Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mendub Olan Gusüller

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mendub Olan Gusüller

(9) İstihaze Kanı İçin Gusül Abdesti Almak Mendubtur

(46) Hamne bin Cahş (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Çok fazla hayız görüyordum. Bu durumu haber verip fetva istemek için kardeşim Zeynep’in evinde bulunan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldim:
Ya Rasulallah, ben çok fazla hayız gören bir kadınım. Buna ne dersin? Bu durum beni, namazdan ve oruçtan men etti dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Sana pamuğu öğütlerim, zira o kanı giderir’ buyurdu. Ben:
−Kan bundan daha çoktur dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Bez kullan’ dedi. Ben:
−Kan bundan daha fazladır, fışkırır gibi geliyor dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunun üzerine:
−‘İki hüküm söyleyeyim, hangisini yaparsan sana yeter. Eğer ikisini de yaparsan ne ala, orasını sen daha iyi bilirsin. Bu durum şeytanın darbelerinden bir darbedir. Altı veya yedi gün Allah’ın sana bildirdiği müddet kendini hayızlı kabul et; sonra yıkan. (Hayızdan) temizlenip arındığına kanaat getirdiğin yirmi üç veya yirmi dört gün namaz kıl ve oruç tut. Çünkü bu sana yeter. (Normal) kadınlar nasıl hayız günlerinde hayız, temizlik günlerinde de temizleniyorlarsa sen de her ay öyle yap. Öğleyi tehir edip ikindide acele ederek sonra yıkanır ve iki namazı cem eder kılarsın. Akşamı tehir edip yatsıda acele ederek sonra yıkanır ve iki namazı cem eder kılarsın. Sabah namazında yıkanabilirsen yıkan ve namaz kıl. Gücün yeterse oruç tut. Bu (şekilde yapman) bana göre iki işin daha sevimli olanıdır’ buyurdu.”
Ebu Davud (287) Tirmizi (128) İbni Mace (627) Ahmed (6/381) Albânî (188 İrva)
(10) İhram İçin Gusül Abdesti Almak Mendubtur

(47) Abdullah bin El-Huneyn şöyle dedi:
“Abdullah bin Abbas ve Misver bin Mahreme, Mekke’ye yakın Ebvâ mevkiinde ihramlının başını yıkama hususunda ihtilaf ettiler. İbni Abbas (Radiyallahu Anh):
−İhramlı kimse başını yıkayabilir dedi. Misver ise:
−Yıkayamaz dedi. Ravi Abdullah bin Huneyn dedi ki:
−Bu ihtilaf üzerine Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anh) beni, Ebu Eyyûb el-Ensariye gönderdi. Ben Ebu Eyyûb (Radiyallahu Anh)’ı bir kuyunun iki direği arasında bir bezle kendini perdelemiş olarak yıkanırken buldum. Kendisine selam verdim. Bu kimdir dedi. Ben:
−Abdullah bin Huneyn’im. Beni Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anh) sana gönderdi, senden Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ihramlı iken başını nasıl yıkıyor idi diye soruyorum dedim. Ebu Eyyûb (Radiyallahu Anh) elini kendini perdeleyen bezin üzerine koydu ve bezi indirdi. Başı bana iyice gözüktü. Sonra kendisine su döken insana su dök dedi. O kimse de başına su döktü. Ebu Eyyûb (Radiyallahu Anh) iki elini ileri geri götürerek başını ovdu ve:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işte böyle yaparken gördüm dedi.”
Buhari (1731-1732) Müslim (1205/91)
(11) Bayılan Kimsenin Gusül Abdesti Alması Mendubtur

(48) Ubeydullah (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Ben, Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanına girdim. Ona Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hastalığını bana anlatır mısın? dedim. Aişe (Radiyallahu Anha):
−Evet, anlatırım dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iyice ağırlaştı. Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İnsanlar namaz kıldı mı?’ diye sordu. Biz:
−Hayır, Ya Rasulallah, onlar seni bekliyorlar dedik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Benim için leğene su koyun’ buyurdu. Aişe (Radiyallahu Anha) dedi ki:
−Dediğini yaptık oturup yıkandı. Sonra kalkmaya davranırken bayıldı. Sonra ayıldı ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘İnsanlar namaz kıldılar mı?’ diye sordu. Biz:
−Hayır Ya Rasulallah, onlar seni bekliyorlar dedik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Benim için leğene su koyun’ buyurdu. Dediğini yaptık, oturup yıkandı. Sonra kalkmaya davranırken yine bayıldı. Sonra ayıldı ve yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−Hayır, Ya Rasulallah, onlar seni bekliyorlar dedik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Benim için leğene su koyun’ buyurdu. Dediğini yaptık oturup yıkandı. Sonra kalkmaya davranırken yine bayıldı, sonra ayıldı ve yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−Hayır Ya Rasulallah, onlar seni bekliyorlar dedik. O sırada insanlar mescitte toplanmış yatsı namazını için Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i bekliyorlardı. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) insanlara namaz kıldırması için Ebu Bekir (Radiyallahu Anh)’a haber gönderdi...”
Buhari (687) Müslim (418/90) Ebu Avane (2/112) Nesei (833) Ahmed (6/228)
(12) Ölü Yıkayan Kimsenin Gusül Abdesti Alması Mendubtur

(49) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim ölü yıkarsa gusül abdesti alsın, herkim de onu taşırsa abdest alsın’ buyurdu.”
Ebu Davud (3161) Tirmizi (993) Tayalisi (2314) Ahmed (2/280) Albânî (71 Cenaiz)
(50) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bizler ölü yıkıyorduk. Bizden bazı kimseler bundan dolayı gusül abdesti alıyor, bazı kimseler de gusül abdesti almıyordu.”
Albânî (72 Cenaiz) Darekutni (2/72)
(51) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ölünüzü yıkadığınız zaman, onu yıkamanızdan dolayı sizin gusül abdesti almanız gerekmez. Çünkü ölünüz necis değildir. Ellerinizi yıkamanız size yeterlidir’ buyurdu.”
İbni Şahin (295-296 Nasih) Hakim (1/386) Beyhaki (3/398) Albânî (72 Cenaiz)

Üst Ana Sayfa Alt