Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
20181003_233902_0001.png

Rabi' b. Haysem dedi ki:

''Dünyada müminden daha dertli kimse görmüyorum. O, geçim derdinde dünya insanına ortak olmuş, ahiret derdinde ise yalnız kalmıştır.''

-İbn Ebi'd-Dünya, el-Hemm vel Huzn

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cahil bir ailenin içinde İslam hep eksik yaşanıyor. Sürekli taviz vermek zorundasın. Ya Allah'a yöneleceksin ya da onların cahilane adetleri ve örfleri seni İslam'dan alıkoyacak. Bir Müslümanın evidir bu diyemiyorsun kitap okuman bile bazen zorlaşıyor. Allah hepimizi ıslah etsin.

Erbil Kömürcü

Y Çevrimdışı

Yoldaki İşaretler

....
İslam-TR Üyesi
Cahil bir ailenin içinde İslam hep eksik yaşanıyor. Sürekli taviz vermek zorundasın. Ya Allah'a yöneleceksin ya da onların cahilane adetleri ve örfleri seni İslam'dan alıkoyacak. Bir Müslümanın evidir bu diyemiyorsun kitap okuman bile bazen zorlaşıyor. Allah hepimizi ıslah etsin.

Erbil Kömürcü
"Sürekli taviz vermek zorundasın" cümlesi pekte doğru olmasa gerek...Sahabelerin hayatına, selef alimlerinin hayatına baktığımız zaman bizim ailemizle yaşadıklarımız onlarınkinin yanına çok değildir.Onların hayatı bana hep yaşadıklarımın bir hiç olduğunu gösteriyor.Birgün cihad meydanına atılma hayali kuranlar asla böyle şeyler de taviz vermemeli diye düşünüyorum ki lafta da demiyorum..Aile imtihanın ağırlığını yaşayan biri olarak söylüyorum bunu, taviz vermeden Allah’ın izniyle sabredilir çünkü Rahman'a verilen bir söz var.Aile içinde gariplik dağ gibi büker beli ama Allah’ın dostluğu yeter.Kaldı ki taviz tavizi doğurur.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben böyle adi bir hayat yaşarken sen bana hayrandın …

Müslüman olan İngiliz şarkıcı Yusuf İslâm, Türkiye'ye geldiğinde basın tarafından epeyce gündemde tutuldu. Muhabirin biri kendisine şu soruyu soruyor:

“Girdiğiniz İslâm dininde bir erkeğin dört kadınla evlenmesine ne diyeceksiniz? Yani bunun mantığını nasıl kabul edeceksiniz? Siz bir Batılı aydın bir şarkıcı olarak bunu nasıl kabûl ettiniz?”

Yusuf İslam diyor ki:

“Sen, beni eski hâlimle tanıdığını söylüyorsun. Ben Müslüman olmadan önce kaç kadınla beraber olduğumu bilemem. Onlardan çocuğum olmuşsa onu da bilemem. Ben böyle adi bir hayat yaşarken sen bana hayrandın. Ben şimdi Müslüman oldum. Tek eşle evliyim. İkinci bir evliliğe niyetli de değilim. İslam dini dörde kadar izin veriyorsa onların ve çocuklarının sorumluluğunu da ona yüklüyor. Senin hayran olduğun batıda böyle bir sorumluluk yok. Bir çok çocuk babasını bilmez. Baba da çocuğunu görmeden gider bu dünyadan”

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbadetleri ve ahkâmı Medine’de emreden Allah, ahlâka gelince onu Medine’de değil, Mekke’de emir buyurdu. Hem de çok ince bir farkla: Onu akideden sonra değil, bizzat akide ile beraber zikrederek ve her ikisini sanki aynı şeymiş gibi yansıtarak…

İşin burası gerçekten de çok önemli. Dava sahibi mü'minlerin bu nokta üzerinde uzun uzun durmaları ve niçin böyle bir hikmet gözetildiğini iyi tespit etmeleri gerekmektedir.

İbrahim Gadban

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan Al Basrî رحمه الله dedi ki

Girdiğimizde gamlandık,çıktığımızda da ancak gamımız arttı. Allah'ım! Bize haber verilmiş olan şu çercöpü (değersiz insanları) sana şikayet ediyoruz. Onlara cevap verecek olsak,anlamazlar.

Susup onlara cevap vermesek,onları şiddetli bir acizlige ve cehalete havale etmiş oluruz.

Allaha yemin olsun ki,eğer Allah'ın âlimlerden ilimleri hususunda almış olduğu söz olmasaydı,onlara hiç biseyi haber vermezdik.

Ibn Abî Hatîm Al-Marāsil 85 : Jami' Bayan Al-'Ilm 1|15

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(2-8) İMAM EBU HANİFE

Dört imam içinde Arap olmayan tek imamdır. Derslerini "beyin fırtınası" yöntemiyle yapan tek imamdır. Öğrencilerinin kendisine muhalefet edip karşı görüş belirtmesine sonuna kadar müsaade etmiştir.
Bu sebeple öğrencileri daha o hayatta iken farklı görüşlerini imama belirtmekten çekinmemişlerdir. Öyle ki bu görüşler de Hanefî mezhebinin kurucu görüşleri arasına dahil olmuştur.

(4-8). İMAM MÂLİK

Hayatı boyunca -hac dışında- kendi yaşadığı şehrin (Medine'nin) dışına çıkmayan, başka bir şehre gitmeyen tek imamdır.
Buna rağmen hac ve umre vesilesiyle dünyanın farklı bölgelerinden gelen müslümanların Medine'ye uğraması ve kendisinden ders alması sebebiyle mezhebi Endülüs ve Kuzey Afrika'dan Irak'a kadar farklı bölgelere yayılmıştır.

(6-8). İMAM ŞÂFİÎ

Dört imam içinde Peygamberimizle aynı soydan (Kureyş kabilesinden) olan tek imamdır. Hayatında tam anlamıyla bir kırılma yaşayan ve kavl-i kadim ve kavl-i cedid adı verilecek şekilde iki mezhep birden kuran tek imamdır.
Kendisinden önceki imamlar bir geleneğin devam ettiricisi olduğu halde o bütün geleneklerden istifade etmiş ancak hiçbirinin devam ettiricisi olmayıp yeni bir gelenek başlatmıştır.

(8-8). İMAM AHMED BİN HANBEL

En çok İslam beldesi dolaşan, en çok hadis rivayet eden, görüşlerinin yazılı hale getirilmesine en çok karşı çıkan, en çok hapiste kalan, müctehid olup olmadığı en çok tartışılan imamdır.

Allah cümlesinden razı olsun.

Soner Duman

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan el Basrî (Rh) şöyle dedi:

"Ey Ademoğlu! Daha ne zamana kadar sabah-akşam eve gelip de ailene; “Yemek getirin"diyeceksin?
Hayatı hep yiyerek mi geçireceksin?
Sen senden sonra malınla beraber başka bir erkeğe veya başka bir kadına gidecek birisi için mi mal biriktiriyorsun?

Üst Ana Sayfa Alt