Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Huzeyfedmr Çevrimdışı

Huzeyfedmr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Sevri ölünce takva da öldü. Şâfiî ölünce sünnet de öldü. Ahmed bin Hanbel de ölür, bidatler ortaya çıkar.”
IMG_20200422_105219.jpg

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Emevi Halifelerinden Ömer b. Abdulaziz’in (rah.) (ö.101/720) geçimini maaşla sağlayanlara söylediği şu sözler;
“Herkesin barınacağı bir Evi, Hizmetçisi, düşmana karşı yararlanacağı bir Atı ve ev için gerekli eşyası olmalıdır.!
Bu imkânlara sahib bulunmayan kimse borçlu (gârim) sayılır ve zekât fonundan desteklenir.”

(Ebu Ubeyd, Kitabu’l-Emval, s. 556)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Allah aşkına Allah aşkına! Yüce Allah'ın sizi gözetlediğinin farkında olun. Zira onun adalet terazisinde zerreler dahi açığa çıkar. O'nun cezası velev ki bir zaman sonra gelse dahi günahklarlara karşı pusudadır. Kul bazen ceza gelmemesini af sanar oysaki o mühlettir. Günahların gerçekten çok kötü akıbetleri vardır.

İbnul Cevzi (rahm)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bazen de dünyada gelen manevi bir ceza olur. Tıpkı İsrailoğullarından bazı rahiplerin dediği gibi: " Ya Rabbi! Nice defa sana karşı günah işledim ama sen beni cezalandırmadın!" Bu kişiye şöyle denildi: "Nice defa seni cezalandırdım da sen bilmedin! Seni bana sığınıp yönelmenin tadından mahrum etmedim mi?!"

İbnul Cevzi (rahm)

SubhanAllah.

Huzeyfedmr Çevrimdışı

Huzeyfedmr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
من ظَلم ظُلم، ومن كَسر كُسر، ومن خَان سيُخان، وداين تُدان ...فالديان لا يظلم أحداً.

Kim zulüm ederse zulme uğrar, kim kırarsa kırılır, kim ihanet ederse ihanete uğrar, kim kınarsa kınanır, Deyyan (ALLAH) kimseye zulüm etmez.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan el Hudeybi, hapiste yattığı sürece hapishane müdürünün odasının karşısında kültür-fizik egzersizleri yapardı. Bunu garipseyen bir kardeş sebebini sorduğunda ''Müsaade et de bizim neşemizin ve maneviyatımızın yüksekliğini görüp amaçlarına ulaşamadıklarını anlasınlar'' diyerek cevap verdi.

Bir Müslümanın, İslam düşmanlarına karşı göstermeleri gereken tavırlardan biri de zulüm sahiplerine karşı izzetli ve şerefli görünmektir.

f20a97fa4ce46672ee2b61de7aa4bb61.jpg

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hasan el Hudeybi, hapiste yattığı sürece hapishane müdürünün odasının karşısında kültür-fizik egzersizleri yapardı. Bunu garipseyen bir kardeş sebebini sorduğunda ''Müsaade et de bizim neşemizin ve maneviyatımızın yüksekliğini görüp amaçlarına ulaşamadıklarını anlasınlar'' diyerek cevap verdi.

Bir Müslümanın, İslam düşmanlarına karşı göstermeleri gereken tavırlardan biri de zulüm sahiplerine karşı izzetli ve şerefli görünmektir.

f20a97fa4ce46672ee2b61de7aa4bb61.jpg

Akhi hani bir söz vardır. Allah, dağına göre kar verir.

Suud zindanlarında Abdulaziz el tarifi gibi tabiri caizse kalp doktoru olan bir zat hastanaye kaldırılıryorsa bizi düşünemiyorum

Allah yardım etsin Rabbim esaretten kurtarsin müslümanları

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Kiminle istersen arkadaş ol, ama şu üç kişiden sakın:

Aptal, çünkü faydalı olayım derken sana zarar verir;

Kararsız, senin uzun ve sağlam dostluğun nedeniyle kendisine tam güvendiğin anda, seni ortada bırakır;

ve Yalancı, çünkü, senin aklının ucundan bile geçmeyecek bir tarzda, senin aleyhinde bulunacak, sana kıyacaktır; oysa sen ona en ufak güvensizlik belirtisi göstermezsin bile.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
NUMAN BİN BEŞİR RADİYALLAHU ANH

"Ben Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'ın minberinin yanında idim. Bir adam: "Ben Müslüman olduktan sonra başka bir amelde bulunmamış olmama kıymet vermem, ancak hacılara su dağıtmam harıç" dedi. Bir diğeri: "Ben de Müslüman olduktan sonra başka bir iş yapmamış olmama ehemmiyet vermem, ancak Mescid-i Haram'ı imar edip bakımını yapmam hariç" dedi. Bir üçüncüsü de: "Allah yolunda cihad, söylediklerinizden daha üstün bir ameldir" dedi. Hazreti Ömer Radıyallahu Anh onlara müdahale ederek konuşmalarını menetti ve: "Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'ın minberinin yanında sesinizi yükseltmeyin, bugün cumadır. Namazı kılınca ben huzura girer, ihtilaf ettiğiniz hususu sorarım" dedi. Arkadan Cenab-ı Hakk şu ayeti indirdi: "Hacca gelenlere su vermeyi, Mescid-i Haram'ı onarmayı Allah'a ve ahiret gününe inananla, Allah yolunda cihad edenle bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar, Allah zulmeden milleti doğru yola eriştirmez. İnanan, hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimselere Allah katında en büyük dereceler vardır. İşte kurtulanlar onlardır" (Tevbe, 19-20).

Müslim, İmare 111 (1879)

Sonuna dıkkat kurtulanlardan bahsedıyor subhanallah gafletın ıcınde debelenıyoruz

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bil ki, Gece ve Gündüz 24 saattir.
Gece ile Gündüz uykun 8 saatten fazla olmasın !
60 sene yaşarsan ondan 20 seneyi zayi etmek sana yeter.
O da 3’te birdir. (Anla !)

İmam Gazali (Bidayet’ul Hidaye)

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
🌺İmam Şafii rahimehullah derki:

Günahları terketmeyi istedik
ve onu duha namazında bulduk.

Kabir aydınlığını istedik ve
onu kuran okumada bulduk.

Sırattan (selametle) geçmeyi
istedik ve onu oruç ve
sadakada bulduk.

Arşın gölgesini istedik ve
onu salihlerle arkadaşlıkta
bulduk.

(el-buhur-ul zâhira 1/581)

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
110902593_152056269813415_1810107335559665134_n.jpg

Konya'da kendi halinde fakirhane bir medrese açmıştı. Parmak sayılarını geçmeyen öğrencileriyle hem cehalete hem fakirliğe karşı mücadele eden bir Alimdi.
Bir defasında öğrencilerinden biri bizi aradı "abi yardıma ihtiyacımız var, zira mutfak masrafı ağır geliyor dedi" utanarak.
Kardeşler olarak yardım ettik. Ayrıca ben sosyal medyadan isim vermeden medrese için yardım talep ettim. Allah razı olsun hesaplarına yardım gönderenler olmuş. Sonraki sene o talebe beni aradı "abi hoca soruyor. " şu hesaba bakın hele gençler, 250 TL gönderen yardımsever vardı göndermiş mi acep?"

Bunu neden anlattım? Duydumki; hoca bir örgüte yardım ettiği için bu cezaya reva görülmüş. Bu kalitede bir hoca olacaksınız, örgüte çalışacaksınız ve fakirlikle başınız belada olacak. Güldürmeyin insanı.. Üzerinde eski bir cübbesi var, yıllarca her videosunda aynı cübbe veya elbise.
Evet fakir. Fakat onda büyük bir zenginlik var. birileri onu çekemiyor, onun için susturmak istiyorlar.
Allah onun içerde ve dışarıda yardımcısı olsun.

Hakan Cahit Çiftçi

Üst Ana Sayfa Alt