Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Neden Bütün Tren Raylarının Arası 143.5 Santimetre?

F Çevrimdışı

fe eyne tezhebun

Üye
İslam-TR Üyesi
çok tuhaf bir şey öğrendim.

Tren raylarıyla ilgili.

Evet, bildiğiniz tren rayları...

Meğer trenlerin üzerinde hareket ettiği o rayların birbirine uzaklığı, dünyanın her yerinde aynıymış: 4 fit ve 8.5 inç.

Yani hep ve daima 143.5 santim.

burada bir duralım.

Size tuhaf gelmiyor mu?

Bana geliyor da.

Neden yuvarlak bir sayı değil de, 143.5 santim.

Niye 150 değil mesela.

Kimin ne zoru varmış ki, iki ray arası 143.5 santim olmuş.

Efendim, insanlar ilk tren vagonlarını yaptıklarında, at arabalarını yaparken kullandıkları aletlerin aynısını kullanıyorlarmış. O yüzden vagonların tekerleklerinin arası, tıpkı at arabalarındaki gibi 143.5 santim olmuş.

Peki at arabalarında neden öyleymiş?

Çünkü arabaların geçtiği eski yolların genişliği bu kadarmış.

Neden?

Çünkü o eski güzel insanların savaş arabaları, iki atla çekiliyormuş.

Eeeee?

Atlar yan yana durduğunda, genişlikleri 143.5 santim oluyormuş.

Yani bugün gördüğünüz bütün trenlerin -en en son teknoloji ürünü hızlı trenler dahil- üzerinde ilerlediği rayların arasındaki uzaklık, Romalılar tarafından belirlenmiş.

Çok acayip değil mi?

Bitmediiiiiii.

Amerika kıtası keşfedildiğinde ve tren yolları inşa etmeye başladığında, bu sihirli 143.5 santimlik genişlik korunmuş.

Neden?

Öyle işte.

İnsanlar bir takım şeyleri muhafaza etmeyi seviyorlar.

Bu durum, uzay mekiklerinin yapımını bile etkilemiş.

Şöyle ki Amerikalı mühendisler, yakıt tanklarının daha geniş olması gerektiğini düşünmüşler fakat yakıt tankları Utah'da imal ediliyor ve Florida'daki uzay merkezine trenle nakledilmeleri gerekiyormuş.

Yolda da tüneller varmış.

Bildiniiiiiiz...

Yakıt tankları daha geniş olursa, tünellerden geçemiyormuş, o zaman da ulaşım gerçekleşemiyormuş.

Madem öyle, işte böyle demişler, Romalıların ideal olduğuna karar verdikleri bu ölçüyü onlar da kabul etmişler.

Şimdi yeryüzündeki bütün tren raylarının arası 143.5 santimetre.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
her gelişme bir öncesinin yükseltmesidir...öncesi olmayan bir teknoloji dünya üzerinde neredeyse yoktur :)

Üst Ana Sayfa Alt