Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Osmanlı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamu aleykum ahiler genel olarak bu soruyu sormak istedim herkezden görüş almak için osmanlı devleti hakkında ne düşünüyorsunuz gerçekten şeriat ile yönetilen bir devletmiydi osmanlı devleti

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz. bakara 134

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
levent kadızade'nin ilgi alanına giriyor bu konu

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bunun hakkında çok farklı yorumlar var kimi tekfir ediyor kimi müslümandı diyor bu forumdada çok tartışması oldu ama malesef bir sonuca ulaşılamadı

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlışları vardır, doğruları vardır. En büyük hatalarından biri tarikatlara göz yummasıdır. Ama unutmayalım ki, Balkanlar'da ezan okuunuyorsa Osmanlı sayesindedir. Hatta belki şöyle nile diyebiliriz. Biz Türkiyeli Müslümanlar olarak sünni isek Osmanlı sayesindedir. Rafızilerin Anadolu'daki etkinliğini sınırlamıştır Osmanlı. Ama dediğim gibi hataları da vardır. Dönem dönem içki içen padişahlar olmuştur. Genelevler yaygındır vs. Benim şahsi görüşüm: Ben seviyorum. En azından, Fatih'i, Yavuz'u ve 2. Abdülhamid'i seviyorum.

Minelmuslimin Çevrimdışı

Minelmuslimin

هاشم
İslam-TR Üyesi

"Türkiye’deki Müslüman kardeşlerim: İşte sizin sadık evlatlarınız cihat meydanlarına ve şehadet sahalarına koşuyor. Zaferin şerefine nail olmak Allah’ın izniyle yakındır.
Sadık mücahit evlatlarınızı destekleyin, yardım edin ve onların izinden gidin. Osmanlılar 5 yüzyıl boyunca Müslümanları ve topraklarını Haçlıların emellerine karşı korumuştur. O halde evlatlarının rolü nasıl da yardım kargolarıyla sınırlı kalabilir?
Osmanlı Devleti hangi Müslüman toprağı tehdit altında olursa oraya tümüyle muhteşem ordular, denizi yarıp giden filolar gönderirdi. Müslüman Türk halkının, Müslümanların hem tarihinde hem de bugününde gerçek rolünün ne olduğunu bilmesi gerekir. Osmanlıların rolü İslam’ı savunmaktı. Müslüman Türk halkının tarihi, geri üstlenmesi gereken sorumluluğu ve döndürmesi gereken şanı işte bu!"

El Zevahiri Türkiyelilere hitaben şunları söyledi:
"Türkiye’deki tüm Müslümanlara ve onurlu-özgür insanlara ellerinden gelen her şekilde; canlarıyla, mallarıyla, sözleriyle, görüşleriyle, işbirlikçi ve tüm ümmet için bir tehlike unsuru olan mezhepçi rejim hakkındaki bilgileriyle Suriye’deki kardeşlerine yardım etmeleri çağrısında bulunuyorum. Bu rejim, Müslümanlara karşı Suriye’nin gerek içinde gerek dışında onlarca yıl İslam’a ve Müslümanlara karşı savaşmış, Müslümanların mukaddesatına, canlarına, mallarına, şeref ve haysiyetlerine saldırmıştır. Bu rejimin hapishanelerinde ümmetin çiçekleri esir tutulmakta, işkencelere maruz bırakılmakta ve öldürülmektedir."

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
tekfircilerin vereceği cevaplar genelde bu çocuğun söyledikleri gibi olacağından o görüşte olanların cevaplarını toplu olarak ekliyorum.

​Soru: Selamun Aleykum Hocam,Osmanlı devleti hakkında bilgi verirmisiniz? Bu konuda hehangi bir kaynak,kitap mevcut mudur?

Cevap;Aleykumselam kardesim; Sunu iyi bilmek gerekir ki sevgili kardesim bu konunun dayandigi yer tarihi nakillerdir. 700 sene kocabir toplumu irade etmis bir devletin basindan sonuna o topraklarda yasayan herkesin ayni hukumde oldugunu ancak ahmak soyleyebilir. O donemde Osmanli topraklarinda yasayan muslumanlar muslumanca kafirlerde kafirce muamelati hak etmislerdir. Bu onemli mukaddimeden sonra sunu belirtmek gerekir ki Osmanli da cok garip farkli donemler mevcuttur. Bir donem cok acik kafirler seyhulislam olabiliyorken bir donemde Imam Birgivi gibi sunnet sahibi tasavvuf sirkinin karsisinda duran birileri seyhulsilam olabiliyor. Dolayisi ile net bir sey sahislar hakkinda konusmak ve genelleme yapmak dogru olmaz. Ancak devlet hakkinda ki duruma gelince Osmanli devletinin tasavvuf sirkini yaydigini ve destekledigini akildan mahrum olan mecnundan baskasi inkar etmez. Nitekim o donemde Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini kufur ile itham edince Osmanli devleti bir kitap hazirlatarak devleti savunmaya calismislardir. Bu kitap Bursadaki Osmanli kutuphanesinde hali hazirda mevcuttur. Bu kitapta acik ibareler ile Osmanli devletini Bektasilik, Alevilik, Naksibendilik gibi tarikatlari maddi ve manevi olarak desteklemis ve yayilmasi icin elinden geleni yapmistir demislerdir. Dolayisi ile Osmanli genel olarak kabir sirki olarak bilinen sirki devlet eli ve sultasi ile yayan bir merci olmustur. Nitekim kabirlerin ve turbelerin en cok dunyada yaygin oldugu ulkelerden biri olmamizda bunun acik delillerindendir. Bu yuzden Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini tekfir etmislerdir. Hatta Osmanli ordusuna yardim eden Magrip koylerini de tekfir etmislerdir. Birazcik tarih okuyanlarda bilirler ki Muhammed bin Abdulvehhabin kurdugu seriat devletini Seyhin vefatindan sonra yikan Osmanlinin Misir valisinin oglu Ibrahim pasadir. Ibrahim pasanin bugun Misirda heykelleri vardir. Nitekim Misir valisi Mehmet Ali Pasa daha sonra Osmanliya da isyan ederek bagimsizligini ilan etmistir. Daha sonra ingilizler ile anlasmistir. O donemde batidan kufur kanunlarini ilk ithal edip halka dayatan da Misir valisi Mehmet ALi Pasadir. Onlar bir ummettir gelmis ve gecmislerdir. Onlarin amelleri onlara bizimkilerde bizedir. Dolayisi ile bu mesele de bize zulm ederek Osmanlinin torunlari olan turkleri dedelerinizi tekfir ediyorlar diyerek tevhid ehline karsi kiskirtan ve onlara dusmanlik edenlere ragmen hak Allahin dilemesi ile yayilacaktir.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tekfircilerin vereceği cevaplar genelde bu çocuğun söyledikleri gibi olacağından o görüşte olanların cevaplarını toplu olarak ekliyorum.

​Soru:Selamun Aleykum Hocam,Osmanlı devleti hakkında bilgi verirmisiniz? Bu konuda hehangi bir kaynak,kitap mevcut mudur?

Cevap;Aleykumselam kardesim; Sunu iyi bilmek gerekir ki sevgili kardesim bu konunun dayandigi yer tarihi nakillerdir. 700 sene kocabir toplumu irade etmis bir devletin basindan sonuna o topraklarda yasayan herkesin ayni hukumde oldugunu ancak ahmak soyleyebilir. O donemde Osmanli topraklarinda yasayan muslumanlar muslumanca kafirlerde kafirce muamelati hak etmislerdir. Bu onemli mukaddimeden sonra sunu belirtmek gerekir ki Osmanli da cok garip farkli donemler mevcuttur. Bir donem cok acik kafirler seyhulislam olabiliyorken bir donemde Imam Birgivi gibi sunnet sahibi tasavvuf sirkinin karsisinda duran birileri seyhulsilam olabiliyor. Dolayisi ile net bir sey sahislar hakkinda konusmak ve genelleme yapmak dogru olmaz. Ancak devlet hakkinda ki duruma gelince Osmanli devletinin tasavvuf sirkini yaydigini ve destekledigini akildan mahrum olan mecnundan baskasi inkar etmez. Nitekim o donemde Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini kufur ile itham edince Osmanli devleti bir kitap hazirlatarak devleti savunmaya calismislardir. Bu kitap Bursadaki Osmanli kutuphanesinde hali hazirda mevcuttur. Bu kitapta acik ibareler ile Osmanli devletini Bektasilik, Alevilik, Naksibendilik gibi tarikatlari maddi ve manevi olarak desteklemis ve yayilmasi icin elinden geleni yapmistir demislerdir. Dolayisi ile Osmanli genel olarak kabir sirki olarak bilinen sirki devlet eli ve sultasi ile yayan bir merci olmustur. Nitekim kabirlerin ve turbelerin en cok dunyada yaygin oldugu ulkelerden biri olmamizda bunun acik delillerindendir. Bu yuzden Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini tekfir etmislerdir. Hatta Osmanli ordusuna yardim eden Magrip koylerini de tekfir etmislerdir. Birazcik tarih okuyanlarda bilirler ki Muhammed bin Abdulvehhabin kurdugu seriat devletini Seyhin vefatindan sonra yikan Osmanlinin Misir valisinin oglu Ibrahim pasadir. Ibrahim pasanin bugun Misirda heykelleri vardir. Nitekim Misir valisi Mehmet Ali Pasa daha sonra Osmanliya da isyan ederek bagimsizligini ilan etmistir. Daha sonra ingilizler ile anlasmistir. O donemde batidan kufur kanunlarini ilk ithal edip halka dayatan da Misir valisi Mehmet ALi Pasadir. Onlar bir ummettir gelmis ve gecmislerdir. Onlarin amelleri onlara bizimkilerde bizedir. Dolayisi ile bu mesele de bize zulm ederek Osmanlinin torunlari olan turkleri dedelerinizi tekfir ediyorlar diyerek tevhid ehline karsi kiskirtan ve onlara dusmanlik edenlere ragmen hak Allahin dilemesi ile yayilacaktir.

İmam Birgivi hiçbir zaman Şeyhulislam olmamıştır yanlışı var

M Çevrimdışı

mucahidhakan

Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı Bidat üzerine yetişen,Şirk le dewam ettiren ve İrtidatla geberen bir yapıydı...

Terbiyesizligin anlamı yok edepsizlik etme kanuni gibi fatih sultan mehmed han gibi liderlerde vardı o padişahların içinde senin yaptıgın gevezelikten ibaret terbiyeli ol senin gibi müslüman olmaz olsun

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ey iman edenler! Açıklandığı zaman hoşunuza gitmeyecek olan şeylerden sormayın..maide 101

Benim yazdıklarımdan ancak ahmaklar ve osmanlıya tapanlar bir sonuç çıkaramazlar...

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu umeyr akhi yanlış anlama ama avatarında Zerkavi olduğu için yazıyorum

Şöyle diyor şehid Zerkavi: “Ve o Rafiziler (Şiiler) Osmanlılar zamanında, Osmanlılar İslam’ın cihad hareketini canlandırdığında, hatta Avrupa’ya kadar ulaştıklarında Osmanlılar haçlılarla savaştığı sırada Rafıziler İslâm beldelerini elde etmek için Müslümanlara zarar verdiler.”
Zerkavi “Osmanlı Hilafet Devleti” olarak bahsettiği Osmanlılar’a Şiiler’in ihanetlerini sayarken siyasi açıdan müstakil bir devlet kurmak istemeleri ve “Osmanlı’nın mücahidleri” Avrupa’nın kalbindeyken fetihlerin durmasına sebep olduklarını vurguluyor.(1)

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Terbiyesizligin anlamı yok edepsizlik etme kanuni gibi fatih sultan mehmed han gibi liderlerde vardı o padişahların içinde senin yaptıgın gevezelikten ibaret terbiyeli ol senin gibi müslüman olmaz olsun
Ulan mulhit herif senin kabiliyetin bu kadar senin anlama sorunu var...sen önce o pis taasubundan kurtul sonra git osmanlı hakkında bilgi edin ve tekrardan benim yazdığımı oku....

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu umeyr akhi yanlış anlama ama avatarında Zerkavi olduğu için yazıyorum

Şöyle diyor şehid Zerkavi: “Ve o Rafiziler (Şiiler) Osmanlılar zamanında, Osmanlılar İslam’ın cihad hareketini canlandırdığında, hatta Avrupa’ya kadar ulaştıklarında Osmanlılar haçlılarla savaştığı sırada Rafıziler İslâm beldelerini elde etmek için Müslümanlara zarar verdiler.”
Zerkavi “Osmanlı Hilafet Devleti” olarak bahsettiği Osmanlılar’a Şiiler’in ihanetlerini sayarken siyasi açıdan müstakil bir devlet kurmak istemeleri ve “Osmanlı’nın mücahidleri” Avrupa’nın kalbindeyken fetihlerin durmasına sebep olduklarını vurguluyor.(1)
Güzel kardeşim! Dikkat edersen başta bidat kelimesini kulandım bu onların dinsiz olduklarınımı ifade eder ? Elbetteki hayır sadece bidate daldıklarını anlatır..sonra şirke yani kabir perestliğe ve türbeciliğe vs..son olarakta Abdul mecid gibi mürtedlerin eliylede geberdiğini söyledim..
Asıl sorun osmanlıyı günahtan beri tutan ahmaklardır,onlara yüklenin bana değil..we selam

M Çevrimdışı

mucahidhakan

Üye
İslam-TR Üyesi
Ulan mulhit herif senin kabiliyetin bu kadar senin anlama sorunu var...sen önce o pis taasubundan kurtul sonra git osmanlı hakkında bilgi edin ve tekrardan benim yazdığımı oku....

Eger ben mulhit degilsemki Allah svt kalpleri en iyi şeklide bilendir vebalim senin üzerine olsun insallah

Minelmuslimin Çevrimdışı

Minelmuslimin

هاشم
İslam-TR Üyesi
Müslüman beldelerin, neden paramparça olup zulüm altında kaldığını görmek için güzel bir örnek bu konu.
Şu yazılanlara bakın, ne demek istediğimi rahatlıkla anlarsınız.

Hasretini çekiyoruz,
Bir birlerini Allah için seven Müslümanların...

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eger ben mulhit degilsemki Allah svt kalpleri en iyi şeklide bilendir vebalim senin üzerine olsun insallah
Eğer kişiler taasubdan kurtulur ve olayları anlayıp karşıdakine saygılı dawranırsa elbetteki işte o zaman muhattabından saygı gürür..

Ben elhamdulillah Allah cc den korkan tağuta küfreden kınayıcının kınamasından çekinmeyen tewhide sıkı sıkı sarılan muwahhid bir insanım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt