Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namaz Kılmakta Zorlanıyorum, Bu Konuda Nasihat Edebilir misiniz?

I Çevrimdışı

imamhatip kevser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz Kılmakta Zorlanıyorum. Istiyorum Ama Içten Yapamıyorum. Bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
önce kendine bir sor kardeşim ben namazı niçin kılıyoruz...huşu duymak - toplumda efendi sayılmak-hayatını düzene sokmak-vücuduna egzersiz yaptırmak-günahlardan arınmak vs. hangisi ??? cevabını ben vereyim kardeşim;hiçbiri cavap. Bizler namazı sırf Allah sunhanehu veteala emretti diye kılıyoruz....orucu biz 12 ay boyunca yorulan mideyi dinlendirmek veya açların halini hatırlamak için falan değil Allah c.c emretti tutuyoruz...zekatta aynı fakirlere yardım olsun diye değil toplumda sosyal dengeyi sağlama amaçlı değil sırf Allah zekatı farz kıldı bana emretti diye biz veriyorz......diğer hepsi alt başlıklar....Allah bana emretti ben namazdan huşu duymuyorum diye onu terk edemeyiz...zaten her namazdan huşu alabilmek mümkün olmaz...baza az huşu alırsın bazen çok bazende huşusuz bir namaz kılarsın....ama illa kılarsın çünkü ALLAH emretti...esselamualykum

A Çevrimdışı

aşkin_velayeti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeş gazzedeki müslümanları düsün. Tepelerine bomba yağarken bile namazlarını kılıyorlar. Benimde tembel olupta kılamadığım zamanlar gazzeyi düsünüyorum ve hemen kılıyorum. Birde bol bol kuran meali oku. Cennet ve cehennem ayetlerini oku.

T Çevrimdışı

takva1

Guest
Abdulhamid bilali-Namaz bir tevhid eylemi kitabi okursan niçin kıldıgının farkına varırsın inş

S Çevrimdışı

selamolsun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
konuya kendi adıma cevap vereyim kısa ve öz..inananların çok olduğu harama kimsenin yaklaşmadığı bir ortamdan çevreden çıkıp Allah korkusu olmayan sapkın insanların bol olduğu içki kumar zina ve hertürlü haramın rahatlıkla yapılabildiği biryere mecburi gidersen....ve namaza Allaha ve dine ilgiliysen hemen başlarsın sevgili kardeşim...Çünki Müslümanlar o kadar yetersizki günümüzde,iki duayla iş bitiyor zannediyormuşuz..Hep aynı şeyleri okuyunca farklı şeylere kör oluyormuşuz ve adamların eline düşersennn ve donanımlı değilsen işte o zaman yerini ve konumunun hesabını yapıyorsun...ne bilip ne bilmediğini anlıyorsun bunları perçinleyen şeyde Namaz namaz namaz....başladınmı bırakamıyorsun işin enteresan tarafı bu aynı baklava gibi tatlı ve lezzetli..sonramı sonrasında sen karşıdaki insanlara beklemedikleri yerden vuruyorsun nefesleri kesiliyor e birde namazın sana kazandırdığı saygınlık var..okudukların öğrendiklerin kelime kelime güzel güzel anlaşılır bir şekilde ağzından dökülüyor....uzattım galiba Allahın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun,selam ve dua ile.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yapacagin her iste atacagin her adimda eline aldigin her seyde velhasilikelam herseyde ama aklin gelebilecek herseyde yapilan isin yapilan eylemin ALLAH celle celaluhu nun emir ve yasaklarina uyup uymadigina dikkat edersen inseALLAH celle celaluhunun izni ile basarirsiniz...RABBIM yardimcimiz olsun

Rudeyha Çevrimdışı

Rudeyha

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Neden Rabbimiz, insan için bu kadar masraf etmiştir? Niçin her şeyi onun emrine vermiştir?

Şöyle bir bakın: Bütün varlıkların bir görevi var. İnekler süt veriyor, arı bal yapıyor, tavuk yumurtluyor, vs..Hatta lüzumsuz sandığımız bazı varlıklar bile hizmet ediyor. Yılanın zehirinden ilâç yapılıyor, solucanlar fosforla toprağı besliyor. Gereksiz, hikmetsiz, boş ve zararlı hiçbir varlık yok.

Bunların hepsi insan için çalışıyorlar. İnsan da bütün varlıklardan yararlanıyor, kullanıyor, hatta sevdiği canlıyı yatırıp kesiyor ve etini yiyor. Ama, hiçbir varlığa insanın etini yeme, sütünü içme veya sırtına binip gezme yetkisi verilmemiş. İnsanın kullandığı bazı haklar hiçbir varlıkta yok..

Peki bunca emek çekilen, masraf yapılan, özenilen, yetkilerle donatılan insan niçin yaratılmış? Eti yenmez, sütü içilmez, derisi işe yaramaz, ölüsü bir an evvel toprağa gömülür. Acaba Rabbimiz bir solucana bile bir yaratılış hikmeti taksın, insanı başıboş bıraksın ve 60-70 yıl yeyip içip yatması ve sonunda ölmesi için yaratsın..

Bu, mümkün mü?

Kesinlikle mümkün değil. Şu âyet meallerine bakın, aklımıza gelen sorulara ne güzel de cevap veriyorlar:

“Göğü, yeri ve bunların arasında bulunan şeyleri boş yere yaratmadık.” (Sâd: 27)

“Bizim sizi, boş yere, bir oyun ve eğlence olarak yarattığımızı ve sizin gerçekten bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minûn: 115)

“İnsan kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet: 36)

Bir de namaz nasıl kılınmalı, tavuğun yem gagalaması gibi, yatıp kalkmakmıdır amacımız?
Her insan namaz kılar ama çoğu insan kıldığı namazın hakkını vermez, hakkını vermeyince de gaflet zuhur eder..
Hakkını vermek nasıl olur ?
Manalarını bilerek,tadil-i erkanlara riayet ederek, huşu için de kılınan namazdır. Düşünerek kılınan namaz da, mevla ile konuşma fırsatı buluyorsun, istiğfar diliyorsun, dua da bulunuyorsun böyle olunca da kılınan namaz insana huşu veriyor, namaz aşkı doğuyor kalbe..
Namazımızın, yaratıcımıza olması dileğiyle...
ves'selam..

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ya ruh halinizden kaynaklanan geçici bi durum olabilir.hz.ali 'kalpler radar gibidir.bazen Allah'a yüzünü döner,bazen sırtını''buyuruyo.bazen hepimiz namazdan,oruçtan,örtünmekten haz alamıyo olabiliyoruz.zaman zaman maneviyatın zirvesine de çıkabiliyoruz.olabilir...
içten yaptığınız zamanları da hatırlıyosunuz değil mi?peygamberin şöyle bi duası vardı:
''Allahümme ya mugallibel gulubi sebbit gulubena ala dinil islam''.
(ey kalpleri evirip çeviren Allahım,kalplerimizi dinin üzerinde sabit kıl)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
selamun aelykum...
kardesler guzel anlatmislar o yüzden detaya girmeme gerek yok...
yanlizca her namazini mutlaka vaktinde kil
her namazini biraz sonra ölecekmis gibi yani son namazinmis gibi kil.
belki husu bulman zaman alacak ama sen husu veya zevk almasan bile ALLAH cc emrettigi icin namazini kilmalisin....
gayret gösterirsen eger muhakkak birgün husuyuda bulursun insaAllah.
Allah yardimcin ve yardimcimiz olsun. amin

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sana akletme ve düşünme yetkisi veren ve sayısız nimetini hizmetine sunan bir olan ALLAHA kulluk vazifesinin gereği olan namaz nasıl olurda isteksiz namaz kılınır kardeşim.RABBİNE aşık olan bir kul onun verdiği bütün sıkıntılarına sabredip onun yolundan gitmez mi.

RABBİM sana kendisine aşık olan kullarından eylesin amin o aşk olmadımı insan herşeyde isteksiz olur

Üst Ana Sayfa Alt