Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nasıl Arapça Öğrenirim?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Dil öğrenmenin en kolay yolu seyahat etmek.istesende istemesen de öğreniyorsun

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Eğer kendi başına birşeyler öğrenmek istiyorsan Özkan Yaman'ın Arapça dersleri var. Bir de sanal medrese adlı sitede kısasun Nebi okumaları var. Kitabı alıp takip edersen ikisi beraber faydalı oluyor. Not alman ve bilmediğin kelimelerin Arapçasının altına Türkçesini yazman lazım. Fakat bunlar bile yeterli değil. Emsile,bina,izzi gibi bir sürü kitap var. Onları da okumak gerekiyor galiba. Özkan Yaman'ın derslerinde bunlar anlatılıyor olabilir. Ben sadece 30. Bölüme kadar izledim. Sen yine arapçayı iyi derecede bilen birine git. O daha faydalı olur inşâAllah

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
önce karar verip sonra da iyi bir hoca bulman gerekir. çokça sabır etmelisin.
şu yuotube kanalı güzel ve türkiye de meşhur olmuş bir kitapla ders anlatıyor tavsiye ederim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Şu sayfaya bakmanı öneririm: http://www.arapcaegitimi.com/index.php?tm=1
Bununla baya bir ilerlenebilir.

Sayfada iki bölüm mevcut. Birincisi eski bölüm olan Sesli Dersler, ikincisi de yakın zamanda eklenen (belki iki-üç sene olmuştur) Görüntülü Dersler. Ben zamanında Sesli Dersleri dinlemiştim ama yeni eklenen Görüntülü Derslerin daha gelişmiş olduğunu tahmin ediyorum.

Eski Dersler ilk iki düzeyde Kitabul Esasi, üçüncü ve son düzeyde de Dürusu'l Lugati'l Arabiyye ile işleniyor.
Yeni Dersler ise anladığım kadarıyla El-Arabiyyetu Beyne Yedeyk ile veriliyor.

Kitapların hepsi Yüksek Arapça'yı yani Fusha'yı öğretiyor ve internette PDF versiyonları mevcut. Ancak yazılı alıştırmalar ve daha kolay not almak için mümkünse basılı kitapları almak tabii ki daha faydalı olacaktır.

* * *
Derslerin yanında kelime hazinesini geliştirmek için El-Cezire'nin sayfasını öneririm. İlk önce sadece İngilizce ve Fransızca olarak yayım yapan sayfanın şimdi Türkçe bölümü de var. Burada haber başlıkları ve kısa özetlerle birlikte Arapça geliştirilebilir. Haberde geçen kelimelerin sıralandığı sağ bölümle beraber aşağıda haber ile alakalı çeşitli alıştırmalar da mevcut.

http://learning.aljazeera.net/tr

T Çevrimdışı

Tahir Baştuğ

Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli kardeşlerim. Bu yazıyı bir taşla üç kuş vurmak isteyenlere yazıyorum. Arapça öğrenmenin çok zevkli ve kolay bir yolu var. Kelime mealli Kuran okumak. Bu değerli eserlerle hem güzel kitabımızı Türkçe mealinden okuyup onu anlama ve hayatınıza geçirme yolunda adımlar atmış olursunuz hem de kelime mealinden bakarak zaman ile Arapçayı da öğrenebilirsiniz. Bir de ezber yapacaksanız Arapça Kuranı anlayan birinin ezber yapması çok daha kolay oluyor. Ben böyle okuya okuya Kuranın çok büyük bir kısmını Arapçadan anlayabilecek bir seviyeye geldim Elhamdulillah. Birkaç sene Kuranı bu şekilde okuyan bir kardeşimizin varacağı Araça seviyeyi bir düşünün!!! Hem de hiç öyle özel ekstra bir emek ve para vermeden. Ve bu yöntem aynı zamanda çok zevkli çünkü Rabbimizin kitabını okuyorsunuz. Biraz daha sıkıcı olan kelime ezberleme veya gramer öğrenme için çaba sarf etmiyorsunuz. Sadece okuyorsunuz ve zamanla o kelimeler aklınızda kalıyor. Tabii dilerseniz başlangıç olarak bir gramer temeli oturtabilirsiniz ki bu çok güzel olur.
Son zamanlarda piyasadaki en güzel kelime mealli Kuranlardan olan "Kur'an-ı Kerim Ve Muhtasar Kelime Meali - Hayrat Neşriyat" eserini dijitalleştirme üzerinde çalıştım. Çünkü internette hiçbir yerde bu eserin dijital versiyonunu bulamadım. Çalışmamın ürününü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir de çok güzel olan bir tane daha paylaşacağım, belki onu daha fazla beğenirsiniz, ona da bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki linklerden pdf versiyonunu indirebilirsiniz:

Önce diğer eseri paylaşmak istiyorum. Onu bu şekilde çok güzel hazırlayan kardeşimin de sevap kazanması için:

Benim çalışmam (3 farklı link):
İnternet Arşivi:

Pdf Drive (Bu birinci kısmının linki. Diğer 9 kısım da aynı web sitesinde. Bu vebsitenin arama motorundan bulabilirsiniz):

SlideShare (Bu birinci kısmının linki. Diğer 4 kısım da aynı web sitesinde. Bu vebsitenin arama motorundan bulabilirsiniz):

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahtan sana öğretmesini iste. niyetini güzel tut. rabbim sana öğretir;

Üst Ana Sayfa Alt