Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazda Sağa Ve Sola Selam Verirken

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم

Selamun Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Bereketu Aziz kardeşlerim.

Raf'ul-Gayn adlı risalede Şeyh Muhammed b. Şeyh Ali b. Âdem el-Esyubî özetle şöyle diyor: "Zamanımızda bazı kimseler her iki tarafa selam verirken ikinci selamda "ve berakatuh" ziyadesinin sabit olmadığını iddia etmişlerdir. Bunun sebebi Ebu Davud'un Süneninin bütün nüshalarını görmemiş olmalarıdır.Bu sünnetin unutulmasından korktuğum için bu risaleyi yazdım…” el- Esyubi’nin bu risalesinde getirdiği delilleri inceledim ve onun zikretmediği diğer bazı rivayetlere de vakıf oldum. Ben de bu meseleyi biraz genişleterek bu risaleyi hazırladım. İsabet etmişsek Allah’tan, hata etmişsem nefsimdendir.

Vail b. Hucr radıyallahu anh hadisi:

Medinetu’l-Munevvere’de, Mektebetu’l Mahmudiye’de bulunan Sünenu Ebi Davud’un Hindistan nüshasında (1/138) rivayet şöyledir:

Ebu Davud; Ubeyde b. Abdillah Yahya b. Adem Musa b. Kays el-Hadrami Seleme b. Kuheyl Alkame
b. Vail babası Vail radiyallahu anh şöyle dedi:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile namaz kıldım. (Namazdan çıkarken) sağına selam verdiğinde esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu, soluna selam verdiğinde ise yine, “es-selamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuh” derdi.
Ebu Davud (997)
İbnu Huzeyme (728)
Taberani Kebir'de (22/45)
sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.

Abdullah b. Mesud radıyallahu anh
hadisi:

İbn Huzeyme, İbn Hibban, İbn Mace ve İbn Hazm: İbn Mes'ud Radıyallahu anh'den rivâyet etmişlerdir.6 Hafız İbn Hacer bu ziyadeyi İbn Mace'ye nisbet etmiştir.

İbn Hibban; el-Fadl b. Habbab – Muhammed b. Kesir – Sufyan – Ebu İshak – Ebu’l-Ahvas – Abdullah b. Mesud radıyallahu anh isnadıyla rivayet ediyor:
“Nebi sallallahu aleyhi ve sellem sağına ve soluna yanağının beyazlığı görünecek şekilde selam verir, “es-selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh, esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh” derdi.”
İbn Hibban (5/333 no:1993)
Mevaridu’z-Zaman (516)
Şuayb el-Arnaut Müslim’in şartına göre sahih demiştir.

İbn Huzeyme bunu; İshak b. İbrahim b. Habib b. eş-Şehid – Ziyad b. Eyyub, İshak – Ömer – Ziyad – Ömer b. Ubeyd et-Tanafisi – Ebu İshak – Ebu’l-Ahvas – Abdullah b. Mesud radıyallahu anh isnadıyla rivayet etmiştir.

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağına, yanağının beyazlığı görünecek şekilde selam verir ve: “es-Selamu aleykum ve rahemtullah ve berakatuh” derdi. Soluna selam verirken de yanağının beyazlığı görünecek şekilde: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” derdi.
İbn Huzeyme (705)

Hatib el-Bağdadi; Ebu Talib Muhammed b. el- Huseyn b. Ahmed b. Abdillah b. Bukeyr et-Tacir – Ahmed b. Cafer el-Katiî - Abdullah b. Ahmed b. Hanbel – babası – Humeyd b. Abdirrahman – el-Hasen b. Salih – Ebu İshak – Ebu’l-Ahvas – Abdullah b. Mesud radıyallahu anh isnadıyla rivayet etti.
“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağına ve soluna selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” der, bu esnada yanağının beyazlığı görünürdü.”
Hatib el-Bağdadi el-Muttefak ve’l-Mufterak
(2/179 no:371 iki isnad ile rivayet etmiştir.)

İbn Mace; Muhammed b. Abdillah b. Numeyr – Ömer b. Ubeyd – Ebu ishak – Ebu’l-Ahvas – Abdullah b. Mesud radıyallahu anh’den isnadıyla rivayet etmiştir.
“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağına ve soluna selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” der, bu esnada yanağının beyazlığı görünürdü
İbn Mace (914)
Elbani el-İrva (326)
Elbani isnadı sahihtir demiştir.

Cabir b. Semura radıyallahu anh
hadisi:

İmam Şafii, es-Sindi tarafından tertib edilen Müsnedinde; Sufyan – Mis’ar – İbnu’l-Kıbtiyye – Cabir b. Semura radıyallahu anh’den rivayet ediyor:
“Biz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanında idik. İçimizden biri selam verirken eliyle sağına ve soluna işaret ederek sağına ve soluna: “es-Selamu aleykum, es-Selamu aleykum” diyerek selam verdi. unun üzerine Nebi sallallahu aleyhi ve sellem:
“Size ne oluyor da ellerinizi o azgın atların kuyrukları gibi işaret ediyorsunuz? Birinizin ellerini dizleri üzerine koyup sonra sağına ve soluna “es-Selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu” diyerek selam vermesi kafi gelmez mi?”
Musnedu’ş-Şafii (no:280) isnadı sahihtir.

İnşallah devamı var...

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم

İbn Mesud radıyallahu anh’den
diğer tariki

İbn Hazm el-Muhalla’da; Humam – İbn Muferric – İbnu’l-A’rabi – ed-Deberi - Abdurrazzak – Sufyan es- Sevri ve Ma’mer – Hammad b. Ebi Süleyman – Ebu’d-Duha – Mesruk – Abdullah b.Mesud[/B] radıyallahu anh isnadıyla rivayet ediyor:
“Unutulan bir şeyi ben unutmadım; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağına selam verirken: “es- Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh der ve yanağının beyazlığı görünürdü. Sola selam verirken de: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” der ve yine yanağının beyazlığı görünürdü.
İbn Hazm el-Muhalla (3/275)
Taberani (10/125)

İbn Mes’ud radıyallahu anh’den
diğer bir rivayet yolu:

Bezzar, Muhammed b. Mirdas – Mahbub b. El- Hasen – Ebu Hamze – İbrahim – Alkame – Abdullah b. Mesud radıyallahu anh isnadıyla rivayet ediyor:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yüzünün beyazlığını gördüm, sağına ve soluna: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” diye iki sefer selam verdi.
Bezzar (Bahru’z-Zehhar 4/468 no:1400)

İbn Mesud radıyallahu anh’den
mevkuf rivayeti

Abdurrazzak – Ma’mer – Husayf el-Cezeri – Ebu Ubeyde b.Abdillah – İbn Mesud radıyallahu anh isnadıyla:
“İbn Mesud radıyallahu anh sağına selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” derdi. Soluna selam verirken de: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuhu” der ve her ikisinde de sesli
söylerdi.”
Abdurrazzak (2/219) ravileri güvenilirdir.

Ammar radıyallahu anh’den mevkuf

Abdurrazzak – Ma’mer – Ebu İshak – Harise b. Mudrib isnadıyla rivayet ediyor:

“Ammar b. Yasir radıyallahu anhuma sağına selam verdiğinde: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” derdi. Sola selam verirken de aynısını derdi.”
Abdurrazzak (2/220) ravileri güvenilirdir.

el-Esved radıyallahu anh rivayeti:

İbn Ebi Şeybe; Veki – Süfyan – Seleme b.
Kuheyl – İbrahim b. Suveyd’den:

“Alkame sağına selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah” soluna selam verirken: “es- Selamu aleykum ve rahmetullah” derdi.

El-Esved sağına selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh”soluna selam verirken: “es-Selamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” derdi.”
İbn Ebi Şeybe (1/3266)

Üst Ana Sayfa Alt