Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ölmeden Önce Miras Taksimi ve Dede Yetimi

L Çevrimdışı

lookingforthetruth1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Öncelikle Kuran'ı Kerimde miras hukuku konusunda ölmüş bir kişinin mallarının nasıl taksim edileceği belirlenmiştir (erkeğe 2 kadın payı vb.).

1. Soru: Benim merak ettiğim kişi hayattaki iken miras bölüştürürken istediği gibi taksim yapabilir mi?
Örneğin 2 kızı 2 oğlu olan birisi ben ölünce 4 evimi birer birer bölüşün diye vasiyet etse (tabi vasiyet şartları nelerdir islama göre onu bilmiyorum onu da açıklarsanız sevinirim) kişi vefat ettikten sonra erkeğe 2 kıza 1 hisse yerine vasiyetteki gibi bölüşebilir mi?

2. soru: Miras hukukunda "dede yetimi" nedir ?
Bizzat bir tanıdığımızda başımıza gelen olay hakkında miras bölüşümü konusunda cevap arıyoruz biiznillah.

OLAY:
Mirası bölüşülecek kişinin 4 evladı var (iki kız ve iki erkek olmak üzere). Yalnız durum şu ki mirası bölüşülecek kişinin kızlarının ikisi de kendisinden önce vefat etmiş durumdadır. Bu durumda bu vefat etmiş kızların çocuklarına (yani mirası bölüşülecek kişinin torunları olmuş oluyor) bir hisse düşer mi ?

Moderatör tarafında düzenlendi: