Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maliki Mezhebinde "Necasetten Taharet Sünnettir" İçtihadı da Var mı?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Namaz için necasetten taharet farz. Ancak Malikilerde bu konuda iki içtihad varmış sünnet ve farz. Bidayetül Müçtehidde bunu okuduğumu hatırlıyorum ancak kitap şu an elimde değil. Vesvese hastası biri bu içtihada uyabilir mi?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam. Kimse cevap vermediyse ben vereyim. Kitaba baktım. İbn Rüşd, İmam Malik ve öğrencilerinden iki görüş naklediyor. Birincisi farz değil sünneti müekkede olduğu diğeri farz olup fakat bu farzıyetin unutma halinde düştüğü görüşü. Vesvese dayanılmayacak derecede ise birincisine uyabilirsin Allahu Alem.

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam. Kimse cevap vermediyse ben vereyim. Kitaba baktım. İbn Rüşd, İmam Malik ve öğrencilerinden iki görüş naklediyor. Birincisi farz değil sünneti müekkede olduğu diğeri farz olup fakat bu farzıyetin unutma halinde düştüğü görüşü. Vesvese dayanılmayacak derecede ise birincisine uyabilirsin Allahu Alem.
Evet hocam ben de öyle okuduğumu hatırlıyorum. Hatta farz olan görüşe göre bile unutma ve zaruret halinde vacip olmuyor necasetten taharet. Diğer görüşe göre zaten sünnet.

Üst Ana Sayfa Alt