Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Para Günü Yapmak Caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir Aciz Kul Çevrimdışı

Bir Aciz Kul

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı alimler altın günü değil de para gününe yardım maksatli yapılabilir diyorlar bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Yardım maksatlı toplantılarda israf a kaçmadan para günü yapılabilir mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bazı alimler altın günü değil de para gününe yardım maksatli yapılabilir diyorlar bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Yardım maksatlı toplantılarda israf a kaçmadan para günü yapılabilir mi?
İslam'da yardım için borç verilebilir, adı da Karz-ı Hasen'dir. Bunun içinde gün yapmaya gerek yoktur. Bu zaten İslam'ın teşvik ettiği hasletlerdendir. Gün yapılırsa da sadece ihtiyaç sahibi için yardım toplanabilir. Tâbi bu işin / yardımın samimi olup olmadığı yardım miktarının alt ve üst limiti belirlenmeden, herkese katılım / yardım şartı konmadan olabilir.
Şeytan bu maske (gün) adı altında toplatıp, her sonraki toplantıda gün sahibi için "Ben falancaya yardım ettim, şimdi de bana toplansın" düşünceleriyle yardım (!) toplama çığrını açtırırsa câiz olmaz.

Üst Ana Sayfa Alt