Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Neden Rasulullaha Salavat Çekmeliyiz, Ne Beklemeliyiz ?

Müjahedeen Çevrimdışı

Müjahedeen

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler neden salavat çekmeliyiz ? Peygamber Efendimizden ne beklemeliyiz veya beklememeliyiz ?

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin. (Ahzab suresi 56)

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
“Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, bana en çok salâvat getirenleridir.” (Tirmizî, vitr, 21)

“Kim bana bir kere salât ederse; Allah Teala ona on salât eder, on günahını siler, on kat derecesini artırır.” (Es-siracu’l-Munir, Beyhakî)

“Kim bana bir salâvat getirirse Allah Teala bu yüzden o kimseye on misli mağfiret eder.” (Muslim, Salât, 70)

Ravi: Enes: Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Kim bana (bir kere) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir."

Yine Nesâî'de, Ebû Talha (r.anh)'dan gelen bir rivâyet şöyle:
"Bir gün Rasulullah (s.a.v.), yüzünde bir sevinç olduğu halde geldi. Kendisine: "Yüzünüzde bir sevinç görüyoruz!" dedik.
"Bana melek geldi ve şu müjdeyi verdi: "Ey Muhammed! Rabbin diyor ki: "Sana salâvat okuyan herkese benim on rahmette bulunmam, selâm okuyan herkese de benim on selâm okumam sana (ikram olarak) yetmez mi?" (Nesâî, Sehv 55, (3, 50)

Ravi: Evs İbnu Evs: “Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselâm(ın toprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salâvatı çok okuyun. Zira salâvatlarınız bana arzedilir."
Orada bulunanlar: "Salâvatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler.
Aleyhissalâtu vesselâm: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı." buyurdular.” (Ebû Davud, Salât 207, (1047); Nesâî, Cum'a 5, (3, 91,92)

“Sizden biriniz Allah’tan bir dilekte bulunduğu zaman evvela O’na, şanına lâyık tarzda hamd-u sena etsin. Sonra Peygamber (s.a.v.)’a salâvat getirsin. Çünkü, bu sûretle arzusuna daha kolay kavuşur.” (Taberânî, İbn. Mes’ud’dan)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Duaya Allah Teala’ya Hamd Ve Peygambere Salât Getirmekle Başlamak

310- Fedâle b. Ubeyd’den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre, demiştir ki:

Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, namazında duâ eden bir adamın, Allah’a hamd ve Peygambere Salât getirmediğini işitti. Bunun üzerine Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: “Bu adam acele etti” buyurdu ve sonra onu yahud başkasını yanına çağırıp şöyle dedi: “Sizden biriniz namaz kılınca, önce yüce Rabbine hamd ve sena ile başlasın,sonra Peygambere (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) salât getirsin. Bundan sonra dilediği duayı yapsın.”

[Ebû Dâvud. Tirmizî. Nesâî. Hâkim. (Tirmizî, bu sahih ve hasen hadistir, demiştir.)]

311- Ömer ibni’l-Hattab’dan (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

“Peygamberine (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Salât olunmadıkça, duâ, yerle gök arasında durdurulur. Ondan hiç bir şey göğe yükselmez (Allah’ın kabulüne arzolunmaz). Salât getirildikten sonra kabule mazhar olur).[Tirmizî.] “Ben de derim ki, duanın başında Allah’a hamd ve sena, son*ra da Peygambere salât getirmenin müstahab olduğunda âlimler birleş*mişlerdir. Yine bunlarla dua bitirilir. Buna dair nakledilen rivayet ve ha*berler çoktur ve bilinen şeylerdir.

İmam Nevevi-Ezkar, 310-311.nakiller

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt