Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namaz Kılınan Yerin Temizliği Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Ben mi bazi seyleri abartiyorum bilmiyorum ama hep kafama takilan birsey var.

Mesela insanlar coraplariyla yere basiyor bazen.Sonra gelip seccademe bastiklarinda(yada camide vs), orasi pislenmis olmuyor mu?

Sahsen evde yalinayak gezip sonra seccademe basmam mesela asla.

Yahut bir insan dusunun, disarda yere vs oturuyor.Sonra o ustu ile gelip seccadede namaz kiliyor. Yine bu pislenmis olmuyor mu?

Yani bunun gibi ornekleri ben pek algilayamiyorum.

Islam; kolaylik dini ama ayni zamanda da temizlik dini.

Bu konularda benim gibi dusunen, yasayan var mi ve yanlis oldugum/eksik bildigim kisimlar varsa, neler?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam ve rahmetullah

Peygamberimiz sallAllahu aleyhi ve sellem toprağın üstüne secde ederdi. aynı toprakta yüründüğü düşünülürse seninkisi vesvese oluyor seccadesiz namaz kıl halının temiz olması yeterli. ben köpek beslenen bir evde yaşamak zorunda kalmış biri olarak söylüyorum önceden senin gibi düşünüyordum. köpeğin oturduğu yere oturanlar kıyafetime veya bana dokununca orayı taharetliyorum, ki 1kere toprak 7 kere su ile yıkama gerektiriyor bu köpek illeti. şimdi elhamdulillah köpeksiz yerdeyim ama araştırınca kuru dan kuruya necasetin bulaşmadığını öğrendim artık daha rahatım.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Iyi hatirlattiniz. Bir sohbete katildigim evde, herkesin halida namaza durdugunu gorunce cok sasirmistim..

toprak ornegi var ise tabi ki benim anlattigim yer ornegi ile birebir ayni oluyor

yani dogru mu anladim; eger yerde kati bir pislik ve islaklik yok ise(yani supheli olabilecek islaklik) o yer temiz sayiliyor?

Bu arada odamda buyuk bir akvaryum var ve buyuk kaplumbaga olunca su sicratiyor her yere. Sonra kurusa da anlamam. Ama sicradigina eminim.

Bir diger sikintim; feracemi ozellikle uzun aldim.Ama basamak cikarken veya araca binerken ister istemez bir yerlere degebiliyor eger dikkat etmeyi o an unutursam.Onda da mesela hep silmek zor oluyor

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Iyi hatirlattiniz. Bir sohbete katildigim evde, herkesin halida namaza durdugunu gorunce cok sasirmistim..

toprak ornegi var ise tabi ki benim anlattigim yer ornegi ile birebir ayni oluyor

yani dogru mu anladim; eger yerde kati bir pislik ve islaklik yok ise(yani supheli olabilecek islaklik) o yer temiz sayiliyor?

Bu arada odamda buyuk bir akvaryum var ve buyuk kaplumbaga olunca su sicratiyor her yere. Sonra kurusa da anlamam. Ama sicradigina eminim.

Bir diger sikintim; feracemi ozellikle uzun aldim.Ama basamak cikarken veya araca binerken ister istemez bir yerlere degebiliyor eger dikkat etmeyi o an unutursam.Onda da mesela hep silmek zor oluyor
ben fetva konularında islamqa yi kullanıyorum. cevap bulamazsam Nurettin Yıldızın fetvalarında bakıyorum. yine bulamazsam burada soruyorum. bu sitede akaid yönünden hocalar güvenilir ama sitede konu aramak bulmak çok zor hocaların yoğunluğundan cevaplar da gecikebiliyor bazen. Allah hepsinin işlerini kolaylaştırsın.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin. Evet arama ekraninda belli harf sayisinda arama yapilmiyor.Buyuzden belki cevaplanmis birsey kaciyor
Bazen de cok sayfa oluyor. Mobilden bakmak zor oluyor.

Ben bir arastirayim dediginizi.Sagolun.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ancak bakabildim. Birsey gormedikce, asil olan temiz olmasi diyor baktigim yerlerde.

Üst Ana Sayfa Alt