Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namaza Dair Ufak Bir Dokunuş...

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
E.A!

Bu gün MÜCAHİDLİKTEN dem vuran,kendi çapında kafir doğrayıp kafir öldüren hatta işi ileri boyutlara götürüp oturduğu yerden HİLAFETi getireceğini söyleyen laf ebelerinin hayatlarına baktığımız zaman NAMAZLARINDA ne kadar da gevşek olduklarını görüyoruz...

Halbuki Allah Rasulü bir nasiihatlarında-şu an metni tam aklımda değil ama- "Namazı uzun,hutbeyi kısa tutmaktan" dem vuruyordu...

Bugün müslümanlara baktığımızda NAMAZI kısa ama HUTBELERİNİ uzun tuttuklarına şahid oluyoruz...Ne garip bir çelişkidir ki;
bazen UZUN HUTBELERİNDEN dolayı NAMAZI bile geçirdikleri oluyor bu SÖZDE MÜCAHİDLERİN...HEYHAT!!!

Rabbim bizi onlardan kılmasın inş...
"KARDEŞLER YÜREĞİNİZİ SERİNLETECEK BİR DOST MU ARIYORSUNUZ?KOŞUN NAMAZA....

"Haydi bizleri rahatlat Bilal!" diyen BİRİCİĞİN GÖZ NURU olmuş o nurla aydınlanmaya koşalım!
Bazen düşünürüm NAMAZLA rahatlayan PEYGAMBERİ BİR NAMAZ nasıl olur diye?...

Geçmişi karanlık şimdilerde NUR üzere olduğunu duyduğum samimi mü'min olan bir abinin deyimiyle:"Damardan kılınacak bir namaz " nasıl olur yani??

Farkındamısınız kardeşler Peygamber(a.s) ve arkadaşları NAMAZLA rahatlarken,sanki bugünün müslümanları NAMAZDAN sonra rahatlıyor..Hep duyarız ya:"Namazımı kılsamda,borcumu bir ödesm..." cümlelerini!
Bilmiyorum ama yavan cümleler gibi geliyor bunlar bana...Ne yani külfetmidir ki namaz,üzerinden atıverince RAHATLAYACAKSIN?...

Ve kardeşler;
şu günlerde beni derinden etkileyen ve her okuduğumda kıldığım namazları MİRACA çevirecek kadar beni düşündüren bir HADİS-İ ŞERİF mealiyle nihayetlendireyim sözleri:

"Ebu Ümame'den,Peygamber(A.S) şöyle söyledi:

Allah geceleyin Kur'an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez!
Allah'ın rahmeti namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır.
Kullar namazdan çıktığı andaki kadar hiçbir zaman Allah'a yaklaşmış olmaz"(TİRMİZİ)

Rabbimiz yorgun gönüllerimizi şefkatli ellerinle okşayacağın NAMAZLARLA bizi nurlandır!Amiiin!!!"

Namaza dair yazılacak okadar çok şey var ki,hangi birini dillendirsin kalemler...
Ama Rabbim yüreğimizde yer ettirsin NAMAZ SEVGİSİNİ!
En büyük yürek yaramdır NAMAZLARIM!

Bu konuyla ilgili bir kaç kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum acizane:

1-Abdullah Yıldız-Namaz Bir Tevhid Eylemi(Pınar Yayınları)
2-Mehmed Göktaş-Namaz Göz Aydınlığım(İstişare Yayınları)
3-M.Ahmed İsmail el-Mukaddem-Niçin Namaz Kılıyoruz?(Polen Yayınları)

ATALAR SÖZÜDÜR:
NAMAZ İNSANI YOLDA KOMAZ!!!

VESSELAM....

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun güzel bir yazı..Beşer tarihine baktığımızda ilk sapıtmalar Hz.Nuh as. döneminde şeytan namazı kullanarak puta tapmayı öğretmekte..

Namaz öyle bir kavram ki kötülükleri frenleyen bir mekanizmadır..Insan ruhi ve bedeni olarak rahatlar.Ne zaman ki namaz insandan gider..Kötülük haya ve hevesler de baş kaldırır.

Rabbim bizlerden namazı almasın..

Namazı dosdoğru ve kıldıkdan sonra kötülükleri bıraktıran namazlardan nasip etsin.

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
Allah razı olsun güzel bir yazı..Beşer tarihine baktığımızda ilk sapıtmalar Hz.Nuh as. döneminde şeytan namazı kullanarak puta tapmayı öğretmekte..

Namaz öyle bir kavram ki kötülükleri frenleyen bir mekanizmadır..Insan ruhi ve bedeni olarak rahatlar.Ne zaman ki namaz insandan gider..Kötülük haya ve hevesler de baş kaldırır.

Namazı dosdoğru ve kıldıkdan sonra kötülükleri bıraktıran namazlardan nasip etsin.

E.A!

AMİİN!AMİİN!!
Rabbimiz namazı sadece hareketler zinciri olarak kılanlardan değil de,namazın kendisini yeni bir dirilişle yeni bir nefesle kıldığı kullardan kılsın bizleri...

Yani namazla dirilişi ve direnişi lutfetsin Rahman bize...

Şimdi bu mesajı yazarken akşam randevusu için çağırıyor Rahman...
Ben icabet ediyorum kardeşler...

Namazımda Miracı yakalayabilirsem dönmek istemem ama Rabbimizin taktiridir bizim başımıza gelen...
Ondan gelen her emra şartsız itaat edriz ama isteriz ki son namazımız bizim şehidliğimize ŞEHADET GETİRSİN!
ŞAHİDCE yaşanmış bir ömür ve ŞEHİDCE bir ölüm duasıyla kardeşler...

E.A!

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
!sLaM4eVeR ' Alıntı:

E.A!

AMİİN!AMİİN!!
Rabbimiz namazı sadece hareketler zinciri olarak kılanlardan değil de,namazın kendisini yeni bir dirilişle yeni bir nefesle kıldığı kullardan kılsın bizleri...

Namazımda Miracı yakalayabilirsem dönmek istemem ama Rabbimizin taktiridir bizim başımıza gelen...
Ondan gelen her emra şartsız itaat edriz ama isteriz ki son namazımız bizim şehidliğimize ŞEHADET GETİRSİN!

E.A!
a.s ve Rahmetullah...
dualarınıza içten binlerce AMİN AMİN!!!
ALLAH RAZI OLSUN......
ÜMMÜ BEYRUHA ,RABBİM SENİ ŞEHİT ETSİN...RESULÜNE KOMŞU EYLESİN..FİRDEVSİNE VARİSLERDEN KILSIN..AMİN....

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hak_yolcusu ' Alıntı:
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
!sLaM4eVeR ' Alıntı:

E.A!

AMİİN!AMİİN!!

E.A!
a.s ve Rahmetullah...
Allah RAZI OLSUN......
ÜMMÜ BEYRUHA ,RABBİM SENİ ŞEHİT ETSİN...RESULÜNE KOMŞU EYLESİN..FİRDEVSİNE VARİSLERDEN KILSIN..AMİN....

E.A!

Kardeşimmmmmm Allah razı olsun!!!
AMİİN!!AMİN!!!!!!!!!!
Duan öyle güzelki kardeşim aynısı da sana olsun!!!!!!!!!!!!!AMİİİN!!!!!!!!!!!

E.A!

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM MÜSLÜMANLARIN BU KONUDA ÇOK EKSİKLERİ VAR..........ASRI SAADAET DÖNEMİNDE NAMAZ BİR EYLEMKEN...HAKKIYLA KILINAN NAMAZ KÖTÜLÜKTEN İNSANLARI ALIKOYMASI GEREKİRKEN..GÜNÜMÜZDE BAŞKA BİR HAL ALDI.NAMAZLARDA HUŞUYU KAYBETTİK İLK ÖNCE SONRADA NAMAZIMIZI ......RABBİMİZ BİZE ONA HAKKIYLA KUL OLAN VE KULLUĞUN GEREĞİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YAPAN KULLARINDAN EYLESİN İNŞALLAH..SELAMETLE

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
Allah RAZI OLSUN KARDEŞİM MÜSLÜMANLARIN BU KONUDA ÇOK EKSİKLERİ VAR..........ASRI SAADAET DÖNEMİNDE NAMAZ BİR EYLEMKEN...HAKKIYLA KILINAN NAMAZ KÖTÜLÜKTEN İNSANLARI ALIKOYMASI GEREKİRKEN..GÜNÜMÜZDE BAŞKA BİR HAL ALDI.NAMAZLARDA HUŞUYU KAYBETTİK İLK ÖNCE SONRADA NAMAZIMIZI ......RABBİMİZ BİZE ONA HAKKIYLA KUL OLAN VE KULLUĞUN GEREĞİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YAPAN KULLARINDAN EYLESİN İNŞAllah..SELAMETLE

Amiin kardeşim amiin!!
Namazlarımızı hallettiğimiz,FİİLİ DUAYLA KAVLİ DUAYI bir arada becerebildiğimiz zaman ÇEÇENİSTANIMIZ,IRAĞIMIZ,AFGANİSTANIMIZ......Özgürlüğüne kavuşacak inş...
Ne zaman ki NAMAZLARIMIZDA HUŞUYU YAKALADIK O ZAMAN BİZLER HAKİKİ MÜMİNLERİZİDİR İNŞ...

E.A!

M Çevrimdışı

meftun

Üye
İslam-TR Üyesi
Kerdeşim önce böyle bi konu açtığından dolayı Allah razı olsun. konu çok önemli. ama hutbeler hakkında yazdıklarına katılmıyorum. lütfen bahsettiğiniz hadisi kaynağıyla yazında bizimde haberimiz olsun. Hutbeyi uzun tutup namazı kısa tutma konusunda eleştirilerin garip geldi bana bu fikirler sizemi ait yoksa bir kaynağamı dayanıyor. Hiç düşündünüzmü neden bütün öğle namazlarının farzları dört rekat iken cuma farzı 2 rekat. cünkü cumanın diğer 2 rekatı hutbe için kısa tutulmuştur. hutbede farzdır namazda farzdır. ama bir çok insan dini eğitimle cumanın hutbesinde muhatab oluyor. Hutbelerin çok uzun tutulup bu eğitimle cemaatın eğitilmesi lazım. kendini hilafe ilan edenleri eleştirirken cuma hutbesinin uzunluğu üzerinden niye eleştiriyorsunuz. Cumanın 2 rekat farzının hutbe için ayrıldığı bilgisini Mustafa İslamoğlundan duydum. Onun hutbeleri 45 dakika sürüyor.
Selametle

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
Allah RAZI OLSUN KARDEŞİM MÜSLÜMANLARIN BU KONUDA ÇOK EKSİKLERİ VAR..........ASRI SAADAET DÖNEMİNDE NAMAZ BİR EYLEMKEN...HAKKIYLA KILINAN NAMAZ KÖTÜLÜKTEN İNSANLARI ALIKOYMASI GEREKİRKEN..GÜNÜMÜZDE BAŞKA BİR HAL ALDI.NAMAZLARDA HUŞUYU KAYBETTİK İLK ÖNCE SONRADA NAMAZIMIZI ......RABBİMİZ BİZE ONA HAKKIYLA KUL OLAN VE KULLUĞUN GEREĞİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YAPAN KULLARINDAN EYLESİN İNŞAllah..SELAMETLE
amin amin! çok doğru ALLAH razı olsun........amin..

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
hak_yolcusu ' Alıntı:
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
!sLaM4eVeR ' Alıntı:

E.A!

AMİİN!AMİİN!!

E.A!
a.s ve Rahmetullah...
Allah RAZI OLSUN......

E.A!

Kardeşimmmmmm Allah razı olsun!!!
AMİİN!!AMİN!!!!!!!!!!
Duan öyle güzelki kardeşim aynısı da sana olsun!!!!!!!!!!!!!AMİİİN!!!!!!!!!!!

E.A!
a.s AMİN !!!

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güncel olsun güzel konu

Üst Ana Sayfa Alt