Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Örfi Kız İsteme Durumu Nikah Yerine Geçer mi?

ehli yemin Çevrimdışı

ehli yemin

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum değerli hocamız ;
biz güneydoğu bölgesinde bulunuyoruz ve burada kız isteme merasimi gerçekleşince şöyle bir durum olur;
kizin akrabalari ve erkeğin akrabalari toplanilir ve kiz istenirken her iki taraf razi gelirse fatiha okunur(dua edilir) ve kizin erkekle evlenmesinin ilk adimi atilmis olur . bu duruma bizik burda mesela veli soyle der ben kizimi verdim fatihada okundu diye bunun onemi vardir .

Simdi sorumu sorayim bu okunan dua yani fatiha nikah gibi sayilabilir mi ??
Bazilarina gore nikah gibi sayilabilmekte cunku veliler riza gostermis ve akrabalar huzurunda dua edilmis oldugu icin . bu konuyu size sormak istedim .
Allah razi olsun .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;

Bahsettiğiniz örfi kız istemede gerçeklekleşen sahne, nikah yerine geçmez.
Her kız istemede, erkek tarafına olumlu yanıt veren kız velisi, bir manada kızını vermeyi kabul ettiğini ilan etmiş olmaktadır. Bu nikah sayılmaz. Ayrıca nikahın şartlarından olan iki erkek veya bir erkek iki kadın şahid, mehir tesbit edilmemiş, hatta tam manada icab ve kabul lafızları sarih olarak zikredilmemiştir.

İlgili konu:

Nikahın Hükmü, Şartları, Kıyılış Şekli

https://www.islam-tr.org/konu/nikahin-hukmu-sartlari-kiyilis-sekli.11879/