Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazı Kazaya Kalanın Orucunun Bozulma Meselesi Doğru mu?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Ben şöyle bir görüş duymuştum, imsaktan önce oruca niyetlenmiş birisi öğle vaktinde uyusa ve ikindi vaktine uyanmadan akşama ulaşsa orucu geçerli değildir, orucu geçerli olması için ikindi vakti içerisinde uyanıp oruçlu olduğu bilincinde olması lazımmış, bu bilinçte olup daha sonra tekrar uyusa oruca zarar vermezmiş. Maalesef bugün bende buna benzer bir durum oldu, imsaktan önce sahurumu yaptım ve oruca niyet ettim ama sabah namazını beklerken uyuyakalmışım, sabah namazının vakti çıktıktan (güneş doğduktan) sonra uyandım, orucum geçerli midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum hocam,

Ben şöyle bir görüş duymuştum, imsaktan önce oruca niyetlenmiş birisi öğle vaktinde uyusa ve ikindi vaktine uyanmadan akşama ulaşsa orucu geçerli değildir, orucu geçerli olması için ikindi vakti içerisinde uyanıp oruçlu olduğu bilincinde olması lazımmış, bu bilinçte olup daha sonra tekrar uyusa oruca zarar vermezmiş. Maalesef bugün bende buna benzer bir durum oldu, imsaktan önce sahurumu yaptım ve oruca niyet ettim ama sabah namazını beklerken uyuyakalmışım, sabah namazının vakti çıktıktan (güneş doğduktan) sonra uyandım, orucum geçerli midir?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh,
Hiç okuyup duymadığım bir mesele. Şahsen pek sahih de olduğunu düşünmüyorum. Aksi taktirde 'Ramadan'da namazı kazaya kalanın orucunun da bozulması' diye fıkıh kitablarımızda ilgili bablar olması gerekirdi. Yanlış duyma veya hatırlamanız mümkün. Delillendirinceye kadar orucunuz sahih olduğu kanaati üzerineyim. Fi emanillah

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah yolcu hocadan duymuştum (belki ben yanlış anlamışımdır, iftira olsun istemiyorum), o konuşmasını bulamadım ama bunu buldum:

Üst Ana Sayfa Alt