Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mart Ayının Üyesi: Muwahhide Tevhid Kardeşimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Düşünceler;

Bundan bir sure önce site çalışması için
Müslüman kadınlar ve ahvalleri uzerine
Gerek tevhid akidesiyle tanışmalari ve hayatlari,gerek toplum içindeki yaşadıkları artı -eski yönleri,musluman kadinlarin eğitimi ve duruşları vb. ile ilgili röportajlar yapmıştım.

Yayınlanmadı,ertelendi lakin
Bunlardan bir tanesi idi Muwahhide abla

Yaşamış ve dahi yaşamakta oldugu sıkıntılara göğüs germesini bilmiş, dik duruşundan taviz vermemiş, sabir taşını, neden sorusunu sormadan kabullenmiş ayni zamanda tebessüm ehli,içindeki çocuksu halini de muhafaza etmiş biriydi nazarimda.

Bilinçli annelerin dokunuslariyla düzelecek toplumun yapısı, ve muwahhide abla da bu zincir halkarindan biri Insallah.

Umuyorum ki nisan ayinda oyunu bana verecektir.))

Sorular:

1-Ekrana bakıp bunu okuduktan sonra
Klavyenin elinden bırak,
Gerideki 30 küsur seneye bak, ne görüyorsun?

2-Genc arkadaşlara kiz/erkek tavsiyelerin nelerdir, hayat tecrubelerinden yola çıkarsak?

3-Bazi kelimeler vereceğim senin için ne ifade ediyor yazar misin pilis?

Muwahhide Tevhid
Islam tr
Kardeşlik
Anne
Evlat
Oku
Kitap
Kalem
Peygamber
Sabır
Korku
Aile
Sistem
Eğitim
Hakikat
Hikmet

Güzel yorumların için öncelikle Allah azze we celle razı olsun bacım benim.)

Oyum sende söylemene gerek yok tabi ki,)

Ve sorular..
1- Şimdi geriye bakınca bir Elhamdulillah diyorum yaşadım evet iyi kötü ama hidayet bana verilen en büyük nimet. Bunun için geriye bakmak bana şükrü gerektirir..

2- Davalarına sahip çıksınlar. Sahabe hayatlarına baksınlar onlarda gençti haramlardan sakınmak için neler yapıyorlardı bahanelerin arkasına sığınmadan. Evli veya evlenecek erkekler özellikle kadınlara Allah Rasulü sallallahu aleyhi we sellem'in örnekliği ile muamele etsinler. Kızlar taleplerini yükseltmesinler lüks düşkünü olmasınlar. Bunlar sadece onların dünya hayatlarına değil ahiret hayatlarına da zarar verecek hususlardır. Aslında bu konu o kadar geniş ki burada yaz yaz bitmez sadece ilk dediğim gibi dava adamı olsunlar, hava adamı değil.)

3- Şimdi arapça da atful beyan vardır. Yani bir şeyi söylersin arkasında ki gelen cümle onu açıklar. Kuran'dan örnek vermek gerekirse mesela mutaffifin süresinin ilk ayetinde Allah azze we celle 'veyl olsun mutaffifine' der ve sonra ki 2. ve 3. ayetlerde mutaffifini açıklar. İşte buna atful beyan denir. Şimdi bunu niye yazdım dersen ilk yazdığın 'Muwahhide Tevhid"i ikinci ve üçüncüde de açıklamışsın hemen yazıyorum aşağıya.)

Muvahhide Tevhid) islam-tr'ye onunla başladı ve sonrasında,

İslam-tr) ile kardeş oldu ve,

Kardeşlik) burda başladı..

Anne) Bu kelime şuan ağlamaya değer bence. Daha biraz önce 25 yaşındaki oğlunu yoğun bakım kapısında beklerken "hiç iyi değil herşeye hazırlıklı olun" denilen bir kadının gözyaşları ile "ben anneyim sabır ediyorum Allah'ım ama içim yanıyor" sözleri ile bırakıp geldim. Bu kelime anlatılmaz.

Evlat) Dünya meyvesi Elhamdulillah tadından yenilmez.)

Oku) İnsanlığın en zayıf olduğu nokta malesef. Alemi okumaya bile aciziz vesselam.

Kitap) Hassas noktam. Sessizliğim çığlıkları, çoğu zaman yaşadıklarım, çoğu zaman yeni bir hayat..

Kalem) Kendisini elime aldığımda en çok ben olduğumu hissettiren onunla aramda tıpkı kitaplar gibi farklı bir bağ var bunun ne olduğunu henüz bende anlamış değilim.)

Peygamber) Utanıyorum zamanında Rasulullah sallallahu aleyhi we sellem'i bir postacı gibi gördüğüm için. Utanıyorum öyle anlamlandırdığım için bu kutlu görevi.(

Sabır) Yıllarca ayakta durmamı sağlayan Rabbimin nimeti Elhamdulillah.

Korku) Onca zaman kullara bunu duyduğum için kişiliğimden olmuştum ama vallahi korkum sadece Rabbime olunca işte o zaman aslan kesilmiştim.)

Aile) Çoğu zaman müslüman bir ferdin dahi olmasının özlemini duyduğum benim için çok önemli bir kelime. Ve genelde bütün kardeşlerimizin ortak derdi diyebilirim.

Sistem) Davet edilmeyi bekleyen bir çok beşer.

Eğitim) Davetin yapılabilmesi için nebevi bir metod.

Hakikat) Yıllarca uydurulmuş din diye kandırıldıktan sonra ulaştığım gerçek TEVHİD...

Hikmet) İlim ve amelde sağlamlık.

Bitti Elhamdulillah yalnız bu nasıl 3 soruydu böyle anlamadım gitti.)

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi

Ve sorular..
1- Şimdi geriye bakınca bir Elhamdulillah diyorum yaşadım evet iyi kötü ama hidayet bana verilen en büyük nimet. Bunun için geriye bakmak bana şükrü gerektirir..

2- Davalarına sahip çıksınlar. Sahabe hayatlarına baksınlar onlarda gençti haramlardan sakınmak için neler yapıyorlardı bahanelerin arkasına sığınmadan. Evli veya evlenecek erkekler özellikle kadınlara Allah Rasulü sallallahu aleyhi we sellem'in örnekliği ile muamele etsinler. Kızlar taleplerini yükseltmesinler lüks düşkünü olmasınlar. Bunlar sadece onların dünya hayatlarına değil ahiret hayatlarına da zarar verecek hususlardır. Aslında bu konu o kadar geniş ki burada yaz yaz bitmez sadece ilk dediğim gibi dava adamı olsunlar, hava adamı değil.)

3- Şimdi arapça da atful beyan vardır. Yani bir şeyi söylersin arkasında ki gelen cümle onu açıklar. Kuran'dan örnek vermek gerekirse mesela mutaffifin süresinin ilk ayetinde Allah azze we celle 'veyl olsun mutaffifine' der ve sonra ki 2. ve 3. ayetlerde mutaffifini açıklar. İşte buna atful beyan denir. Şimdi bunu niye yazdım dersen ilk yazdığın 'Muwahhide Tevhid"i ikinci ve üçüncüde de açıklamışsın hemen yazıyorum aşağıya.)

Anne) Bu kelime şuan ağlamaya değer bence. Daha biraz önce 25 yaşındaki oğlunu yoğun bakım kapısında beklerken "hiç iyi değil herşeye hazırlıklı olun" denilen bir kadının gözyaşları ile "ben anneyim sabır ediyorum Allah'ım ama içim yanıyor" sözleri ile bırakıp geldim. Bu kelime anlatılmaz.

Oku) İnsanlığın en zayıf olduğu nokta malesef. Alemi okumaya bile aciziz vesselam.

Kitap) Hassas noktam. Sessizliğim çığlıkları, çoğu zaman yaşadıklarım, çoğu zaman yeni bir hayat..

Kalem) Kendisini elime aldığımda en çok ben olduğumu hissettiren onunla aramda tıpkı kitaplar gibi farklı bir bağ var bunun ne olduğunu henüz bende anlamış değilim.)

Peygamber) Utanıyorum zamanında Rasulullah sallallahu aleyhi we sellem'i bir postacı gibi gördüğüm için. Utanıyorum öyle anlamlandırdığım için bu kutlu görevi.(

Korku) Onca zaman kullara bunu duyduğum için kişiliğimden olmuştum ama vallahi korkum sadece Rabbime olunca işte o zaman aslan kesilmiştim.)

Aile) Çoğu zaman müslüman bir ferdin dahi olmasının özlemini duyduğum benim için çok önemli bir kelime. Ve genelde bütün kardeşlerimizin ortak derdi diyebilirim.

Hakikat) Yıllarca uydurulmuş din diye kandırıldıktan sonra ulaştığım gerçek TEVHİD...

Ne kadar sürükleyici bir yazı maşaAllah. 2-3 sayfa daha yazsan bıkmadan okurum. BarekAllah .

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ve sorular..

Kalbi bir eyvallah :)

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1. Seni en çok etkileyen hanım sahabe kimdir?

2. Bu dünyayı senin için 'çekilir' kılan düşünce nedir?

3. Zor zamanlarda sabretmeyi kolaylaştıracak bi kaç bilgi istesem, neler söylemek istersin?

1. Ümmü Ümare Nesibe binti Kab..

2. ve 3. soruları birleştirerek cevap vermek istiyorum.

Günahım o kadar çok ki bunun telafisi için de mücadele etmem gerek. Sıkıntılara göğüs germeden de olmaz bu işler yoksa insan bi yerde takılır ve çekilmez diyebilir. Ben genelde zor zamanlarda benden daha fazla sıkıntısı olan insanlara yönelirim bu bana benim sıkıntımın sıkıntı olmadığını gösterir. Zulüm videoları bile bu anlamda çok şey katar bana. İslam beldelerinde yaşanılan vahşetleri izleyip duyunca "sus sus" derim "sen ne yaşıyorsun ki."
Birde şu gerçek var ki sığındığım en büyük liman Allah azze we celle'nin Bakara 286. ayeti. Bunun bilincinde olunca sıkıntılara sabretmek daha kolay oluyor Elhamdulillah.)

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1. Sence çocuk eğitiminde en önemli kurallar nelerdir?? Sen çocuklarına hangilerini uyguladın/uyguluyorsun??
2. Hayatında müdahale ettirmeyeceğin, yani seni sen yapan değerler nelerdir??
3. Seni çok üzecek ve çok sevindirecek 3 şey nedir??
4. Sorularım bitti sanma şimdilik bu kadar: ))

1. İslami bir eğitim olunca içinde herşeyi barındırır zaten ihtiyaç olan. Ben çocuklarıma islami bir eğitim verdiğim için onları kaybettim malesef. Ve şuan gördüğüm zamanlarda onlara itikad, fıkıh ve ahlak dersleri vermeye çalışıyorum kuran eğitimlerinin yanında..

2. Aslında genel olarak uyumlu biriyim ama ne zaman ki konu ilim ve örtüm olursa işte bundan taviz vermem benim olmazsa olmazlarım oldukları için. Bunun haricinde genelde orta yol arayan biriyimdir..

3. Üzen;
1)Kardeşlerim esaret altına alınıp çocuk ve eşlerinin madur edilmesi.
2)Kişi veya zümrelerin davaya verdikleri zararlar.
3)Beni tanımadan suizan beslenmesi.

Sevindiren;
1) Kitap hediye edilmesi
2) Kalem hediye edilmesi
3) Ben her çeşit sevinirim sıkıntı yok.)

Herkesin 3 hakkı vardı ama banane.))

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1- İslam adına en çok yapmak istediğin şey?

2- Bir (islami) eğitimci olsaydın, bir oda dolusu bayan mı olsun isterdin yoksa üç beş çocuk mu?

3- Alim ve Şeylerimizden hangisini bizatihi tanımak isterdin?

1- Bu soruya burda cevap vermesem çok iyi olacak.) Ama genel olarak şöyle diyebilirim "kanımın son damlası da bu davaya kurban olsun" davayı kalemle, sözle veya fiille insanlara ulaştırmaktır isteğim..

2- İkisi de var aslında. Ama ben çocuklar ile daha çok mutluyum beyinler taze ve çok meraklı oluyor onlara ilim öğretmek muhteşem bişey..

3- Şeyh Usame rahimehullah ve ibni Teymiyye rahimehullah.. Aslında liste o kadar uzun ki ama en çok ikisini isterdim. İnşaAllah cennette olur diyorum.)

Alp Arslan Çevrimdışı

Alp Arslan

.
İslam-TR Üyesi
Kimse secmeyince bende kendi kendimi sectim :(
IMG_20170324_014249.jpg

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
1- Bu soruya burda cevap vermesem çok iyi olacak.) Ama genel olarak şöyle diyebilirim "kanımın son damlası da bu davaya kurban olsun" davayı kalemle, sözle veya fiille insanlara ulaştırmaktır isteğim..

2- İkisi de var aslında. Ama ben çocuklar ile daha çok mutluyum beyinler taze ve çok meraklı oluyor onlara ilim öğretmek muhteşem bişey..

3- Şeyh Usame rahimehullah ve ibni Teymiyye rahimehullah.. Aslında liste o kadar uzun ki ama en çok ikisini isterdim. İnşaAllah cennette olur diyorum.)
Biz seninle çok benziyoruz abla :)
Elhamdulillah.
Soruları sorarken kendime göre verdiğim cevabların aynısı :)
CezakAllahu khayr.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...