Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Okunmasını Tavsiye Ettiğiniz TEFSİR(ler)

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Okunmasını Tavsiye Ettiğiniz TEFSİR(ler) Nelerdir?
İbni Kesir Tefsiri,Sadi Tefsiri, Seyyid Kutub Tefsiri,Mevdudi Tefsiri, Taberi, esbab-ı Nuzul ve dahası .... ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İsimlerini zikrettiğin tefsirler güzel olmakla beraber, ilâveten Taberi, Kurtubi ve Tefsir'u Munir önerebilirim.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İsimlerini zikrettiğin tefsirler güzel olmakla beraber, ilâveten Taberi, Kurtubi ve Tefsir'u Munir önerebilirim.
Prof. Dr. Vehbe Zuhayli ismini duymuştum tefsirini de görmüştüm ama inceleme fırsatım olmadı.
bi kitapta (Kur'an Niçin ve Nasıl Okunmalı? - Prof. Dr. Ali AKPINAR) şöyle grupluyodu:
Tefsir Kitaplarından Yararlanırken Dikkat Edilecek Hususlar başlığı sf90-91 elimdeki kitaba bakarak yazıyorum;
a-Terceme-Meal görünümünde muhtasar tefsirler:Celaleyn,Çantay tefsirleri gibi.Bunlar Kur'an hakkında genel bir fikir edinmek için okunmalıdır.
b-Tefsir konusunda yapılacak çalışmalara kaynak oluşturacak rivayet ağırlıklı tefsirler:Taberi,İbn Kesir,Suyuti tefsirleri gibi.Bu tefsirlerde, aynı ayetlerin anlaşılmasındaki birbirine yakın farklı rivayetler bize ilk dönemlerdeki Müslümanların Kur'an ayetlreini yorumlamaları hakkında fikir verir.
c-İtikadi ayet ve itikadi tartışmalara ağırlık veren tefsirler:Risale-i Nur Külliyatı gibi.
d-Müspet ilimlere ağırlık veren tefsirler:Tantani'nin Cevahir'i gibi. (Bu kitabı okuyan var mı?)
e-Kur'an'ı ağırlıklı olarak felsefi,sosyolojik ve psikolojik yönüyle tefsir eden tefsirler:Seyyid Kutub'un Fi Zilal'i gibi.
f-Fıkhi Tefsirler:Genellikle müfessirin benimsediği mezheb doğrutusunda, ayetleri açıklayan tefsirlerdir:Cessas ve İbn Arabi'nin tefsirleri gibi. (Bu CESSAS kitabını okuyan var mı?)
g-Batını manalara ağırlıklı olarak yer veren ve nefis eğitiminde yararlanabilecek tasavvufi/işari tefsirler: Bursevi ve Kuşeyri'nin tefsirleri gibi.

böyle gruplandıramaya göre g grubunu okumalımıyız :D

Üst Ana Sayfa Alt