Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Patatesli Çiğ Köfte (antakya Mutfağı)

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Patatesli Çiğ köfte (Antakya Mutfağı)
6549526869_46d236f7b6_z.jpg

PEYGAMBERİMİZ KADINLARLA TOKALAŞTI MI?

Ensar’dan bir grup kadınla Hz. Peygamber (sav)’e gelip kendisine: “Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamak, çalmamak, zina etmemek, çocuklarımızı öldürmemek, halde ve istikbalde iftira atmamak, sana meşru emirlerinde isyan etmemek şartları üzerine biat ediyoruz” dedik. Hemen ilave etti: “Gücünüzün yettiği ve takatınızın kafi geldiği şeylerde.” Biz: “Allah ve Resulü bize karşı bizden daha merhametlidir, haydi biat edelim” dedik. Süfyan merhum der ki: Kadınlar, biati (erkekler gibi) musafaha ederek yapmayı kastedmişlerdi. Hz. Peygamber (sav): “Ben kadınlarla musafaha etmem (tokalaşmam), benim yüz kadına toptan söylediğim söz her kadın için ayrı ayrı söylenmiş yerine geçer” buyurdu. (Kütübis-sitte Hadis No: 0042)
Yabancı erkek veya kadınlarla tokalaşmakta bir mahsur yok diyenlere cevap olur düşüncesiyle bu hadisi paylaştım.

Bu ara hep köftelerden gidiyoruz. Patatesli çiğ köfte den, geçen gün Antakyalı bir takipcim bahsetmişti. Onlar etsiz çiğköfteyi mutlaka haşlanmış patatesle yaparlarmış. Bende hemen yaptım. Malzemeleri her zaman olduğu gibi tek tek ölçtüm ve aynı şekilde veriyorum. Bu köfte gerçek çiğ köfte tadına en yakın olan köfteydi. Tam kıvamında ve çok lezzetliydi. Bundan sonra çiğköfteye kesinlikle et kullanmayı düşünmüyorum.

***PATATESLİ ÇİĞ KÖFTE TARİFİ***

Malzemeler (8-10 kişilik)

• 4 su bardağı köftelik bulgur(sarı)
  • 2 su bardağı sıcak su(200ml.lik klasik bardak)
  • 3 orta boy patates
  • 1 orta boy soğan
  • 7-8 diş sarmısak
  • 2 tepeli yemek kaşığı salça (Biber, domates karışık)
  • 2 yemek kaşığı isot
  • 1 yemek kaşığı k. pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı yeni bahar
  • Yarım limon suyu
  • 1 yemek kaşığı sumak veya nar ekşisi
  • 1.5 çay bardağı sızma zeytinyağı
  • 1 küçük kase ceviz içi
  • Bir tutam maydanoz
6549527091_c16533f844_z.jpg

Patatesli çiğköfte nasıl yapılır?

• Bulguru yoğurma kabına alıp üzerine sıcak ama kaynar olmayan su döküp karıştırın. Eğer esmer bulgur kullanacaksanız 1.5 su bardağı su kullanın.
  • Patatesi küçük doğrayıp buhara haşlayın veya kabuklu olarak haşlayıp soyun ve bulgurun içinde ezin.
  • Soğanı rendeleyin. Sarmısakları ezin. Biraz yoğurun.
  • İçine salça ve baharatları ekleyin bütünleşene kadar yoğurun. (çok uzun sürmüyor)
  • Yağını ve küçük doğranmış maydanozu, cevizi ekleyip tekrar yoğurun.
  • Küçük küçük sıkıp servis tabağına alın. Ayran veya çay eşliğinde servis edin.
CAHİDE