Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Orjinal Cd'nin Orjinalliğine Emin Değilsem Bunları Kullanmam Caiz mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Hocam bir sorum olacak. Bizim ailede babam kardeşlerime program, film, oyun alıyor. Ben kredi kartına karşı olduğum için cd alıyor. Ben de bazen bu programları kullanıyorum. Bu aldığı cd lerden şüphelendiğim için babama orjinallerin almasını söyledim oda tamam dedi. Şimdi sorum bu kendilerine orjinal cd denilen ürünleri kullanmak haram mı? Çünkü orjinal olduklarına emin değilim. Birde bunları kullandığım için kul hakkına girermiyim. Belgeselleri dü alsa orinal alıyor ama ben şüpheleniyorum.
Cevaplarsanız çok sevinirim

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum

Hocam bir sorum olacak. Bizim ailede babam kardeşlerime program, film, oyun alıyor. Ben kredi kartına karşı olduğum için cd alıyor. Ben de bazen bu programları kullanıyorum. Bu aldığı cd lerden şüphelendiğim için babama orjinallerin almasını söyledim oda tamam dedi. Şimdi sorum bu kendilerine orjinal cd denilen ürünleri kullanmak haram mı? Çünkü orjinal olduklarına emin değilim. Birde bunları kullandığım için kul hakkına girermiyim. Belgeselleri dü alsa orinal alıyor ama ben şüpheleniyorum.
Cevaplarsanız çok sevinirim
Âleykum selam we rahmetullah;
Kardeşim, siz babanızdan alırken orijinalini almasını söylemişsiniz ve O da orijinal diye almıştır. Burada sizin sorumluluğunuz bitmiştir. Bundan sonra iş babanıza düşer. Babanız orijinal cd alırken, orijinalin fiyatından çok aşağıda bir fiyatla yahud orjinali siyah, sahtesi beyaz renk gibi ayırıcı aşikar bir özelliği olmasına rağmen bunun tam tersini bile bile almışsa büyük bir ihtimalle sahtedir. Fakat piyasadaki orijinal cdlerin fiyatına yakın almışsa orijinaldir yahud orijinal diye satılan bir cd dir. Orijinal olmasa da bilerek almadığı için bir vebal yoktur, kullanabilir.

Üst Ana Sayfa Alt