Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nikahın Gizlisi Olur mu?

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Nikahın gizlisi olmaz ama, sizlerin akidesin de olan biriyle , bir şekilde tanıştım, nikah yapmaya karar verdik ama herkesten gizlemek istiyor .Selefi salihin menhecin de böyle bir nikah caiz mi? Verdiğiniz yanıtları kendisine delil olarak göstereceğim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim soru soruyorsun da, bizi , akidemizi ne karıştırıyorsun? Ne bileyim akidemize ne derece vâkıfsınız. (Bu arada sizin akideniz ne?) Soruyu nikah konusunda genel kural olarak sorarsanız, daha cevaba başlamadan önce bu satırları okumak zorunda kalmazdınız.

Gelelim size lâzım olan cevaba;

Nikahın şartları;
İcab
Kabul
Şahid (iki erkek veya bir erkek, iki kadın)
Velinin izni (Hanefi mezhebi hariç)

Nikah'ın şartlarında nikahı ilan etmek, duyurmak yoktur. Fakat nikah ilan edilmelidir, aksi taktirde fitne çıkar. Bu sebeble bu tür gizli kapaklı, hile dolaplı işlerden sakındırırım.
Nikah gibi önemli bir meseleyi kişinin gizli tutmasındaki amaç ne olabilir?

Nikahın ilanı ve mehir nikahın şartlarından olmasa da gereklerindendir.

Muhammed b. Hatıb (r.anh)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Evlilikte haram ile helalı ayıran şey nikah anında ses çıkarmak ve def çalmaktır.
(Nesei, Nikah, bab 72, Hadis no: 3316; Buhârî, Nikah: 49; Tirmizî, Nikah, Bab 6, Hadis no: 1088 Hasen hadis)

İlgili konu:

Nikahın Hükmü, Şartları, Kıyılış Şekli

https://www.islam-tr.org/konu/nikahin-hukmu-sartlari-kiyilis-sekli.11879/

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evlenmeyi , nikahlanmayı düşündüğüm kişi Suriyeye gidip gelen ( yardım amaçlı) nusret cephesine sevgi besleyen biri,yani sizlerden biri, benim İslami görüşlerim ondan farklı,ama sevdim işte.. gerisini burdan nasıl yazsam ki, kızar , hemen eleştiriyi yaparsınız .
ben nikahımızın gizli saklı olmasını istemiyorum , bu gün onu da ikna ettim zaten.

Üst Ana Sayfa Alt