Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yusuf 92. Ayette Müşrikler İçin İstiğfar mı Var?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler

Peygamberimiz s.a.v Mekke Fethinde müşriklere

«…Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok! Allâh sizi affetsin! Şüphesiz O, merhametlilerin en merhametlisidir.» (Yûsuf, 92)
Ayetini okuduğu siyerlerde nakledilir.

Bu durumda müşriklere istiğfar dilemeye cevaz çıkmıyor mu? tam anlayamadım
Vesselam

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam ve rahmetullah ve berekatuhu

teslim olup müslüman olan mekkelilere seslenmiş olabilir diye düşünüyorum.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam ve rahmetullah ve berekatuhu

teslim olup müslüman olan mekkelilere seslenmiş olabilir diye düşünüyorum.

Kaynak cok sahih de olmayabilir, Ibn Asakir tam belirtmior sihati

Hadisin baska bir Versionunde sirf «…Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok! var.

Allahu alem, Müsriklere dua etmemekle ilgili bir cok baska delil var. Bu yüzden hadisin zayif olma ihtimali daha güclü diye düsünüyorum. Ama tam bir bilgim yok.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaynak cok sahih de olmayabilir, Ibn Asakir tam belirtmior sihati

Hadisin baska bir Versionunde sirf «…Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok! var.

Allahu alem, Müsriklere dua etmemekle ilgili bir cok baska delil var. Bu yüzden hadisin zayif olma ihtimali daha güclü diye düsünüyorum. Ama tam bir bilgim yok.
2 saniye önce müşrik olup sonra müslüman olan kişilere bir teselli sözü olma ihtimali daha yüksek sonuçta mekkenin fethinde islamiyete toplu bir geçiş var. binlerce kişiye (dün ne yaptığı belli değil) artık müslümansanız geçmişiniz önünüze sürülmeyecek demek çok makul, sonuçta halkta teslim olduk ama şimdi başımıza neler gelecek korkusu varmıştır.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
2 saniye önce müşrik olup sonra müslüman olan kişilere bir teselli sözü olma ihtimali daha yüksek sonuçta mekkenin fethinde islamiyete toplu bir geçiş var. binlerce kişiye (dün ne yaptığı belli değil) artık müslümansanız geçmişiniz önünüze sürülmeyecek demek çok makul, sonuçta halkta teslim olduk ama şimdi başımıza neler gelecek korkusu varmıştır.

Evet, Öylede olmuş olabilir.
Rabbim bizlere yeni fetihler ve toplu İslama geçişler nasip etsin.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet, Öylede olmuş olabilir.
Rabbim bizlere yeni fetihler ve toplu İslama geçişler nasip etsin.
mekkenin fethinde neredeyse kılıç kalkmamıştır. Peygamberimi sallAllahu aleyhi ve sellem mekkelilere daveti nakış gibi ilmek ilmek 23 yıl sürdürmüş ve Allah onlara hidayet etmis bunun tekrar yakalanması Allahualem mümkün görünmüyor.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mekkenin fethinde neredeyse kılıç kalkmamıştır. Peygamberimi sallAllahu aleyhi ve sellem mekkelilere daveti nakış gibi ilmek ilmek 23 yıl sürdürmüş ve Allah onlara hidayet etmis bunun tekrar yakalanması Allahualem mümkün görünmüyor.
Umudunuzu kaybetmeyin. Zafer Allah'tandır. Onu dilediğine verir. Hükmünde galib olan Allah muhakkak ki nurunu tamamlayacaktır.

Üst Ana Sayfa Alt