Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nişanlıyken Zina Eden, Aileden Gizli Dini Nikah Kıydırabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
4 Çevrimdışı

4310

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba. bir yıldır nişanlıyız ve daha nişanlımın okulunun bitmesini bekliyoruz evlenmek için. Fakat cahillik edip bir günaha girdik.şimdi imam nikahı istiyoruz ama ailelerin bu durumdan haberi yok hanefi meshebindeniz ve ailenin haberi olmadan nikah kıyılabiliyo diye biliyorum. normalde nikah istediğimizi ailemize söylersek şuan karşı çıkıcaklarını biliyoruz. Düğün zamanı geldiğinde imam nikahı istenicek tabi bilmedikleri için. tekrardan kıyılabilir mi ailelere duyurmadan. bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz ne yapabiliriz bir çözüm arıyoruz ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Nereden başlayayım, hangi hatalarınızı sayayım bilmiyorm. Dinin yasakladığı harama irtikab edip, sonra da bunu meşru hale getirmenin derdi içindesiniz.
Nişanlı da olsanız (nikahtan çok fazla önce nişanlanmakla hata işlemişsiniz, bu da aranızdaki mahramiyeti ortadan kaldırmış) , nikahsız zina etmeniz çok büyük bir haramdır. Şer'i devlette bulunmanız halinde ikinize de had uygulanırdı.
Küfür kanunlarının pratikte olduğu memleketinizde, bu haramın cezasını dünyada değil, ahiratte çekeceksiniz. Bu sebeble et-Tevvab, el-Avf, el-Gafur olan Allah (c.c.)'ye sayısızca tevbe ve yakarışta bulunmanızı tavsiye ederim.

Aileden habersiz nikah kıyarak vebalden kurtaramazsınız, aksine fitneye sebeb olursunuz. Nişanlı olduğunuzu aileler biliyor ve şartların oluşması durumunda nikahınızı kıymaya da radılar. Böyle bir olumlu bir hal içerisindeyken, işlediğiniz bir curumden dolayı, daha da ileri gitmeyi denemeyiniz.

Siz(ler)e Allah (c.c.) için diyeceğim, fitneye sebeb olacak hareketlerden sakının. Yukarıda zikrettiğim nasuh tevbesiyle bir daha yapmamak için gözyaşı dökerek Allah'a (c.c.) yakarın. Nişanlı da olsanız, nikahlı olmadığınızı aklınızdan çıkarmadan tesettur ve namahram ilişkilerini koruyarak nikah vaktini sabırla bekleyin.

4 Çevrimdışı

4310

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir hata işledik daha önümüzde evlenmek için 2 yılımız var Yani tövbe edip birbirimizden uzak durmak yeterli olucak mı dini nikaha gerek yok mu? bundan sonra ne yapmalıyız?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yukarıda bahsettim, Dini nikah sizin için daha da kötü olur, ve Cumhura göre caiz değil. Hanefi mezheb muctehidlerine göre ise, Ailen vermez ise, yetişkin kız evlenebilir. Fakat aileler zaten radı. Buradaki nikah kıymanızın arkasında daha da fitneler olduğu anlaşılıyor ki, size düşen, yaptığınızdan dolayı tövbe istiğfar edip, bir daha böyle bir felakete sebeb olmamak için (zinaya yaklaşmamak) için , üçüncü bir şahıs olmadan baş başa bir arada kalmamaya çalışıp tesetture riayet etmenizdir.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebû Nüceyd imrân ibn Husayn el Huzâî (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildigine göre: Cüheyne kabilesinden zina ederek gebe kalmıs bir kadın Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)in huzuruna geldi ve: Ya Rasülallah cezayı gerektiren bir suç isledim, cezamı ver dedi. Bunun üzerine peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) kadının velisini çagırttı ona: Bu kadına iyi davran dogum yapınca bana getir buyurdu. Adam Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)in emrettigini yaptı, kadın dogurup Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)e getirilince kadının elbisesinin sıkıca baglanmasını emretti ve Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) in emriyle kadın taslandı. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) de cenaze namazını kıldı. Bunun üzerine Ömer (Allah Ondan razı olsun) Ya Rasülallah zina etmis bir kadının namazını mı kılıyorsun? deyince Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) söyle cevap verdi: O kadın öyle bir tevbe etmistir ki, onun tevbesi Medine halkından yetmis kisiye dagıtılsaydı hepsine bol bol yeterdi. Sen Cenâb-ı Allahın rızasını kazanmak için can vermekten daha iyi birsey biliyor musun?

(Müslim, Hudûd 24)

Böyle tevbe etmeli siniz

hakkınızı helal edın konuyu kilitliyorum 4310 bu konuyla ılgılı gercekten tovbe etmenı tavsıye edıyorum , Rabbım inşaAllah senı affeder yoksa halın harab olur Allahu aelem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...