Müslümanlar Birlik Olduğunda Galip Gelmişlerdir

Ademoqlu

Sözünde duranlar; durdular sözünde..
Üye
Müslümanlar ortak düşmana karşı birlik olduğunda galip gelmişlerdir. Ancak ayrılık başladığı zaman musibetler yağmur gibi yağar. Tatarlar (Moğollar) zamanından tarihi bir örnek, okuyalım. İyad Kuneybi'den alıntı:

Tatarlar, Muhammed b. Harezm’in memleketini istila ettiğinde onlara karşı Müslümanlardan ordular bir araya geldi. Onlardan biri Celaleddin b. Muhammed b. Harezm’in ordusuyla, Türk Seyfüddin Burak’ın ve diğerlerinin ordusuydu. Çoğu kişi bilmez ki Müslümanlardan bu topluluk, Tatarları Afganistan’ın Gazne şehrinde şiddetli bir yenilgiye uğrattı. Sonra da Kabil’de bir başka yenilgiye. Buna rağmen biz Müslümanların bu iki galibiyetini duymayız. Aksine Tatarların sonrasında İslam âlemini istilâ ettiğini, milyonları öldürüp şehirleri tamamen yok ettiğini biliriz! Niçin? Çünkü Müslüman ordusu, zikredilen bu iki galibiyetten sonra ganimetler hususunda ihtilaf ettiler, hatta vuruşma noktasına geldiler! Bu da Burak komutasındaki Türk kuvvetlerinin çekilmesine sebebiyet verdi ve topluca yenilgiye uğradılar ve cesaretleri sönüverdi. Ganimet için savaşanlar biliyorlar mıydı ki o zaman ihtilaf ettikleri bu değersiz metâ, milyonlarca Müslümanın öldürülmesine, evsiz bırakılmasına ve işkenceye uğramasına neden olacaktı? Bir de bütün bu şeylere neden olan çekişmeleri neticesinde birçok günah onları takip edecek!

İyad Kuneybi'nin "Güncel Meseleler ve Nasihatler" kitabını tavsiye ederim:


Miraç Karaslan
 

Bin Yusuf

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Müslümana iki güzel şeyden biri isabet eder, ya Şehid olur yada gazi olur. Kafirler ise zahiren kazandıklarını düşünseler aslında Allah'ın azabı onları kuşatmıştır. Ve eğer zahiren kaybetmişlerse, Allah onları Müslümanların elleriyle cezalandırmıştır. Bu sebeple bilmeliyiz ki galip olan Allah'tır. O yüzden Müslüman bu hususta zahiri bir galibiyete bakmamalı sadece Allah'ın rızasını aramalıdır diye düşünüyorum.
De ki: "Bize iki iyiden, gazilik ve şehidlikten başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz? Oysa biz Allah'ın kendi katından veya elimizle, sizi bir azaba uğratmasını bekliyoruz. Bekleyiniz, doğrusu biz de sizinle birlikte beklemekteyiz." (Tevbe, 51)
“İçinizden kimileri dünyayı, kimileri de ahireti ister.” (Al-i İmran, 152)
 

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
Kım olursa olsun Hak içın cıkılan yolda,
işin içine dunyalık olan heves, arzular, toprak sevdası,mal ve kadın,vb. seyler girerse o ordu dunyanın en rezil ordusudur.Bilhassa ALLAH muslumanım deyıp de bu tarz hareketlere gıren hıcbır orduya zafer vermemıstır.Taki kendılerını duzeltıp dogru yola gırene kadar.

En eski zamandada aynıydı. En yenı zamanda da sonrasında da ...

İSlamın özünü iyi tanımak lazım. Bizim emirlerimizin öldüklerinde hiç birşeyleri yoktu yamalı cubbelerınden baska.

Bu adamlar bilmiyorlarmıydı kaftanlar luks elbıseler gıymesını saraylar dıkmesini. Ama yapmadılar. Onlar ellerıne gecenlerı muslumanlar ıcın kullandılar hep.. Dunyalık pesınde koşmadılar,Yanlızca hakkın rızası için paramparca oldular..!

İşde Böyle adamları buldugunuzda ayaklarının tozlarından dahı ayrılmayın..
 
Üst Alt