Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Oy Vermek Şirk Değildir Diyeni Tekfir Etmemiz Gerekir mi?

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.
Oy vermenin şirk olduğunu bilmekteyiz. Kendisini islama ve tevhide nispet eden hocalar Oy vermenin şirk olmadığını söylemektedir. Böyle söyleyen hocaları tekfir etmek şart mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleyküm.
Oy vermenin şirk olduğunu bilmekteyiz. Kendisini islama ve tevhide nispet eden hocalar Oy vermenin şirk olmadığını söylemektedir. Böyle söyleyen hocaları tekfir etmek şart mıdır?
Hoca bir şey (iddia) söyledi diye tekfir etmek şart olmaz. Evvela söylediği sözün kendisini kâfir edib etmediğini net bilmek gerekir. Kâfir etse bile "aa sen kâfir oldun, sana kâfir demeseydim, şart olduğu için ben kâfir olacaktım" diye bir kâide yoktur.

Bu tür sualler sorarken evvela konuyu detaylı (bilhassa tekfirin detayları hakkında) araştırmak gerekir. Nitekim oy kullanılması küfür / şirk olsa da tekfire mâni olabilecek engeller vardır ve bu kişinin muayyen tekfirinden önce durumunu iyi tesbit ederek hareket etmezsek kendimize veya karşımızdakine zulmetmiş olabiliriz.

İlgili Konular:

İslam'a Göre Seçim İçin Oy Vermenin Hükmü Nedir?

OY İSTEME , OY VERME , DEMOKRATİK SEÇİMLERE KATILMA ,
TAĞUTUN KURUMLARINDA GÖREV ALMAK

Üst Ana Sayfa Alt