Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Muhammed'in Yaptığı Işlerden Hiçbir Şeyi Tanıyamıyorum...

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu'd-Derdâ'dan da şöyle dediği rivayet
edilmiştir.

Peygamber (s.a.) şayet sizin yanınıza çıkıp gelmiş olsaydı, kendisinin ve ashabının üzerinde olduğu/yaptığı şeylerin içinde namazdan başka hiçbir şeyi tanıyamazdı.
Evzâî dedi ki:
Ebu'd-Derda bu günü yaşasaydı nasıl derdi acaba?

İsa İbn Yusuf da dedi ki: Ya Evzâî şu zamana yetişseydi nasıl derdi acaba?
Ummu'd-Derdâ'dan rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir:
Ebu'd-Derdâ bir gün öfkeli bir halde içeri girdi. Ona: Neye öfkelendin? dedim,
şöyle dedi "Allah'a yemin olsun ki insanların içinde, Muhammed'in yaptığı işlerden hiçbir şeyi tanıyamıyorum. Sadece onların cemaatle kıldıkları namazı tanıyabiliyorum.

"Enes İbn Mâlik'den şöyle dediği rivayet edilmiştir:
"Lailâhe illallah" demenizin dışında Rasulullah (s.a.)zamanında gördüğüm, bildiğim şeylerin hiçbirisini sizde göremiyorum.
"Biz dedik ki: Gerçekten öyle mi ey Ebu Hamza?
O şöyle dedi: Güneş batıncaya kadar namaz kılmaktasınız; Rasulullah'ın namazı böyle midir?

Yine Enes'ten rivayet edilmiştir:
O şöyle dedi:

Şayet bir adam ilk selefin (yani Peygamberin) yaşadığı döneme yetişmiş olsa da sonra bu güne tekrar gelse, İslâm'dan hiçbir şeyi tanıyamaz (yani İslâmın tanınamaz hale geldiğini görür).
Râvî der ki: Enes elini şakağına koydu ve şöyle dedi: Sadece şu kıldığınız namaz hariç. Enes daha sonra şöyle dedi: Vallahi, doğrusu buna göre kim ki önceden görülmemiş ve salih selefin bilmediği şeylerin içinde yaşarsa, bir bid'atçinin bid'atine çağırdığını ve dünyaperestin dünyasına çağırdığını görürse Allah onu bundan korusun. Onun kalbi bu salih selefin hasretiyle dolsun, büyük bir sevaba nail olmak için onun yolarını sorsun, öğrensin, izlerinden gitsin ve yollarına tâbi olsun. İnşaallah siz de böyle olun.

El itisam

Üst Ana Sayfa Alt