Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Mursi: Her Mazlum Muvahhid Değildir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Acaba bu video montaj mı? ilk bende izlediğimde şaşırmıştım mursi ,bildiğim kadarı ile ilimli hatta yanlış hatırlamıyorsam hafızdı(allahualem), nasıl el kesme hakkında maide 38 varken bunu dedi çok şaşırdım,bu konuyu Şeyh Hasan Karakaya'ya sordum,dediki,ya cahildir,yada kafir.Allah o ayette kesin demiyor eğer kesin dese idi elini(kolunu) göstererek ufak bir çizik atar gibi yaptı buda kesmek dedi,o ayette arapçasını söyledi şu ifade geçiyor bu koparın demek dedi...

~LãL~ Çevrimdışı

~LãL~

لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا
İslam-TR Üyesi
B
Acaba bu video montaj mı? ilk bende izlediğimde şaşırmıştım mursi ,bildiğim kadarı ile ilimli hatta yanlış hatırlamıyorsam hafızdı(allahualem), nasıl el kesme hakkında maide 38 varken bunu dedi çok şaşırdım,bu konuyu Şeyh Hasan Karakaya'ya sordum,dediki,ya cahildir,yada kafir.Allah o ayette kesin demiyor eğer kesin dese idi elini(kolunu) göstererek ufak bir çizik atar gibi yaptı buda kesmek dedi,o ayette arapçasını söyledi şu ifade geçiyor bu koparın demek dedi...
Benim bildiğim kadarıyla şeriatta hırsızlık yapan kişi hırsızlık fiilini hangi eliyle yaptıysa o eli kesiliyor yalnış mı biliyorum?

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
B

Benim bildiğim kadarıyla şeriatta hırsızlık yapan kişi hırsızlık fiilini hangi eliyle yaptıysa o eli kesiliyor yalnış mı biliyorum?
Doğru biliyorsun uhti,tabi hırsızlık yapan herkesin eli kesilmez,hırsızlığın nisap miktarı var vs bir takım şartlar var,...Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan şu konuyu okuya bilirsin https://www.islam-tr.org/konu/surekli-hirsizlik-yapan-hirsizin-cezasi-nedir.29119/

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hırsızlık yapan kimse sol eliyle yapmış dahi olsa ilk hırsızlığında sağ eli kesilir,yani hangi el ile hırsızlık yapmışsa o kesilir bilgisi yanlıştır yukarıda verdiğim linkte okuya bilirsin
Birden fazla hırsızlık yapana verilecek ceza konusundaki görüşler:

1- Dört mezheb imamları birinci defa hırsızlık yapanın sağ elinin ikinci kez hırsızlık yapanın sol ayağının kesileceğinde muttefiktirler. Ancak daha fazla hırsızlık yapana verilecek cezada ihtilâf halindedirler.
2- Şafii ve Maliki'lere göre, üçüncü hırsızlıkta sol eli, dördüncü hırsızlıkta da sağ ayağı kesilir. Beşinci kez çalarsa hapsedilir ve tazir edilir. İshak b. Râhûye ve Katade de aynı görüştedirler.

Delilleri; Darakutnî'nin Ebû Hurayra (r.anh)'den rivayet ettikleri şu hadistir:

"Rasûlullah (s.a.v.) hırsız hakkında şöyle buyurdu:
"Eğer hırsızlık yaparsa elini kesin, sonra çalarsa ayağını kesin, sonra yine çalarsa elini, sonra yine çalarsa ayağını kesiniz."
Önce sağ elinin kesileceği "hırsızlık yapan erkeğin ve hırsızlık yapan kadının ellerini kesiniz" mealindeki ayetin İbn Mes'ud'un kıraatında "Sağ ellerini kesiniz" şeklinde okunması delildir. Çünkü bu, haber-i meşhur hükmündedir.
3- Ahmed b. Hanbel, Şa'bi, Nehai, Hammad b. Ebi Suleyman ve Evzaî'ye göre birinci çalışında sağ eli, ikinci çalışında da sol eli kesilir. Üçüncü kez çaldığında artık el ve ayak kesme yoktur, hapsedilir.

4- Hanefi'lere göre de üçüncü kez çalanın bir tarafı kesilmez. Ancak çaldığı ödettirilir. Tevbe edinceye kadar hapselir ve ta'zir edilir.

Üçüncü ve daha sonraki hırsızlıktan dolayı el ve ayak kesilmeyeceğini söyleyenlerin delilleri şudur:

Beyhakî'nin Ali (r.anh)'den rivayet ettiği bir habere göre; Ali'den, sağ eli ve sol ayağı kesikken hırsızlık eden birisinin sol elini kesmesi istenildiğinde: "Onu da kesersem bu adam ne ile taharetlenir, ne ile yer?" demiştir.
Ayağını kesmesi istenildiğinde de: "Ayağını nasıl keserim? O zaman neyin üzerinde yürür? Ben Allah'tan utanırım" demiş ve onu dövmüş muebbeden hapse atmıştır.
Görüldüğü gibi bu görüşün delili sahabe tatbikatı ve maslahattır.
(Ebu Davud, Hadler, bab 21, Hadis no : 4410, C.15/95-97)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Konuşmasına izin vermemiş ki video :) her sözde bir kesinti, böylece mana çarpıtılabilir. Metodları (demokratik seçim) doğru olmayabilir belki (zaten darbeler de bu metodun zafiyetini gösteriyor) ama şeriatı uygulamak istemediklerini söylemek yanlış olur. Insanlara ağır olmaması için ve Mısırdaki laikler ayaklanmasın diye yavaş yavaş yürürlülüğe koymaya çalıştılar muhtemelen. Mesele meşru olmayan sitelere girişi yasaklamak, Sina'daki mücahidlere karşı olan ordu harekatını durdurmak, refah kapısını açmak gibi. Onları savunan halk da zaten şeriat için savunuyor.
Her mazlum muhavvid değildir, kafirler de mazlum durumuna düşebilir mesela, ama metodu yanlış olan bir müslümanın muvahhid olmadığını iddia etmek büyük bir söz değil mi? Nede olsa Mısırdaki durum Türkiye'den farklı, devletin dini islam, anayasada partiler laiklik üzerine yemin etmeli gibi bir madde yok ve ayrıca bir cemaat olarak şuralarıyla seçime girmeye karar verdiler, kendilerini destekleyen alimleri var vs. Yanlış anlaşılmasın, seçime girmek doğru gibi bir şey demiyorum ama Mısır da seçime girmek kişinin muvahhidliğini giderir demenin, ve Ihvani Müsliminin şeriatı ugulamak gibi bir niyetinin olmadığını iddia etmek doğru değil düşünüyorum.

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya niye şaşırıyorsun ki kardeşim bizim ülkemiz abartıyor mursiyi falan dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyim demiş atalarımız

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuşmasına izin vermemiş ki video :) her sözde bir kesinti, böylece mana çarpıtılabilir. Metodları (demokratik seçim) doğru olmayabilir belki (zaten darbeler de bu metodun zafiyetini gösteriyor) ama şeriatı uygulamak istemediklerini söylemek yanlış olur. Insanlara ağır olmaması için ve Mısırdaki laikler ayaklanmasın diye yavaş yavaş yürürlülüğe koymaya çalıştılar muhtemelen. Mesele meşru olmayan sitelere girişi yasaklamak, Sina'daki mücahidlere karşı olan ordu harekatını durdurmak, refah kapısını açmak gibi. Onları savunan halk da zaten şeriat için savunuyor.
Her mazlum muhavvid değildir, kafirler de mazlum durumuna düşebilir mesela, ama metodu yanlış olan bir müslümanın muvahhid olmadığını iddia etmek büyük bir söz değil mi? Nede olsa Mısırdaki durum Türkiye'den farklı, devletin dini islam, anayasada partiler laiklik üzerine yemin etmeli gibi bir madde yok ve ayrıca bir cemaat olarak şuralarıyla seçime girmeye karar verdiler, kendilerini destekleyen alimleri var vs. Yanlış anlaşılmasın, seçime girmek doğru gibi bir şey demiyorum ama Mısır da seçime girmek kişinin muvahhidliğini giderir demenin, ve Ihvani Müsliminin şeriatı ugulamak gibi bir niyetinin olmadığını iddia etmek doğru değil düşünüyorum.
ahi öyle yazsa ne olur sonuçta kanun küfür

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O kanunlara baş kaldırmadımı ?
Bızım anayasamız kuran ve sunnettır demedımı ?
Neden yargılanıyor acaba ?
Demokratıklesmedıgı ıcın olabılırmı

onu bilmiyorumda. hristiyanlarla müslümanlarin itikadi aynidir dedigi video vardi. yada el kesmek seriat'dan degil, fikihi bi konudur diye videosuda var. skintili sözleri vardi. Allahu Alem.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
onu bilmiyorumda. hristiyanlarla müslümanlarin itikadi aynidir dedigi video vardi. yada el kesmek seriat'dan degil, fikihi bi konudur diye videosuda var. skintili sözleri vardi. Allahu Alem.

Seçildikten sonra hiç bir kilise ziyaret etmediği için de eleştiriliyor.

Bunlara baktıktan sonra fikrim değişmişti

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafır öylemı..? Boyle hukum verıp fetva verenlerı görduk kendılerı tescıllı muslumandır..

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mursi kafirdir.
Bunu söylerken şüphe dahi etmem. Murted ve Tağuttur.

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz muslumanlar birbirimizle ugrasmaktan kendimize vakit ayirabilirsek iste İSLAM o zaman yerine tam manasiyla oturacaktir.
Bunlar su veya bu zamanin kaybidir seytan biriyle ugrasiyor bizim seytanlarda ona ulasiyor bizde onlarin pesine yuvarlaniyoruz
ALLAH muhafaza
ALLAH katindaki mertebelerimizi yukseltelim ey iman edenler kimsenin olmayacagi bir gunde sen ve yaptiklarin o korkunc gunun azabindan rahman olan ALLAH a siginirim.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Milleti tekfir etmeye ben de çok hevesli değilim, zaten tekfirin amacı insanları o kişiye karşı uyandırmaktır. Eymen Ez-Zevahiri veya başka kimselerin bu bel'amı tekfir etmemesi onun kafir olduğunu değiştirmez. İsterseniz dediği şeylere bir daha göz atın :

"El kesmek şeriatta yoktur, bu alimlerin ön görüsüdür, Mısır teokratik (dini hükümlerle yönetilen) bir devlet olmayacaktır, biz sivil ve demokratik hukuk devleti olacağız" vb. vb.

Demokratik bir devlette seçimle başa gelip Allah'ın (s.v.t) indirdikleriyle hükmetmemesini saymıyorum bile. Eğer Mursi kafir değilse, şu an günümüzde Müslümanların başına musallat olmuş hiç bir tağut kafir değildir. Oy veren ve cehalet mazereti olmayan kimseyi de tekfir etmeyin o zaman, millete "oy vermek şirktir" de demeyin. Türkiye'de ve başka yerlerde insanların "rabia" pankartlarıyla bu mürtedi savunması gerçekten sizi hiç rahatsız etmiyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt