Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Misyonerler Artık Her Yerde

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kim canımı bağışlayacakmış veya canıma okuyacakmış açık konuş kelime oyunu yapma!

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Allahın benide senide yarattığına inanıyorum.yoktan var eden ve sınav için bu dünyaya yollayan rabbim elbette 3 doğruya karşı senin gibi bir yanlışı çıkaracak karşımıza...

ama bu sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürmüyor ve sen zannediyorsunki dawkins saçmalıkların karşısında harun yahya tarzı yaklaşım olacak..
unutma burası hamza (r.a) gibi ciğerleri sökülüp lime lime edilsede Allahuekber diyecek yiğitlerle dolu inandım iman ettim varmı daha ötesi sorgulayan us yerine kurgulayan kuş seçseydin nickini daha güzel olurdu değilmi çipetpet?

K Çevrimdışı

Kalbi Mühürlü Sorgulayan Us

Üyeliği İptal Edildi
Banned
O kadar cana kıyan,zulmeden,katleden,aç bırakan,susuz bırakan işkence yapan,çalan çırpan,hak yiyen insanlar var.Bunlar ölüp gidecekler ve yaptıkları yanlarına kar kalacak öğle mi ? Asla ! Allah (svt) kimseye hakısızlık yapmaz.Allah (svt) yapılan en ufak hayrında en ufak şerrinde karşılığını Ahirette eksiksiz verecektir.Cennete girende,cehenneme girende orayı hakettiği için girecektir.Allah (svt) kimseye zulmetmez ama insanlar kendilerine zulmederler.

Ben suçlular cezalandırmasın ve yaptıkları yanlarına kalsın demedim ki. Dedim ki, kişiyi cehenneme sokan Allah ise kişinin suçu ne? Kuran'da demiyor mu: "Allah dilediğini doğru yola iletir, dilediğini saptırır" diye? Diyor. O halde Allah saptırıyorsa sapık olan kişinin suçu ne?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sorgulayan us ve aynı kafa tiplerin burda oluşu ile Gözüm serdarın paylaşımlarının aynı zaman diliminde olması kuşku duyucu :D

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben suçlular cezalandırmasın ve yaptıkları yanlarına kalsın demedim ki. Dedim ki, kişiyi cehenneme sokan Allah ise kişinin suçu ne? Kuran'da demiyor mu: "Allah dilediğini doğru yola iletir, dilediğini saptırır" diye? Diyor. O halde Allah saptırıyorsa sapık olan kişinin suçu ne?
Kendi soruna ayet cevap vermiş zaten

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Neden olmasın? Birini kainatı yaratırken görmedim. Görmediğim bir şeye nasıl inanabilirim? Hep şöyle diyorlar. "Bir iğne ustasız, kitap katipsiz olmaz o halde koskoca kainat nasıl sahipsiz olur?" Derim ki, iğnenin ustasını, kitabın katibini görebiliyoruz. Kainatın sahibini görebiliyor muyuz peki?
biraz klasik olacak ama röntgen filan çıkmadan önce insanlar kalplerinide göremiyordu o zamanda düşün kendini sen kalbin olduğuna inanıyormusun

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

4-... Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O üstün iradelidir ve her işi yerindedir.

... Allah serbest iradesinin hoşnut olduğu bir kanun belirlemiştir. Kim sapıklığı arzularsa ona dadanırsa sapıtacaktır. Kim doğru yolu bulmayı ister, onun için çabalarsa doğru yola ulaşacaktır...
Mevdudi

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
biraz klasik olacak ama röntgen filan çıkmadan önce insanlar kalplerinide göremiyordu o zamanda düşün kendini sen kalbin olduğuna inanıyormusun
bu insanlar görmedikleri şeylere inanmama gibi bir kompleksleri var,Şu açık bir gercek ki;Sevgi,saygı,namus,akıl,düşünme...gibi kavramlar insanda bulunan varlıklardı.Bunu bilimde ispatlamıştır.Ama bu gözlerinin görmedikleri inanmadıklarını varsayan insanlar bunlarıda yoksaymaları gerekir çünkü gözle görünmüyorlar. Buda bu düşünceye sahip olanların sevgisiz,saygısız,namussuz,akılsız,düşüncesiz olduklarını gösterir.

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ateist Bir Gençle Sokak Sohbeti

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
4-... Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O üstün iradelidir ve her işi yerindedir.

... Allah serbest iradesinin hoşnut olduğu bir kanun belirlemiştir. Kim sapıklığı arzularsa ona dadanırsa sapıtacaktır. Kim doğru yolu bulmayı ister, onun için çabalarsa doğru yola ulaşacaktır...
Mevdudi

Ayetlerde böyle bir şey yok. Yani, "kim sapıklığı arzularsa sapıtacaktır" gibi bir ifade yok. "Dilediğini saptırır" diye yazar ayetlerde.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@sorgulayan us senin gibi akılsız birisi aklını ıspatlayabildi de Allah'ın yok olduğunu iddia ediyor.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişi yüreğini göremese bile hissedebiliyor çünkü yürek dediğimiz organ somut bir maddedir. Allah da hissedilebilen somut bir madde midir peki?
Yüreğimizi görmeden hissedebildiğimiz gibi;Allahın varlığını kainatın dengesine,tabiatın yaratılışına,onun tam kemale ermiş sisteminin insanlara verdiği huzura bakarak bizde Allahın varlığını hissediyoruz...
Bi önceki yazınlarında gözümle görmediğime inanmam diyorsun,burda ise gözünün görmediği yüreğinin varlığını doğruluyorsun,gelişme var sende...

''Görmediğim bir şeye nasıl inanabilirim?''diyen surgulan us

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayetlerde böyle bir şey yok. Yani, "kim sapıklığı arzularsa sapıtacaktır" gibi bir ifade yok. "Dilediğini saptırır" diye yazar ayetlerde.

Ayetin altındaki yazı mevdudi ra ayeti tefsir edişidir.Ayetin ne ifade ettiğini açıklıyor.Bunun yanında arapçanın zengin,türkçenin zayıf bir dil olması hesabıyla mealler bazen farklı olabiliyor.Buyrun buda sizin yok dediğiniz meallerden;

Hâlbuki (biz,) her peygamberi ancak kendi kavminin lisânıyla gönderdik ki,(Allah’ın emirlerini) onlara açıklasın! Artık, Allah dilediğini (kendi isyankârlıkları yüzünden) dalâlete atar, dilediğini de (hikmetine binâen kendi lütfuyla) hidâyete erdirir. Çünki O, Azîz (kudreti daîmâ üstün gelen)dir, Hakîm (her işi hikmetli olan)dır.Hayrat Neşriyat

...artık bundan sonra Allah (sapmayı) dileyeni sapıklık içinde bırakır, (doğru yolu tutmayı) dileyeni de doğru yola yöneltir, çünkü doğru hüküm ve hikmetle edip eyleyen en yüce iktidar sahibi O'dur.Muhammed Esed

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende Allahı hisedebiliyorum içimde benliğimde varlığımda nefes aldığımda sevindiğimde üzüldüğümde rabbim hiç aklımdan çıkmıyor gece olduğunda gündüz olduğunda yağmur yağdığında şimşek çaktığında denizi gördüğümde ormana baktığımda her anımda onu hissediyorum ona sığınıyorum ona dua ediyorum ona yalvarıyor ondan korkuyorum peki sende bu hisler olduğunda ne yapıyorsun
“Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün art arda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler (deliller) vardır. Onlar ayakta iken, otururken, yanarrow-10x10.pngyatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) “Rabbimiz sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.” ( Al-i İmran Suresi, 190-191)

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yüreğimizi görmeden hissedebildiğimiz gibi;Allahın varlığını kainatın dengesine,tabiatın yaratılışına,onun tam kemale ermiş sisteminin insanlara verdiği huzura bakarak bizde Allahın varlığını hissediyoruz...
Bi önceki yazınlarında gözümle görmediğime inanmam diyorsun,burda ise gözünün görmediği yüreğinin varlığını doğruluyorsun,gelişme var sende...

''Görmediğim bir şeye nasıl inanabilirim?''diyen surgulan us

Yanlış anlamışsınız sanırım. Yüreğimizi hissedebilmek ile kastettiğim şey, yüreğimiz çalışan (atan) somut bir madde olduğu için varlığını algılayabiliyoruz. Allah da herhangi bir duyu organı ile algılanabilen somut bir madde midir peki?

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ayetin altındaki yazı mevdudi ra ayeti tefsir edişidir.Ayetin ne ifade ettiğini açıklıyor.Bunun yanında arapçanın zengin,türkçenin zayıf bir dil olması hesabıyla mealler bazen farklı olabiliyor.Buyrun buda sizin yok dediğiniz meallerden;

Hâlbuki (biz,) her peygamberi ancak kendi kavminin lisânıyla gönderdik ki,(Allah’ın emirlerini) onlara açıklasın! Artık, Allah dilediğini (kendi isyankârlıkları yüzünden) dalâlete atar, dilediğini de (hikmetine binâen kendi lütfuyla) hidâyete erdirir. Çünki O, Azîz (kudreti daîmâ üstün gelen)dir, Hakîm (her işi hikmetli olan)dır.Hayrat Neşriyat

...artık bundan sonra Allah (sapmayı) dileyeni sapıklık içinde bırakır, (doğru yolu tutmayı) dileyeni de doğru yola yöneltir, çünkü doğru hüküm ve hikmetle edip eyleyen en yüce iktidar sahibi O'dur.Muhammed Esed

"Allah dileyeni sapıklık içinde bırakır" diye kabul edersek bu sefer de şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Kuran'a göre "Allah dilemedikçe kimse bir şey dileyemez". Buna göre, bir kişinin hidayeti dilemesi de Allah'ın elindedir. Allah onun hidayeti dilemesini dilememişse o adam hidayeti dileyemez. Şu durumda hidayete eremeyenin suçu ne?

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yanlış anlamışsınız sanırım. Yüreğimizi hissedebilmek ile kastettiğim şey, yüreğimiz çalışan (atan) somut bir madde olduğu için varlığını algılayabiliyoruz. Allah da herhangi bir duyu organı ile algılanabilen somut bir madde midir peki?
akciğerinde atıyormu dalkın da atıyormu böbreklerinde atıyormu eğer allah olmasaydı bindörtüz senedir bu kuranı birtek kişi yalanlayamadı gayba ait söylediği her şey çıktı hem bir kere olmayan bir şey inkar edilmez olan bir şey inkar edilir inanmıyacaksan defol git de buraya girip iğmanı zayıf kimselerin kafasını karıştırma