Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nefesini Bilen Rabb'ini bilir

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ademe ruhumdan üfledim.(Secde 9).Rahmandan sana üflenen bu nefesi,hayatında aldığın en zarif ve latif hediyeyi alıyormuş gibi kabul et.Zikir bir şeyi anmak hatırlamak anlamında olup,unutulan bir şeyi hatırlama yada hatırda olanı koruma anlamına da gelir.Varoluştaki her şey daimi bir zikir halindedir.Herşey varoluşun yasasına uygun olarak görevini icra etmekte ilahi senfoniyle uyum içinde titreşmektedir.Aklın zikri tefekkür,kalbin zikri mutmainiyet,bedenin zikri hareket,duyguların zikri uyum ve sosyal zikir ise; sevgi ilkesiyle fıtratına uygun faaliyet içinde olmaktır.Kim anın bilincinde ise hayatına malik olur.Yaşamının sorumluluğunu alabilen ve ona sahip çıkabilenler,ancak anın efendisi yani şuur ile iş görenlerdir.Yolda yürümek kolaydır ancak yolda kalabilmek hiç de kolay değildir.Allah'a giden yollar yaratılmışların nefes sayısı kadardır.Kişinin hassasiyet eşiği olan letafeti derinleştikçe ve ilahi nefhayı fark ettikçe niyetlerine,dualarına ol emri eşlik eder.Rahmani üflemeden önce insan aleminin vucudu yoktu ve Hakk evveldi.Siz Allah için olursanız Allah da sizin için olur(Muhammed 7).Neye baksan üzerinde fanilik damgası vardır.Bilgi ile balın tadına varamazsın.Bilgi,bala nasıl ulaşacağını anlatır.Balın tadına bizzat kendin bakmazsan,hakikat hakkındaki bilgilerde çatışmaya girer ve fanatik,yargılayan ve hüküm veren bir nevroz içine girersin.Mürşit,havada uçarken müridine demiş Evladım sende uçmak ister misin?Hemde nasıl bir bilseniz demiş.Mürşit cevap vermiş;İşte bunun için uçamazsın.Biz Allah'ın rızasını,Hak şuurunu istedik,bize bunu nasip etti.Sen önce onun rızasını iste gerisine karışma demiş.

Yararlanılan eser;Nefesini Bilen Rabb'ini bilir
KUBİLAY AKTAŞ

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Allah'a giden yollar yaratılmışların nefes sayısı kadardır.
Yolların en hayırlısı Muhammed'in (sas) yolu iken böyle savurmanın anlamı nedir? Delil?
hassasiyet eşiği olan letafeti derinleştikçe ve ilahi nefhayı fark ettikçe niyetlerine,dualarına ol emri eşlik eder.
Bu ne demek?
Mürşit,havada uçarken müridine demiş Evladım sende uçmak ister misin?Hemde nasıl bir bilseniz demiş.Mürşit cevap vermiş;İşte bunun için uçamazsın.Biz Allah'ın rızasını,Hak şuurunu istedik,bize bunu nasip etti.Sen önce onun rızasını iste gerisine karışma demiş.
Belki bir misal olsun diye yazılmış ama ne gerek var böyle uçurtmalara..

SubhanAllah nerede zayıf, uydurma, uç görüşler, kişiler varsa özellikle araştırıp getiriyorsun sanki..
Sana bir nasihat daha kardeşim; İslam'ı sahih kaynaklardan öğren/yaşa yoksa üzerinde bulunduğun belirsizlik ya da hurafe taassubu seni helâke götürebilir Allah muhâfaza..

İlgili konular;

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yolların en hayırlısı Muhammed'in (sas) yolu iken böyle savurmanın anlamı nedir? Delil?
Bunu yazarken 4 tane sünni mezhep ve diğerlerini kastetmiştim.Hem birisi zikirle birisi namazla birisi oruçla birisi nafile ibadetle vb Allaha ulaşır bu kastediliyor
Yani ibadet ettikçe daha fazla Allaha yaklaşır Allaha daha yakın olur dualarına daha fazla icabet edilir.Biliyorsunuz ki Her kişinin ağzından çıkan dua aynı makbuliyette değil
Belki bir misal olsun diye yazılmış ama ne gerek var böyle uçurtmalara..

SubhanAllah nerede zayıf, uydurma, uç görüşler, kişiler varsa özellikle araştırıp getiriyorsun sanki..
Uydurma olan ne
Sana bir nasihat daha kardeşim; İslam'ı sahih kaynaklardan öğren/yaşa yoksa üzerinde bulunduğun belirsizlik ya da hurafe taassubu seni helâke götürebilir Allah muhâfaza..
Sahih kaynak derken hangi kaynaklardan bahsediyorsunuz?Ben kendime güvenip her kaynaktan okumaya çalışıyorum?Bir belirsizlik içinde değilim.Yazdıklarımda hangisi hurafe, evliyaların uçup su yüzerinde yürüdükleri ,aynı anda iki yerde bulunmaları şahitlidir.Başka insanlar tarafından da görülmüştür.Seni helake götürür derken bu yazdıklarımdan hangisi beni helaka götürür yazar mısınız?
İlgili konular;

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Bunu yazarken 4 tane sünni mezhep ve diğerlerini kastetmiştim.Hem birisi zikirle birisi namazla birisi oruçla birisi nafile ibadetle vb Allaha ulaşır bu kastediliyor
Astrolog(yıldız falcısı) Kubilayın bunları kasdetmediği kesin!

Yani ibadet ettikçe daha fazla Allaha yaklaşır Allaha daha yakın olur dualarına daha fazla icabet edilir.Biliyorsunuz ki Her kişinin ağzından çıkan dua aynı makbuliyette değil
Kasdedilen öyle olsun diyelim..

Sahih kaynak derken hangi kaynaklardan bahsediyorsunuz?
Kur'an, SAHİH hadisler, sahâbe anlayışı, ihsân ile tâbi olan mu'minlerin yolu.
Başka varsa siz söyleyin..

Ben kendime güvenip her kaynaktan okumaya çalışıyorum?
Kendinize güvenip şurayı bir okusanız hayrınıza olur;

Bir belirsizlik içinde değilim.
Bu durum daha tehlikeli, çünkü hak ile batılın karışımı olan bu akide çorbasını sorgulamadan gönül rahatlığıyla içmekten memnun olmak temiz sağlıklı bir kalb ve akıl işi değildir!

Yazdıklarımda hangisi hurafe,
Bu soruyu kendinize şu şekilde sorun; Bu(ve diğer) yazdıklarımdan hangisinde Kur'an, SAHİH hadis, ashâb anlayışı ve ihsân ile tâbi olan mu'minlerin yolundan delil vardır?

evliyaların uçup su yüzerinde yürüdükleri ,aynı anda iki yerde bulunmaları şahitlidir.Başka insanlar tarafından da görülmüştür.
Delil?
Velev bizzat kendin bile görsen bu imanın hucceti değildir!
Acaba deccalin istidrâcına şâhid olsan o zaman hangi safa geçeceksin bu düşünce ile!!??

Seni helake götürür derken bu yazdıklarımdan hangisi beni helaka götürür yazar mısınız?
Resulullah sas "kim benim demediğim bir şeyi ben demişim gibi anlatırsa cehennemdeki yerini hazırlasın" diye buyururken, şuan üzerine konu binâ ettiğiniz ve altına yazdığım bu yazışmanın başlığı bile Allah'a ve Resulüne iftirâdır!
Ama anlamı şöyle böyle demeyin, nitekim bu söz(nefsini bilen Rabbini bilir) bu hâliyle Resulullah'a sas isnâd edilen bir uydurmadır!
Gerçi "nefesini" diyerek yeni bir çığır daha açmışsınız haberiniz olsun..

İlgili konular;
Kendinize güvenip her kaynaktan okuduğunuz gibi acaba şu alıntı yaptığınız linkleri ve size gönderdiğimiz nice konuları da hakkıyla okudunuz mu!?!?

Son düzenleme:
leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Peki bir daha konu açarken bu gibi konulara girmem daha dikkatli yazarim

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki bir daha konu açarken bu gibi konulara girmem daha dikkatli yazarim

Konulara gırmekten zıyade biz ısın ehlı olmayan islamın daha ne oldugunu anlayamamış kımselerın yazılarını bırak paylaşmayı okumuyoruz cunku kendılerı gıbı batıl şeyler bunlar egzotık bir ortam elde etmek için acayip acayip yazıyorlar

Sana tavsıyem ısın başı basta rasullullah ve sunnetı hadıslerı daha sonra sahabeler ve yasamları ve daha sonra onların ızınde olan kımselerı okuman ve takıp etmendır goreceksın kı sonunda ALLAH aklını islama tam anlamıyla acmış olacak sende okudugun zaman gercektende bunlar batılmış dıyeceksın

Kımsenın sevkını kırmak ıstemem ama işin aslı budur.

Üst Ana Sayfa Alt