Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Menzil Şeyhinin Üzerine Yağmur Yağmadığı Söylentisi Doğru mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sofilerin iddia ettiği; Menzil Şeyhinin üzerine yağmur yağmadığı söylentisinin aslı nedir? Hikmeti ne ola?

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/abdullatif-uyan/589641.aspx

Bu şeyhlerinin üzerine yağmur yağmıyor safsatası, daha önce de kulağıma gelmişti. Bunu sanki keramet olarak görüyor beyinsizler. Allah'ın rahmetini nasib etmiyor diye ağlayacaklarına, cahilliklerinden mutlu oluyorlar. Allahın gadabını rahmet sanmak da bir başka beyinsizliktir.

Bunlar Rasulullah'ın hayatından habersiz oldukları için, Allah c.c. , Rasulullah s.a.v.i Güneşin ateşinden Bulutuyla koruduğunu bilselerdi, Rahmet yerine ateşten sakındırılıyor yalanı uydururlardı! Allah c.c. Kur'an ve sunnetten habersiz olan bu cehillerin bir an önce Rasulullahın yağmurdan sırılsıklam olduğunu öğrenmeleri umuduyla...

Enes Bin Malik (r.anh) demiştir ki; Bir gün Rasulullah (r.a.v.) ile birlikte yağmura tutulduk, Rasulullah (s.a.v.) yağmurun altına çıkıp vucudunun bir kısmından elbisesini sıvazladı., nihayet orası yağmurla ıslandı .
Bunun üzerine biz : Ey Allahın Rasulu ! Bunu niçin yaptın ? diye sorduk ..
Rasulullah (s.a.v.) : "Çünkü bu Rabbimin katından geliyor!" buyurdu. (Muslim, istiska,13)

844) Enes (r.anh) şunu anlattı:
Bir defasında Rasulullah'la (s.a.v.) beraberken yağmura tutulduk. Rasulullah (s.a.v.) başını açtı ve yağmurdan ıslandı.
Ben O'na: -Ya Rasulellah! Neden böyle yaptın? dedim.
Rasulullah (s.a.v.): - "Bu yağmur, Aziz ve Celil olan Rabbim tarafından yeni geliyor da onun için" dedi.
[İmam Ahmed, Musned, 111/267; Hakim, Mustedrak, IV/285; Bağavî, Şerhu's-Sunne, IV/424; Ebu Nuaym, Hilyetu'l-Evliya, VI/292; İbn Ebi Şeybe, Musannef, VIII/555; Zehebî, Mizanu'l İ'tidal, 1505]

845) Ebu Hurayra anlattı:
Rasulullah'la (s.a.v.) ashabı, o yıl ilk yağan yağmurda başlarını açarlar ve Rasulullah (s.a.v.) şöyle derdi: "Bu Rabbimiz'in en yeni yağmuru ve O'nun en büyük bereketidir."
[Kenzu'l Ummal, 4939; Tarihu ibn Asakir, 111/214 ; Abdurrahman İbnu’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 393]

135. Secdede Burnu Yere Değdirmek Ve Çamura Secde Etmek

813- Ebu Seleme şöyle demiştir:

"Bir gün Ebû Saîd el-Hudrî'yi ziyarete gidip kendisine gel seninle biraz hurmalıklara doğru yürüyelim dedim.
Teklifimi kabul edip dışarı çıktı. Ona kadir gecesiyle ilgili olarak Rasulullah'tan sallellâhu aleyhi ve sellem neler işittiğini sordum.
Ebû Saîd şu cevabı verdi: "Rasulullah (s.a.v.) Ramadan ayının ilk on günü itikâfa girdi ve biz de onunla birlikte itikâfa girdik. Cebrail, Rasul-u Ekram'e gelip; 'İstemiş olduğun şey işte önünde' dedi.
Bundan sonra Rasulullah (s.a.v.) ortadaki on günü de itikâfta geçirdi ve biz de onunla birlikte itikâfta bulunduk.
Cebrail, Rasul-u Ekram'e gelib; 'İstemiş olduğun şey işte önünde' dedi.
Ramadan'ın yirminci gecesinin sabahında Rasulullah ayağa kalkarak ashâb-i kirama şu hutbeyi okudu: "İçinizden kim benimle birlikte itikâfa girmişse bundan sonraki on gün de itikâfa devam etsin. Çünkü Kadir Gecesi'nin ne vakit olduğu bana gösterildi fakat sonra geri unutturuldu. Kadir Gecesi Ramadan'ın son on gecesinin tekli gecelerindedir. Ben ruyamda şunu gördüm; sanki çamura secde ediyordum."
Mescidin tavanı hurma dallarıyla kapatılmıştı ve gökyüzünde bulut namına hiçbir şey görünmüyordu. Fakat bir süre sonra bir bulut gökyüzünü kapladı ve üzerimize sağanak bir yağmur yağmaya başladı. Rasulullah bu yağmurlu günde bize namaz kıldırdı.
Ben Rasulullah'ın (su ve çamurla kaplanmış mescid zeminine secde ettiği) için alnında ve burnunun ucunda çamur ve su kalıntıları bulunduğunu gördüm. İşte bu durum O'nun gördüğü rüyanın sadık bir rüya olduğunu gösteriyordu."

(Fethu'l Bari ; C. 2, S. 481, Hadis No : 135 / 813)

Tasavvuf Şeyhi Gavsların Üzerine Yağmur Yağmaz İnancı

8412

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Menzil Şeyhinin üstüne yağmur yağmadığı kesinmi ki?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Biraz açar misin
bir çok mana çıkarılabilir bu yazdığından ?

Yağmuru Allah (c.c.)dan başka kim indirebilir ki? Allahın katından olmasın? Allah c.c. katından denince bilmiyorum , su/bulut olarak yağmurun (fiziken) Arşın üzerinden mi düşündünüz? Allah c.c. den habersiz bir yaprak dahi sallanıp yere düşmez! Niye bu kadar zorlandınız anlamadım

إِذْ يُغَشِّيكُمُ النُّعَاسَ أَمَنَةً مِّنْهُ وَيُنَزِّلُ عَلَيْكُم مِّن السَّمَاء مَاء لِّيُطَهِّرَكُم بِهِ وَيُذْهِبَ عَنكُمْ رِجْزَ الشَّيْطَانِ وَلِيَرْبِطَ عَلَى قُلُوبِكُمْ وَيُثَبِّتَ بِهِ الأَقْدَامَ

O zaman katından bir güven olmak üzere sizi hafif bir uykuya daldırıyordu; sizi temizlemek, şeytanın pisliğini (verdiği vesveseyi) sizden gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak ve savaşta sebat ettirmek için üzerinize gökten bir su (yağmur) indiriyordu. (Enfal 11)

Üst Ana Sayfa Alt