Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Molla Ciziriden guzel sozler

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dil yek e dê 'işqi yek bit' aşiqan yek yarî bes
Qible dê yek bit qulûban dilberek dildari bes
**
Gönül birdir, aşk da bir olmalı; aşıklara bir yar yeter
Kıble bir olmalı, kalplere gönül çelen bir yar yeter.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Min dî baxê gulfiroşan di'ecep resmek xerîb
Xariteb'an gul di dest in gulperistan xari bes
**
Gül satanların bahçesinde enteresan bir manzara gördüm
Diken karakterlilerin elinde gül; gül sevenlerin elinde diken.
**
Üstad Melayê Cizîrî bu bêyitinde insanların durumuna dikkat çekmektedir: daima iyi olanlar, iyilik içinde yaşayıp iyi niyetleri ile iş yapanların kötü günler gördüğünü: ama kötü olanların, kötü iş yapanların, kötü huylu olanların güzellik içinde yaşadığını dile getirmektedir.
Bu konu hakkında İmamı Şafii'nin de bir bêyiti bulunmaktadır, Şafii böyle demiştir:
Arslanlar ormanda açlıktan ölürken
Çakallar kuzu eti yiyor.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fa'ilek lazim e da fi'l û eser peyda bit
Ger tu heddadi nebit kûreê heddadi çi kit
•••
Her fiil ve eser fail ister elbette
Demirci ustası yoksa eğer demirci köresi ne yapsın.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Güzel şiirleri olmakla beraber kendisininde sapık sofi fırkalarına mensub olduğunu ve bazı şiirlerine de bunu yansıttığını ( ey av u av adlı şiirinde olduğu gibi) göz önünde bulundurarak şiirlerini okumanızı tavsiye ederim.
Adı geçen şiirine göz atıldığında celaleddin adlı sapık dalalet ehlinden çok bir farkı olmadığı görürsünüz

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes bildigin sapkin goruslerini benimlede paylasir misin ben bilmiyorum
Allah cc senden razi olsun

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Kardes bildigin sapkin goruslerini benimlede paylasir misin ben bilmiyorum
Allah cc senden razi olsun
Biraz geç cevap vermek zorunda kaldım
Bir ay kadar forumu kullanamıyordum. Bu birkaç gün de cevap vereceğim deyip unutuyordum. Kast ettiğim kişi feqiye Teyran idi. Yanlışlık olmuş. Hakkını helal et abi. Bahsettiğim şiir ona ait imiş. Önceki mesajımda ismini verdiğim ey av u av adlı şiirinde suyun bir maşukunun( Allah azze ve celle kastediliyor) olduğunu bu yüzden anadan doğma ( üryan) aktığını söylüyor.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende bi kitabini okuyorum mela cezirinin sanki biraz vahdeti vucud var ama bu tarz siirlerde m3caz belegat oldugu icin tam kaniya varamadim.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz geç cevap vermek zorunda kaldım
Bir ay kadar forumu kullanamıyordum. Bu birkaç gün de cevap vereceğim deyip unutuyordum. Kast ettiğim kişi feqiye Teyran idi. Yanlışlık olmuş. Hakkını helal et abi. Bahsettiğim şiir ona ait imiş. Önceki mesajımda ismini verdiğim ey av u av adlı şiirinde suyun bir maşukunun( Allah azze ve celle kastediliyor) olduğunu bu yüzden anadan doğma ( üryan) aktığını söylüyor.
Cevap icin tskler akhi

Üst Ana Sayfa Alt