Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Musa Aleyhisselamın Kızıldenizi Yardığı Ispatlandı

Beni Temimi Çevrimdışı

Beni Temimi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bunun üzerine Musa’ya: “Asanla denize vur” diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa’yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir.”(Şuara Suresi, 63-68)

Naum Volzinger ve Aleksei Androsov adlı iki Rus matematikçi Hz. Musanın Kızıldenizi ortadan ikiye ayırmasının mümkün olduğunu matematiksel olarak kanıtladılar Rus matematikçiler bu mucizenin olasılık hesabı üzerinde duran bilim adamlarının aksine, mucizeyi oluşturabilecek koşulları incelediler ve bu incelemeler onları mucizeyi doğrulayan sonuçlara ulaştırdı

Firavuna ait kraliyet arabası Mısırda müzede sergileniyor bu arabanın benzerinden denizin ikiye ayrıldığı yerde yapılan araştırmalarda bulundu

İki bilim adamının Rusya Bilimler Akademisi bülteninde yer alan araştırmasına ayrıntılı şekilde yer veren Moscow Times gazetesinin haberinde, Volzinger’in belirttiğine göre, altı ay süren araştırmanın başlangıç noktasını, Kızıldeniz’deki dev bir kayalık oluşturmuştu. Bunun ardından iki Rus matematikçi, kayalığın su seviyesi üzerinde kalmasını sağlayacak fırtınanın şiddeti ve rüzgârın hızını belirlemeye çalıştı.

Söz konusu bilim adamlarının Rusya Bilimler Akademisi bültenindeki açıklamalarına göre Kızıldenizde o zamanlar yüzeye yakın dev bir kayalık bulunmaktaydı bu durumdan yola çıkarak söz konusu bilim adamları kayalığın su seviyesi üzerinde kalmasını sağlayacak fırtınanın şiddeti ve rüzgarın hızını belirlemeye çalıştılar yaptıkları çalışmalar sonucunda hızı saniyede 30 metreye ulaşan bir rüzgarın denizin çekilerek kayalığı su seviyesinin üzerinde tutmasını sağlayabileceği anlaşıldı. Rusya Okyanusbilim Enstitüsünden Naum volzinger bu durumda sayıları 600 bini bulan Yahudi’nin 7 kilometre uzunluktaki kayaları izleyerek dört saatte karşı kıyıya ulaşabileceği sonucuna vardıklarını anlattı yahudilerin geçmesinden yarım saat sonra ise kayaların yeniden sular altında kalmış ve onları takip eden Mısırlıların da bu şekilde boğulmuş olabileceğini söyledi.

Görüldüğü gibi Kur-an’ul Mucizul Beyanda geçen bu olay Kur-an’ın Allah kelamı olduğunun ve hiçbir surette ayetlerine beşer elinin değmediğinin apaçık kanıtlarından biridir.

Kaynaklar: Eli Barnavi, Historical Atlas of The Jewish People, London: Hutchinson, 1992, s. 4;

“Egypt”, Encyclopædia Judaica, Cilt 6, s. 481 ve “The Exodus and Wanderings in Sinai”, Cilt 8, s. 575; 

Le Monde de la Bible, No: 83, Temmuz-Ağustos 1983, s. 50; Le Monde de la Bible, No:102, Ocak-Şubat 1997, s. 29-32; 

Edward F. Wente, The Oriental Institute News and Notes, No:144, Kış 1995;

Jacques Legrand, Chronicle of The World, Paris: Longman Chronicle, SA International Publishing, 1989, s.68; 

David Ben-Gurion, A Historical Atlas Of the Jewish People, New York: Windfall Book, 1974, s. 32 (Bilgilerdünyasınetten alıntılar yapılmıştır)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
biz zaten iman etmişiz,kafirler ispatlasa ne olur,etmezse ne olur

Beni Temimi Çevrimdışı

Beni Temimi

Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdülillah orası öyle. Yalnız bu ateist zihniyette olanlar için, onların susturulması için gerekli olan bilgilerdir. Gayrimüslimin elinden ispatlanması da işin ayrı bir cilvesi

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Ana Sayfa Alt