Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Müslümanlar Arasındaki Tefrikanın Sebebi Nedir?

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu ...

İslam Alemi'nin İçinde bulunduğu bu tefrika-ihtilaf'ın asıl sorunu ( kaynağı ) nedir ?Asıl sormak istediğim Selef'te ki ve Halef'te ki İhtilaf Ahlakının Muasır müslümanlarında olmayışının asıl sebebi nedir ? Müslümanları birbirlerine nefret ve öfke ile bakmasının altında ne yatıyor ? fikirlerinizi almak istiyorum.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Esselam ve Rahmetullahi ve Barakatuh

1- Ümmetin yaklaşık 100 senedir Allah'ın şeriatını ihmal etmeleri.
2- İlk maddeye paralel olarak Dar'ul Harb'de yetişen ümmetin çocuklarının dinlerini tam olarak öğrenememeleri, tevhid ile tanışsalar bile akidelerini tamamlayamamaları; bu yüzden bir kısmının daha sonra tekfircilik, murcielik gibi yollara sapmaları.

Müslümanların aslında bir çok sorunu var, fakat sadece birbirleri arasındaki sıkıntılardan bahsedecek olursak bu 2 maddeyi sayabilirim

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam kardeşim
Müslümanların bugün içerisinde bulunduğu en büyük sıkıntıları kendime göre sıralayacak olursam;

1- Bir islam devleti ve islam halifesinin olmaması; Evet temelde en büyük sıkıntımız maalesef bu, bundan sonra sıralanacak her madde 1. Maddenin eksikliğinden ötürü olacaktır

2- Müslümanların ahlaken kendilerini tam eğitmemeleri... geçen gün şeyh Abdullah Muhaysininin bir videosunu izledim ( Allah ( c.c. ) ondan razı olsun ) , kendisi her ne kadar hangi akide üzerine olduğunu tam açıklamadı ise de, selefi olduğunu varsayıp bu yazıyı yazacağım; eşari ve Maturidi kardeşlere naif yaklaşımı, ahlaken nasıl bir güzellik üzerinde olduğunu göstermiştir, tekfir zaten alimlerde olmayan hastalık , şunu da belirtetim ehli sünnetin tekfir ettiğini bizde tekfir ederiz..dualarımız şeyhe ve mücahid kardeşlerimizin üzerinedir inşaallah
( Not: ben imam eşari görüşleri üzerineyim )

3- Akaid kitaplarını okuduyup islamı yeniden öğrendikten sonra çoğu müslümanın ifrat ve tefrit dengesini sağlayamayıp kendisinin iman üzerinde görmesi ve takvadan uzaklaşması, maalesef bu şekilde namazı bırakanları bile gördüm

Sonuç olarak yazacak çok şey var ama benim gözlemlediğim 1. Maddenin sıkıntısı yüzünden müslümanların sürekli tefrika üzerinde olacağı, Allah ( c.c. ) biz müslümanlara en kısa zamanda islam devleti nasip eder inşaallah

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Sıralama doğru mu bilmem ama aklıma gelenleri yazdım:

Dünyaya gereğinden fazla bağlanıp ahireti unutmak...Ölümü kendimizden çok uzak görmek:( Allah'ın svt rızasını yanlış yerlerde aramak. Peygamberin sav sünneti yerine bidatlere dalmak. Müslümanların birbirlerine olan güveni yitirip parçalanması. Ahlaki değerlerin unutulup nefsi arzuların peşinden koşulması.

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun vakia'yı yazmışsınız. benim kanaatimce Alimlerin dizlerinin dibinde oturup veya mescidlerde oturup ilim ve ahlak alınmadığı için böyle oluyor. Gerçekten samimi bir şekilde bu ilim ve ahlak talep edilip tahsil edilseydi bu vakia çok az ve nadi yaşanacaktı. En doğrusunu Allah bilir.

Üst Ana Sayfa Alt