Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazda Kıraat Dışındaki Tüm Yerlerde de Tecvid Yapmak Gerekli midir?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Namazda okunan (Fatiha + Sure) yani kıraat dışında olan gerek istiftah duası olsun istiaze olsun, tesmi , tahmid , rukudaki zikirler , secdedeki zikirler , 2 secde arası zikirler , gerekte teşehhüd , salat ve sonraki dualar olsun bunların hepsinde tecvid yapmak şart mı?

Örneğin medler 1 elif miktarı uzatılmazsa anlamı bozuyor ya , bu kaide yukarıda saydığım yerler içinde geçerli mi? Yoksa medler de dahil bütün tecvid sadece Kurana mı özgüdür?

Ve en çok merak ettiğim şey , Araplar günlük normal konuşurken medleri uzatarak mı konuşuyor? Kuranda anlam değişiyorsa , konuşmadada değişmez mi?

Bazı yerlerde dualarda tecvidin şart olmadığını okudum da, ayırt edemedim sormak istedim.

Güncel.
Cevabını en çok beklediğim soruda kendisi :|
Ayrıca Hısnul Müslimdeki Zikirler içinde geçerli mi ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Tecvid: Her bir harfin, hakkını vererek telaffuz etmektir. Namazın içerisinde veya dışarısında Kur'an-ı Kerim tecvidli okunması gerekir. Kur'an-ı Kerimde geçen dua ayetleri de namazda tecvidli okunur.
Kur'an-ı Kerim'de bulunmayan dua, salavat ise tecvidli okunmaz.

Üst Ana Sayfa Alt