Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Müşriklerin İman Etmeme Sebebleri Nelerdir?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hidayet nasip işidir ve hakedene kesinlikle nasip olur
cüzi irade diyoruzya, işte nasibimizi burada kendimiz belirliyoruz
Allah neden falanca kuluna hidayet nasip etmedi diye sorarlar
kul sınavdadır. velevki kafir anne babadan olsada sınavdadır. Allah adildir, en azılı kafirin evladıda olsa o kuluna hidayetin ışığını gösterir. kul kendi iradesiyle kör olanın bile görebileceği kadar parlak olan hidayet ışığını görür ve tercih yapar.
hangi hırsıza sorsanız yaptığının yanlış olduğunu bilir, fakat aldığı vesveselerde yanlışını örtüp kendisini haklı çıkarıcak deliller arar.
aradığınıda bulur, bulduğunu zanneder. işte burada tercihini kullanır.
amerikan uçağını kullanan kafir, o düğmeye bastığında masumların öleceğini ve bunun yanlış olduğunu bilmiyormu? elbetde biliyor.
tercihini maaşından yana kullanmak kendi iradesi değilmidir.
fakat Allah ona hidayet nasip etmedi,
haketdimi hidayeti?
hidayeti haketmeyen kişiye kim ne anlatırsa anlatsın, bir kulağından girip diğerinden çıkar.
bırakın o kafiri, kendimden bir örnek vereyim
ezan okunur, camiye gitsemmi gitmesemmi diyerek tembellik yaptığım günün gecesinde nekadar istesemde gece namazı kılamıyorum.
nedeni belli, haketmediysem nasip olmuyor
hesap günü geldiğinde kafamızdaki bütün şüpheler kalkıcak ve cehenneme gidenler kesinlikle ben burayı haketdim diyecek.
cennete gidenler ise Allaha yemin ederek ''ben az bir amelle buraya gönderiliyorum'' diyerek Allaha şükredecek

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu talip misali burda önemli bir nokta bence. Bildiği halde iman etmemesi ve hidayetin nasip olmaması..
Bir diğer tarafta bir kölenin Zeyd bin Harise radıyallahu anh'ın kabul edip ve hidayetin nasibi.
Örn: Ebubekir, Ali radiyallahu anh gibi...

Onlar bir kötülük yaptıkları zaman: "Babalarımızı bu yolda bulduk, bunu bize Allah emretti." derler. De ki: "Allah kötülüğü emretmez. Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" (Araf/28)

Onlara: " Allah'ın indirdiğine(kitaba) ve peygamber'e gelin" dendiği zaman:" Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter" derler. Ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolu da bulamayan kimseler olsa da mı? (Maide/104)

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hidayet nasip işidir ve hakedene kesinlikle nasip olur
cüzi irade diyoruzya, işte nasibimizi burada kendimiz belirliyoruz
Allah neden falanca kuluna hidayet nasip etmedi diye sorarlar
kul sınavdadır. velevki kafir anne babadan olsada sınavdadır. Allah adildir, en azılı kafirin evladıda olsa o kuluna hidayetin ışığını gösterir. kul kendi iradesiyle kör olanın bile görebileceği kadar parlak olan hidayet ışığını görür ve tercih yapar.
hangi hırsıza sorsanız yaptığının yanlış olduğunu bilir, fakat aldığı vesveselerde yanlışını örtüp kendisini haklı çıkarıcak deliller arar.
aradığınıda bulur, bulduğunu zanneder. işte burada tercihini kullanır.
amerikan uçağını kullanan kafir, o düğmeye bastığında masumların öleceğini ve bunun yanlış olduğunu bilmiyormu? elbetde biliyor.
tercihini maaşından yana kullanmak kendi iradesi değilmidir.
fakat Allah ona hidayet nasip etmedi,
haketdimi hidayeti?
hidayeti haketmeyen kişiye kim ne anlatırsa anlatsın, bir kulağından girip diğerinden çıkar.
bırakın o kafiri, kendimden bir örnek vereyim
ezan okunur, camiye gitsemmi gitmesemmi diyerek tembellik yaptığım günün gecesinde nekadar istesemde gece namazı kılamıyorum.
nedeni belli, haketmediysem nasip olmuyor
hesap günü geldiğinde kafamızdaki bütün şüpheler kalkıcak ve cehenneme gidenler kesinlikle ben burayı haketdim diyecek.
cennete gidenler ise Allaha yemin ederek ''ben az bir amelle buraya gönderiliyorum'' diyerek Allaha şükredecek

Dileyen İman etsin , dileyen İnkar . Evet Metin Abi Allah bizim HİDAYETİ Dilememizi DİLİYOR.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
En buyuk sorun olan heva ve heves ile yuruyup dusunmeleridir İSLAM teslimiyet demektir.
Eger teslim olmayanlara bakacak olursak bu heva isini birkez daha net anlamis oluruz.
Heva esittir kibir riya ve dunya sevgisi
İSLAM bunlari reddeden bir hareket oldugu icin onlar bu durumu kabullenmez ve asiriliklarinda israr edenler olarak gorursun.
ALLAH zulcelal bizleri muhafaza eylesin.
Tek sorun TESLİMİYETTİR.