Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nefsini Terbiye Eden İnsan, Heva ve Heveslerden Vazgeçme Eşiğinden Sonra Ne Yapmalı?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm

Nefsini terbiye eden insan, heva ve heveslerden vazgeçme eşiğinden sonra ne yapmalı?

İman ettikten sonra salıverilmeyip imanlarımızın sınanacağı bize bildirildi. Heva ve heveslerden vazgeçip dünyanın bir imtihan sahası olduğunu, burada olanın burada kalacağını, her şeyin Allah'a döndürüleceğini, hesap günü gibi imanı tamamlayıcı şeyleri kabul etme eşiğinden sonra ki adım nedir?

Ölüm gelene kadar sürecek olan can sıkıntısına, sağlığın eksilmesine, bilimum imtihanlara sabretme faslına mı geçiyoruz?

Şu an o eşikteyim ve tarifi mümkün olmayan bir sıkılma halinde ve bir boşluğun içerisindeyim.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm

Nefsini terbiye eden insan, heva ve heveslerden vazgeçme eşiğinden sonra ne yapmalı?

İman ettikten sonra salıverilmeyip imanlarımızın sınanacağı bize bildirildi. Heva ve heveslerden vazgeçip dünyanın bir imtihan sahası olduğunu, burada olanın burada kalacağını, her şeyin Allah'a döndürüleceğini, hesap günü gibi imanı tamamlayıcı şeyleri kabul etme eşiğinden sonra ki adım nedir?

Ölüm gelene kadar sürecek olan can sıkıntısına, sağlığın eksilmesine, bilimum imtihanlara sabretme faslına mı geçiyoruz?

Şu an o eşikteyim ve tarifi mümkün olmayan bir sıkılma halinde ve bir boşluğun içerisindeyim.

Aleyküm selam

Vakıt dedıgın nedır kı

2 gun once arkadasım vefat ettı 27 yasında ıdı.

Sorsan hıc gelmeyecek sanırdı.
Iyı bır ısı de vardı.
Ama onu ölüm bı anda yakaladı vakıt tamam dedı cektı gıttı.

Pekı ıbadet ıman ıtaat?

cok azıyla gıttı bılıyorum umuyorum son anında yanlızca bır olan rabbe ınanarak peygamberı onderı kabul ederek gıtmıstır.

Pekı bız nasıl gıdecegız.
Fılm ızlerkenmı
Yoksa bır olan rabbe ıtaat ederken secdedemı.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Burda ilmi çok olan kardeşler varken benim konuşmam yanlış olabilir bu yüzden özür dilerim. Ama bende fikrimi bildirmek istiyorum çünkü bende aynı süreçlerden geçmeye çalışıyorum. Benim için doğru olduğuna inandığım şey kendimizi daha çok ilme vermektir. Bu can sıkıntısınında şeytanın verdiği vesveseler olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünya malını gözümüzde süslendiriyor. Mesela ilim adamlarının hayatlarını, sahabelerin hayatlarını öğrenmeye çalışırsak daha iyi olur bence. Zamanlarını nasıl geçirdikleri hakkında mesela. Çünkü abinin dediği gibi ölüm her an gele bilir. Bu yüzden sabredib ilme yönelmek ve vesveseleri savmak daha önemlidir bence.

Not: yanlışlarım varsa kusura bakmayın lütfen

Üst Ana Sayfa Alt