlini de bulur",ilk önce hakkı aramalı,hak ehlini bulmak bu durumda daha kolay olabilir.Selefi düşüncenin temelinde de zaten bu görüş vardır.Mezhep taassubu yoktur.Hakkı en son kim bulursa ona tabi olmak vardır.Hak ise "Allahın kelamı,peygamberinin yoludur".
M.Beşir Eryarsoy ise yabana atılacak birisi değil ama oy verme konusundaki çevirilerinden pek tatmin olmadım.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
neden ki?Medeniyet-Der%Genç Birikim çevresini tanıyanlar,bu camianın İhvan menhecine sahip olduğunu pekala bilirler.Sadece şu dahi,bunu ispatlamaya yeter:
Hasan el-Benna Sempozyumu
Selefi-Cihadi akımlara genelde mesafelidirler.Şeyh Ebu Muhammed el-Makdisi,Ebu Basir Tartusi,Ebu Musab es-Suri,Enver el Evlaki,Said Buryatski,Muhammed Hassan,Ebu Cendel el Azadi gibi isimleri bu cemaatin abilerinden birinin yanında andığımda isimlerini bile ilk defa benden duymuştu!
İman-küfür vs.konularında da genelde mürcienin yolunu izlerler.Geçmişte İran'a sempatili olduklarını dahi biliyorum.Tabi şimdi nasıldır,Allahu alem

5 satır cümlende bir sürü yanılgın var.Vakit kaybedemeyeceğim.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
5 satır cümlende bir sürü yanılgın var.Vakit kaybedemeyeceğim.

açıklama getir bari ben öğreneyim adanada şefkatlieller cemiyeti var peki bunlar nasıldır bende ihvanı müsliminin tr ayağı gibi gördüm sanki senin görüşünü merak ettim

A Çevrimdışı

Amatullah.

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
assalamu alaikum
eryarsoydan ibni kesir tefsiri alinirmi? (polen yayinlar)?
o ve Dr. Savaş Kocabaş'in ? okudugum kadariyla kocabas el ezher üniversitede okumus...
onlardan önerirmisiniz `?

M Çevrimdışı

MEHMET ALİ KILINÇ

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Beşir eryarsoy Türkiye'nin en iyi mütercimidir. PARAYLA TERCÜME yapıyor diye kınama mi olur ya. Allah Allah ne garip adamlarsınız

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Mehmet Beşir Eryarsoy

Çevirmen, Yazar

1950 Mardin Doğumlu , Ebulula Mardin İlkokulu (1963), Mardin İmam-Hatip Okulu (1970), İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) mezunu.

1975- 1978 yılları arasında Gümüşhane Öğretmen Lisesi ve Eğitim Enstitüsünde, 1978- 1981 yılları arasında İstanbul Rami Ortaokulunda Din Bilgisi Öğretmenliği yaptı.

1982- 1984 yılları arasında Libya’da muhtelif Türk Şirketlerinde Arapça Türkçe tercümanlığı yapan M. Beşir ERYARSOY bu tarihten 1996’ya kadar serbest olarak ilmi çalışmalarına devam etti ve yoğun olarak tercüme ile iştigal etti.

1996- 2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Arap Dili ve Belagatı dalında öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

2000-2001 ders yılında Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesinde, 2001-2002 ders yılında ise kuruluşuna katkıda bulunduğu Avrupa İslam Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak Arapça ve Akaid dersleri verdi.

2010 yılında Milli Eğitimden emekli oldu.

Düşünce, Tevhid, Mektep ve Değişim Dergilerinde, Medeniyet Derneği internet sitesinde araştırma- incelemeleri yayınlandı. Halen Medeniyet Derneği yayın organı “Medeniyet Bülteni”nde ve Medeniyet Vakfı resmi internet sitesinde yazılarını yayınlamaktadır.

Ayrıca Şamil İslam Ansiklopedisi ile Sosyal Bilgiler Ansiklopedisi’nin muhtelif maddelerinin telifini yaptı.
Sebepli Kur’ân-ı Kerim ve Türkçe Meali ( Prof. Dr. Ahmed Ağırakça ile birlikte, 1987)

Çok sayıda telif eseri bulunan M. Beşir ERYARSOY tercüme ettiği on binlerce sayfa eser ile Arapça tercüme alanında sayılı ilim adamları arasında yer almaktadır.

Halen Medeniyet Vakfı Başkanlığını yapmasının yanı sıra, telif ve tercüme işlerini de sürdürmeye çalışmakta, halka ve çeşitli öğrenim kademelerindeki ilim meraklılarına çeşitli dersler vermeyi de sürdürmektedir.

Telifleri arasında:
İslâmda Savaş Hukuku (A. Mevdudi’den çev. 1992),
İman ve Tavır (1992),
İslâmi Hareket ve Problemleri (1996),
İslama Göre Hakimiyet
Laiklik ve Demokrasi (1998),
Kur’ân-ı Kerim ve Türkçe Meali (Prof.Dr. A. Ağırakça ile, 1995),
el-Esas fi’it-Tefsir (Said Havva’dan, 16 cildin 14’ü),
Kurtubi Tefsiri (19 cild 1997-2003), İmam Kurtubî Hayatı Eserleri Tefsiri ve Tesiri (Kurtubi Tercümesinin başına konulumuş bir inceleme, 1997),
Mukatil b. Süleyman’ın Tefsiri (2006)
İslâm’da Devlet Yapısı
Küreselleşmeye Karşı Duruşumuz
Sa’dî Tefsiri,
İbn Hacer Alaskalani – Fethul Bari adlı Buhari Şerhi kitabı,
Hâkim’in el-Müstedrek adlı hadis kitabı,
Nevevî’nin el-Minhâc adlı Müslim Şerhi,
İmam Tahavî’den Hadislerle İslâm Fıkhı gibi birçok kaynak eserin yanısıra;
Hasan el-Bennâ’dan, Seyyid Kutub’dan, Muhammed Kutub’dan ve daha başka birçok çağdaş İslâm ilim ve fikir adamından da çok sayıda eseri Türkçe’ye kazandırmıştır.

Üst Ana Sayfa Alt