Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Mısırda Pasif Direniş Ezikliği

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Mısır'da camiyi kuşattılar

Mısır'da cuma bilançosu: 213 ölüMısır'da dünkü gösterilerde 213 kişi ordunun açtığı ateşte hayatını kaybederken Kahire'deki El fetih Camii'nde aralarında yaralıların da olduğu yüzlerce kişi mahsur kaldı
misir-mursi-sisi-darbe-katliam-ordu-darbeciler-katliam-video-597162h.jpg
597669.jpg

Camide mahsur kalanlar hoparlörden mahalle halkını yardıma çağırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Feth Camisi'nde mahsur kalanlar sabah namazından sonra cami hoparlöründen anons yaparak mahalle halkını kendilerini kurtarmak için yardıma gelmeye çağırdı.
Caminin içinde bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Hibe Zekeriya içeride kadın ve çocuklarla birlikte yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığını, polisin sabah namazından önce caminin kapısını zorla açmasından sonra ayakkabılık, tahta parçaları ve sandalyelerle cami girişinin iç kısmında barikat kurulduğunu, polisin içeridekileri ikna çabasının barikatın arkasından gerçekleştiğini bildirdi.
Mahsur kalanların güvenlik güçlerine eşlik eden "baltacı"ların saldırısından çekindiklerini ifade eden Zekeriya camide bulunanların kendilerine evlerine gitmek için araç temin edilmediği ve gece soka çıkma yasağı bulunduğundan sabah namazından sonra cami hoparlöründen mahalle halkının yardıma çağrıldığını belirtti. Cami hoparlöründen yapılan anonsta sokağa çıkma yasağının sona erdiği hatırlatılarak mahalle halkının El-Feth Camii'ne gelerek içeride mahsur kalanların çıkabilmesi ve cenazelerin nakledilmesi için güvenli bir koridor oluşturması istendi.
Caminin dışındaki görgü tanıkları polisin içeridekilere dışarı çıkmaları için 15 dakika süre verdiğini, daha sonra camiye ikinci kattan girmeye teşebbüs ettiğini ancak başarılı olamadığını söyledi.
Sabah namazına kadar polis ve asker tarafından kuşatma altında tutulan cami çevresinden askerin çekildiği, halen baltacıların ve onlara eşlik eden polisin camiyi kuşatmaya devam ettiği bildiriliyor.
Bu arada El-Cezire televizyonu camide bulunan AA muhabiri Hibe Zekeriya ile bağlantı kurdu. Televizyon bağlantısı sırasında sivil giyimli "baltacı" olduğu iddia edilen bir şahsın silahsız olarak caminin içine girdiği, içeridekilere "buradakilerin hepsi İhvancı değil mi?" diye soru sorduğu ve daha sonra tekrar dışarı çıktığı görüldü.
Dün cuma namazıyla başlayan "Gazap Cuması" gösteri ve yürüyüşleri sırasında aralarında yaralıların da bulunduğu yüzlerce gösterici Ramses Meydanı'nın yakınında bulunan ve geçici sağlık merkezi olarak da kullanılan El-Feth Camisi'ne sığınmıştı. İçeride gösterilerde hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesinin de bulunduğu belirtilmişti.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu pasif bir direniş değildir,bu aktif bir direniştir,şehadeti göze alıp bile bile tankın özerine yürümek en büyük ve en etkili silahtır,Hangi pasif direniş insana bu denli büyük şehadet aşkını yerleştirebilirki...Eline silahı alıp sıkmak bir direniştir,ama halkın bir silah gibi bedenlerini zalimlerin özerine sürmesi ve bu irade en aktif direniştir,bu mücadele ruhunu her hareket halka veremez,ölü kalbleri sokağa her hareket taşıyamaz,bu direniş direnişlerin en etkili çeşididir diye düşünüyorum.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
direniş örgütlü olmayınca sonuçları çok acı oluyor.Tedbir alamamak,zalimlerden merhamet beklemek zorunda kalmak,ayağa gelmiş direnişin sonucunu hüsrana götürebilir korkusu taşıyoruz ve bizler de uzaklardan bir şey yapamamaktan dolayı büyük bir tedirginlik içindeyiz.keşke çoğu tankın üzerine çıkan demokrasi mücadelesine boyun eğmeyen, şeriat için örgütlenmiş gruplara destek olan ve onlarla beraber hareket eden direnişçiler olsalar.Sinada bu direnişin tohumları yeşermiş durumda.Buralara destek olmaları daha gereklidir diye düşünüyorum.Allah bizlere bu bilinci verir İnşaAllah.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu pasif bir direniş değildir,bu aktif bir direniştir,şehadeti göze alıp bile bile tankın özerine yürümek en büyük ve en etkili silahtır,Hangi pasif direniş insana bu denli büyük şehadet aşkını yerleştirebilirki...Eline silahı alıp sıkmak bir direniştir,ama halkın bir silah gibi bedenlerini zalimlerin özerine sürmesi ve bu irade en aktif direniştir,bu mücadele ruhunu her hareket halka veremez,ölü kalbleri sokağa her hareket taşıyamaz,bu direniş direnişlerin en etkili çeşididir diye düşünüyorum.

Simdi ben burdan su sonuca varabilirim. Silahi olmadan direnen biri sonunda olum olduğunu bilerek direniyor. Ve bu etkili bir direnis oluyor.
Bile bile karsidak8nin seni oldurmesini beklemek!!!
Kendime hicbir zaman anlatamadigim, hicbir zaman kendi kendimi ikna edemedigim ictihad eylemleri nedir diyorum kendime.
O zaman ictihad eylemleri de mesru hale gelmiyor mu.

Her iki eylem turu icin de elestiri değil yazdiklarim. Kendime söylüyorum bunlari.bsadece kendime. Siz de duydunuz simdi. O kadar.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyanın en örgütlü ve tecrübeli hareketleri denilince herhalde ilk akla gelenlerden biri ihvan olacaktır,hataları ve yanlış stratejileri olabilirve bu tartışılabilir yanlız şuanki mücadelesi ve direnişi ferdi,yani bireysel değil örgütlü ve bilinçli bir eylemdir,mısıra uzaktan bakan bizler bunu rahatlıkla yine farkedebiliriz,adeviyye kapaınca yeni meydanlarda toplanmak ve halkı sevk ve idare etmek,yaralılarla ilgilenmek ve yaralı ve şehidler için bir toplanma mekanı seçmek vb..Ayrıca dirayetli lidere sahibtir,mesela kızı şehid edilen liderin taziyeye gelmeyin,şimdi sırası değill demesi liderlerinin profilini özetliyor,ha keza halka bakalım,kollarına isimlerini yazan bir halk bu direnişin bilincinde olan bir halktır,ihvanın en etkili silahı halktır ve halkta bu bilinçtedir.Zafer veya yenilgi Rabbimin takdirindedir,bu işin sonucu nereye varır kestirmek güç ama ihvan bir diriliş veya yok oluş mücadelesi veriyor,eğer bu başarılı olmazsa ihvan avı başlıyacaktır ve tüm kazanımlar elden gidebilir,ihvan bu sürecin farkında ve büyük bedellere rağmen bu sürecin sabote edilmesini istemiyor.Şüyle bir düşünelim eğer ihvan eline silahı hemen alırsa ne olur?Ayrıca ihvan silahlı mücadele etmek için yeterli donanıma sahibmidir?büyle bir altyapısı varmıdır?ihvana hangi sözde islam ülkeleri yardım edebilir?sizde biliyorsunuzki alçak ve satılmış tüm arab ülkeleri şuan ihvanın başarısızlığı için elinden geleni yapıyor,ihvan yanlız başına nasıl bir silahlı direniş gösterebilirki?onun için şuan en etkili silahı halktır,bundanda başak silahı yoktur diye düşünüyorum..
Rabbim yardımcıları olsun,durumları zordur ama başkada çareleri belki yoktur,onları dinlemeden net bir karara varmak doğru olmayabilir..

selametle

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya da cikar gelirse vir grup. Biz sizi korumak , sizin onurunuzu, islamin onurunu, Allahin dinini korumakbicin geldik dese,

Ihvan onlara sunu mu diyecek bi dakka durun. Silah kullanmak yok. Silahi sadece sisi kullanacak.

Aklim karisik.

Misir direnisindekiler oldukce ummet diriliyor. Bu da ayri bir gercek.

Hangisini savunacagiz

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Simdi ben burdan su sonuca varabilirim. Silahi olmadan direnen biri sonunda olum olduğunu bilerek direniyor. Ve bu etkili bir direnis oluyor.
Bile bile karsidak8nin seni oldurmesini beklemek!!!
Kendime hicbir zaman anlatamadigim, hicbir zaman kendi kendimi ikna edemedigim ictihad eylemleri nedir diyorum kendime.
O zaman ictihad eylemleri de mesru hale gelmiyor mu.

Her iki eylem turu icin de elestiri değil yazdiklarim. Kendime söylüyorum bunlari.bsadece kendime. Siz de duydunuz simdi. O kadar.

Değerli kardeşim,elbette içimizde ve yüreğimizde o alçakların vurulması en büyük temennimizdir,videolara bakınca ahlar edip keşke dediğimiz nice sahneler var,bile bile ölümü beklemek hakketende zordur,lakin bu direniş bir örgütten ziyade bir halk direnişidir,kadını ve çocuğuyla,yaşlısı ve genciyle ayağa kalkmış bir direniş var.
EMPATİ YAPALIM..mesela ihvan eline silahı aldı ve sokak savaşına başladı,o zaman halk meydandan çekilir ve sadece ihvan ile askerler karşı karşıya gelirse sonuç ne olacak?suriyedeki mücahidlere farklı ölkelerden farklı niyetler bile varsa yine silahlar gelebiliyor ama mısırın konumu ve yapısına acaba bu uygunmu,tüm sözde islam ülkeleri şuan askerlerin yanında halklar ise ihvanın yanında,halklar ise bizim yaptığımız gibi sadece dua etmek ve destek gösterileri yapmaktan öteye gidemiyor,peki bunun ihvana katkısı askeri anlamda ne olabilir?Dediğiniz gibi bu ve buna benzer etkenleri kendi kendime düşünüyorum,buradaki savunduğum noktalar elbetteki yüzde yüz doğru ve emin olduğum bir bir bakış değil,ama ölçüp tartıncada bir birey olarakta başkada farklı bir sonuç karşıma çıkmıyor,karşılıklı bu fikirlerden istifade edeceğimize inanıyorum.umarım en doğru şekilde bu mücadele başarıya ulaşır,dua ve temennimiz bu yöndedir.Rabbim en iyisi bilendir.umarım bu süreç ümmet için en güzel şekilde sonuçlanır..
heppimizn amacıda,ihvanın yani genelde müslümanların başarıya ulaşması ve doğru metodu kullanmasıdır.
yanlış anlamayın,iranın şuanki durumu ortada onu tartışmıyoruz,fakat iran devriminin başarıya ulaşması iran mollalarının halk özerindeki etkisi ve halkı sokağa çekme dirayetleriidi,bundan ders almak lazım,milyonlar ayağa kalkınca tüm öldürmelere ve katliama rağmen halk askere kurşun sıkmayıp ölümün özerine gidince başarıya ulaşılmıştı,neden bu süreç ihvan içinde aynı olmasın diye düşünüyorum.
Benim bahsettiğim husus ve meramım budur..

selametle kardeşim..

A Çevrimdışı

Amelde Hanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kendini savunmassan ölürsün
Onların bir ahdi nasıl olabilir ki! Eğer onlar size üstün gelselerdi, sizin hakkınızda ne akrabalık (bağlarını), ne de antlaşma (yükümlülüğünü) gözetirlerdi. Ağızlarıyla sizi hoşnut etmeye çalışıyorlar, oysa kalpleri buna karşı çıkıyor. Onların pek çoğu fasık kimselerdir. tevbe 8

- - - Updated - - -

kendini savunmassan ölürsün
Onların bir ahdi nasıl olabilir ki! Eğer onlar size üstün gelselerdi, sizin hakkınızda ne akrabalık (bağlarını), ne de antlaşma (yükümlülüğünü) gözetirlerdi. Ağızlarıyla sizi hoşnut etmeye çalışıyorlar, oysa kalpleri buna karşı çıkıyor. Onların pek çoğu fasık kimselerdir. tevbe 8