Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mavi Marmara(Genç birikim dergisi Temmuz sayısı yzn:Büşra Betül)

B Çevrimdışı

Büşra Betül

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ey yorgun gecelerimi sabaha dönüştüren yar,Ey alacakaranlığı haşyetiyle aydınlatan Gülizar!
Ey güftesinde nedameti barındıran kasidem,Ey tüm hüzün sarmışken benliği, ahu-zarımı dindiren meltem..
Ey sularında hangi sırların saklandığı ,kara bağrımı dağlayan yara,Ey haykırışımın sessiz çığlığı Marmara!!
Ey çölleşen ruhları en uçsuz diyarında gizleyen sahra.Ey gezemediğim,gezinemediğim diyarın sahibi Marmara!!
Ey Ak Deniz dalgalarına şehadeti taşıtan derya,Ey en masum, en bahtiyar ölümün sahibi Marmara!!
Ey direniş kokan topraklarda ki vaveyla,Ey titreyişi tenimde halkalaştıran Marmara!!
Ey üzerine bebek bakışların düştüğü Nuveyba.Ey şehadet-i gömleği giydiren Marmara!!
Ey Gazze direnişinin yeni durağı Marmara!!
Ey Marmara!!!
Hayatı soludukça, zorluklara yakalandığım an, umudu kaybetmeye ramak kala ürkekçe bir ışık arıyorum. Mutluluğa, huzura giden bir iz sürüyorum , dikenlere basmaktan kan tutmuş topuklarımla.
Kızıl bir laleye dönüşen o ayaklar da yine de umut besliyorum. Beni bu güce sahip kılan mutlak bir kudret biliyorum çünkü ama nedamet-i gölgelerde , kanlı gözyaşlarımı saklayamıyorum. Unutamıyorum affetsem de.. belki de utanmaktan korkuyorum unutursam diye..
Yüreğim de ki Gazze’nin tazeliği, ta geçmişteki zulümlere bestelenen mısralar da korunuyor..’ gökten bombalar oyuncak halinde, düştü çocukların eline’ .. Duyduğum her çocuk hıçkırıkları bana seni hatırlatıyor.
Yaşamak yazmaktan daha zor biliyorum. Ama şunu da biliyorum ki şehadeti arzulayan yürekler seni düşündüklerin de bile ince bir titreyişle sarsılıyor. O sarsıntı yaşayamadıklarımı hissettiriyor bedenime..
Siyahi düşlerde gezinirken, sularında yüzdüğün pak denizin sahilinde gezindiğimi fark ediyorum.. dalgalarına kulağımı dayıyorum Marmara..
Bana sahifelerinde barındırdıklarını anlatsın diye bir deniz kabuğu buluyorum dehlizin de. Kulağımı dayarken, gözlerim seyre dalmışken, dilimde figanlar depreşmişken merhamet kapılarım sarmışken benliğimi göz yaşlarıma emrediyorum ‘bu gün serbestsiniz’ düsturunu. Onları özgür bırakıyorum ki şehadet-i taşıyan sulara karışsın istiyorum.
En mukaddes ölümün su-daşı olsun istiyorum..
Kim bilir bir gün beni de şehadetle şereflendirir diye gözyaşlarıma şerbetini içiriyorum.
Cennete gönderdiğin dokuz meleğin yansımalarını arıyorum.
Feryat ediyorum, ben de onuncu melek olayım istiyorum.
Feryadım..Çığlıklarım..Gözyaşlarım..Haykırışlarım bir direniş oluyor, diriliyorum..
Kederden değil Marmara, kederden değil..onlar sevinç naraları. Şehadeti kucaklama arzuları.. Ben biliyorum ki yaradan istemedikçe bir yaprak bile oynamaz yerinden.. Bir nedamet sarmışsa benliği bu yaratıcının kuluna uzattığı bir sözleşmedir aslında. Sınandığının farkında olması için bir ikaz.. İşte bu yüzden gezdiğin sulara karışan göz yaşlarım isyan taşımıyor Marmara..
Zafer kazandığını düşünen zalimler benim vuslat güvercinime zarar veremediklerini bilselerdi, nuh timsali oluşturulan o gemiye saldırmazlardı. Güvercinlere gerek yok, o zalimler adanmış hayatların mükafatını bilselerdi ,ah bir imana gelselerdi , ahiretteki ödüllerin heyulasın da gezinselerdi,

Firdevs için…Meva için..Kevser için..Şehadet için..benliklerinden vaz geçerlerdi.. Senin Cudi dağının cennette olduğunu ah bilselerdi, yüreklerinin ezilişine tahammül edemezlerdi.

Bilemediler. Bilmediler. Geriye dönen geminin törenlenmesine anlam veremediler. Veremezler. Anlayamazlar yaşamadıkları için. Mağlubiyet gibi görünen zaferi hazmedemezler.

Varsın anlama-mazlıktan gelsinler mizan yeter!
Biliyor musun Marmara? Ruhu imanla özleşen yüreklerde dir zafer.

Rabb ile buluşan anlardadır zafer.
Sünneti yaşayanlardadır zafer..
Velhasıl Marmara Rabbin her emrini ifa edenlerdedir zafer.

Sen bu zaferlerin en güzidesini bağrında taşıyorsun. Filizinden nasiplenmek için her dem duaya kalkan ellerimde senli baharları gözlüyorum.. Seni özlüyorum Marmara. Seni özlüyorum.

Değdiğin sularda raks eden ruhum özlemimi dindirmeye çalışırken senli dünyadan ayrılmanın hüznü beliriyor bedenimde. Yeniden buluşuruz diye sakladığım deniz kabuğunu yine aynı dehlize gönderiyorum.

Hasret kokan çiçekleri soluyorum. Bağrımın inşirahını arıyorum senli anlarımda. Sana beni emanet ediyorum en ketum yanlarımla.

Bir damla olup karışırken o sulara, yudumluyorum sancağını.
Limanın oluyorum.
Kıyında duruyorum.
Seni kucaklayan bir koy oluyorum..
Yola koyuluyorum.. Ey Marmara , Marmara oluyorum
Büşra BetüL

Üst Ana Sayfa Alt